Апофеоз війни
photo_2022-04-13_20-15-06-1021×580

Коли я ходив до молодшої школи, то нам постійно говорили: «Війна-зло. Наша країна за мир у всьому світі. А ті, хто бажають війни це найзапекліші лиходії». І я був переконаний, що ця позиція є абсолютно нормальною для світських людей і звичайно ж для віруючих. Але як виявилося, сьогодні все змінилося. Тепер якщо назвати війну – спеціальною операцією, то вже звільняєшся від цих моральних рамок. І вже можна бути прихильником того, щоб зайнятися «вихованням» сусіднього народу через його «вільнодумство». А хто виступає за мир та припинення війни, того назвати — «національний зрадник». Але, що найбільше мене вразило, це те, що люди, які сповідують віру в Христа, також приєднуються до закликів насадження «вірних духовних цінностей» в інших країнах, на «списах» своїх військ.

І в мене виникло питання, як так вийшло, що люди у свідомості яких, з дитинства прошивались антивоєнні образи, у церквах розповідали про жахіття війни, раптом перетворилися на спільноту, яка прагне «навести лад» військовим шляхом у сусідній країні і вивести її на «шлях істинний»?

У цій статті я спробую дати свою відповідь на це непросте запитання.

Знаменита картина

Картина художника Верещагіна «Апофеоз війни» розповідає про війну, але тільки зі зворотного боку. Ця картина стала особливо відома, оскільки була розміщена у шкільних підручниках літератури. І кожен радянський школяр мав побачити цей «виворіт війни». На уроках ми писали твори з цієї картини, вишукуючи важливі антивоєнні сенси.

На картині зображено піраміду з черепів – так завойовники, ще з часів Тамерлана, демонстрували свою силу та стверджували свою владу на завойованих територіях. Деякі дослідники, створивши комп’ютерну модель, підрахували їхню кількість, виявилося близько 28 тисяч черепів.

Рімейки на цей образ зустрічаються повсюдно, режисер цитує «Апофеоз війни», показуючи гору черепів бізонів:

 

Снимок-экрана-2022-03-31-115847-1-600×318
Фільм «Легенда Г'ю Гласса» (The Revenant, 2015, «Оскари» режисеру, оператору та Леонардо ді Капріо)

Деталі картини, що кидають виклик

У центрі картини зображена величезна гора черепів, на тлі порожнього, висохлого степу. Її оточують сухі дерева, які вже не плодоноситимуть. На горизонті видніються руїни міста. У цьому полотні немає життя. Земля, дерева, черепа – все мертве, все висохло, живі тільки ворони, які є символом смерті і харчуються падаллю. Це контраст життя та смерті.

На черепах видно сліди від шабель і дірки від куль. Можливо, це останки мирних жителів, захисників міста, руїни якого видно на задньому плані.

Снимок-экрана-2022-03-30-100038-300×220

Війни починаються під гаслами життя, процвітання, справедливості, але вони залишають по собі лише випалену порожнечу, смерть та руйнування.

Поєднання жовтого та синього кольору особливо актуальне сьогодні

На картині переважає жовтий колір. Колір пустелі. Небо здається холодним і байдужим до всього, що відбувається. Це також частина атмосфери війни, коли багато людей відчувають розчарування у «вищих силах». Наче ця земля забута Богом.

Мене ця картина особливо зачепила двома кольорами, — синім — кольором неба, жовтим — кольором землі. Так само як і кольори прапора України, країни, яка зараз переживає весь біль та трагедію війни. На землі якої зараз проливається кров невинних дітей. Країни, де з’явилися руїни міст та гори мертвих людей. І якщо раніше жовтий колір символізував колосся пшениці, то тепер це колір пустки. Але вірю, що все зміниться.

Засудження художника

Цю картину Василь Верещагін написав, коли він був у туркестанській поїздці (друга половина 19 століття). Він хотів наблизитися до війни, побачити її героїзм, але не думав наскільки це все страшно і дико. Художник був вражений війною і результатом цих потрясінь стала ця картина, що стала однією з найбільш філософських та антивоєнних. Йому так хотілося проповідувати людям про мир.

Відомо, що після відвідування виставки Верещагіна солдатами у багатьох зникало бажання вести бойові дії. Таке сильне враження вона справляла на відвідувачів, коли вони бачили новий, страшний світ війни, без показної доблесті та ідеалізації. Він хотів донести, потенційним жертвам війни, що війна – це нелюдська поведінка. І, звичайно ж, військовим таке трактування подій не сподобалося, саме тому деякі державні діячі забороняли походи дітям та солдатам на виставки художника. Верещагіна зацькували.

content-300×200

«Апофеоз війни» – гімн смерті в ім’я життя. «Присвячується всім великим завойовникам минулим, сьогоднішнім і майбутнім» – так говорить напис на картині. Тут показано ціну «величі імперій» — ціну влади та придбаних територій.

Як важливо зараз демонструвати такі картини, за прикладом поодиноких поціновувачів мистецтва, які розуміють «дух часу».

Без-названия

Люди – ворони

На цій картині бачимо, як навколо гори черепів літають ворони. Це птахи, які часто на картинах символізують смерть, її провісники та супутники.

У мене це асоціюється із засліпленими від гордовитості людьми, які стверджують, що є добрі війни. Ці люди у чорному, «люди – ворони». Одні у мирний час виконували функції аналітиків і ходили по телеканалах розмірковуючи про геополітику. Інші, працювали священиками і відправляли служби, але у воєнний час всі вони перетворилися на пропагандистів, стали виконувати свою чорну справу – переконувати людей, що є «добрі спеціальні операції», які потрібно проводити на сусідніх землях, щоб уникнути війни на своїй. Вони це роблять уміло, улесливо і переконливо. Люди, які їм довіряли у мирний час, продовжують вірити їм у військовий. «Адже вони завжди нам говорили правду, ми звикли до їхніх порад». Але скільки б довго це «каркання» не тривало, кінець цьому прийде: туман цієї брехні буде розвіяний, все стане на свої місця.

І всі побачать їхню чорну роботу –

Гори черепів замість людей.

Пустеля замість саду.

Руїни замість селищ.

І ще довгий час смердітиме від того, що вони зробили.

Снимок-экрана-2022-03-30-100138-300×290

Але ці «люди-ворони» можуть продовжувати і далі свою справу, розповідаючи живим, що ці загиблі люди, захисники міста, самі були винні, не виявили поступливості завойовникам і вчасно не здалися.

Євангеліє розкриває «єресь доброї військової спецоперації»

Під час війни розкривається вся нелюдська суть «великих завойовників». Якщо у мирний час вони камуфлюють свою сутність під образи дбайливих правителів, які опікуються долями народів, то під час війни ця обкладинка зникає. Війна змітає те, що Бог вирішив створити на землі – природу, людей та його поселення. У цьому її диявольська сутність, знищити задум Бога на землі. Тобто завойовники пропонують йти до «божих цілей» — процвітання та панування, але використовуючи диявольські інструменти – знищення та смерть.

Все це дуже нагадує риторику стародавнього змія, який переконував перших людей, що в нього відмінна, навіть «божественна мета», – «ви станете як боги, що знають добро і зло» – гарна і життєстверджуюча заява, але щоб цього досягти, потрібно «всього – нічого» – не послухатися Бога. Адже змій не пропонував вбивства, голод і хворобу. Ні, він пропонував – розвиток, духовне перетворення та розкриття потенціалу. Тобто вірити, що Бог дозволяє прийти до «божественних цілей», використовуючи зміїний інструментарій – це є єресь.

І ось у цьому полягає «брехня доброї війни». В якій спотворюється образ Бога, образ людини та її покликання. І пропонується альтернативна картина світу. Коли з’являються «великі правителі», які вважають себе Шляхом до вірного устрою суспільства, Істиною у розумінні «духовних скріп», та вихованні сусідніх держав, а також джерелами Життя, бо мають вентиль від важливих енергетичних ресурсів.

Але в Євангелії є тільки Один, Хто справді є Шляхом, Істиною та Життям. Це Ісус. Тільки зустріч із Ним приводить до життя та життя з подостатком. А ось ворог прийшов для того, щоб вкрасти, вбити та занапастити. Івана 10 розділ.

Відповідь на складне запитання

Тож яка відповідь на запитання, чому люди виховані на антивоєнних ідеях, раптом зрадили собі?

На мою думку – «люди – ворони» створили альтернативну картину світу, коли людям кажуть слова «військова операція», а перед очима малюють «квітучі сади».

Говорячи богословською мовою – їх «спокусили єрессю», і досить довго роз’яснювали, що вони народ моральний і духовний, який має особливе право «карати», «виховувати» сусідні народи. А коли перед їхніми очима з’являється гора мертвих тіл, як результат цього «виховання», то вони стверджують, що це «інсценування, фейки, такого не може бути…»

Але істина полягає в тому, що результат «спеціальних військових операцій» – це картина «Апофеоз війни». Так було в середині 19 століття, так само це виглядає й у 21-му.

«Верещагін, як спадковий військовий перемагав війну пензлями. І до цього дня кожній войовничій голові треба дивитися на картини Верещагіна. Дивитись доти, доки весь мілітаристський сморід не вивітриться з неї, під натиском співчуття майбутнім жертвам війни».

Але як вижити, коли ці «ворони» кружляють над нашими головами? Мартін Лютер дав точний рецепт.

«Ми не можемо заборонити птахам літати над нашою головою, але ми не дозволимо їм сідати нам на голову та вити на ній свої гнізда. Подібно до цього ми не можемо заборонити поганим думкам іноді приходити у нашу голову, але ми повинні не дозволяти їм гніздитися в нашому розумі.»

main-1

Отже, справжні наслідки війни — це спустошення, смерть і будь-яка розсудлива людина повинна називати речі своїми іменами, а чорних воронів, які підміняють картини світу, кружляють і кличуть воювати з усіма і завжди, треба виганяти. Адже жодні «великі завойовники» не можуть відкрити Шлях, вказати на Істину та дати Життя, їхній апофеоз це лише смерть. І не варто очікувати від них того, що може і дає лише Христос.

Роман Калашніков

Джерело: blagovestie.today

За темою

Рецепт хорошої дружби
11:44 - Пт / 04 Лис. Люди, Позиція
Молитися про помсту чи про покаяння ворогів?
16:33 - Пн / 31 Жов. Позиція
Свято на тлі вибухів
17:29 - Пн / 18 Кві. Позиція, Свята
Надійна наша зброя – ПРАВДА!
11:47 - Пт / 25 Лют. Позиція, Світ, Україна
Камо грядеши, карантинний християнин?
17:30 - Сб / 15 Січ. Позиція, Україна
Так, віруючі не печуть паски, але раптом: 5 рецептів найсмачніших
10:30 - Чт / 29 Кві. Позиція, Свята
Постити не можна ігнорувати: 5 речей, які варто знати про піст
10:30 - Пн / 19 Кві. Позиція
Трагічний урок Лотових дочок у добу порнозалежності
14:00 - Сб / 20 Бер. Позиція, Шлюб і сім'я
Дитина – найбільша цінність, або Чому не можна скасовувати в Україні реформу інтернатів
16:17 - Чт / 28 Січ. Позиція, Політика, Україна
7 висновків християнина, з якими варто почати 2021 рік
18:00 - Пн / 04 Січ. Позиція, Світ
Чи може християнин звертатися до психолога
15:00 - Ср / 11 Лис. Позиція
Втомилися від поганих новин? Рецепти стресостійкості з Біблії та української літератури
16:30 - Пт / 16 Жов. Позиція