Чому кукіль був настільки небезпечним?
1620999742_ostorozhno-plevely

Притча про сіяча і про кукіль – одна із притч Ісуса Христа, яка записана у Євангелії від Матвія. В ній розповідається про те, як один чоловік посіяв на своєму полі пшеницю, а ворог посіяв між пшеницею кукіль.

Кукіль – це бур’ян, загальна назва рослин із родини злаків; його насіння на вигляд важко відрізнити від зерна жита, пшениці та інших культур, але в ньому міститься отруйна речовина. Потрапляючи у хліб, кукіль робить його непридатним для споживання, пише bible-facts.org.

Кукіль, який ворог посіяв між пшеницею (Мат. 13:25 і далі), грецькою мовою названий «цицанія» (мотузка божевілля) (Lolium temulentum). Причому сама рослина куколю – не отруйна. Отруйне лише її насіння. На насінні куколю живе отруйний грибок стоматинія, який робить його отруйним. Симптоми отруєння схожі на стан сп’яніння. Сила отрути така, що отруїти коня може лише 7 грамів насіння (близько 200 зернин).

1620993230_pshenica-i-plevely-bibliya

До появи колоска кукіль практично не відрізняється від пшениці. Пшениця і кукіль мають майже 100% схожість!

Чи справді у давні часи хтось міг посіяти кукіль на чуже поле?

Навмисне засівання чужого поля шкідливим насінням вважалося злочином. Давньоримські закони передбачали суворе покарання за таку дію. Ось що написано в одному біблійному словнику: «Той, хто через помсту сіяв на чужому полі кукіль… відповідно до римського права, чинив переступ. Саме існування такого закону показує, що це відбувалося досить часто».

1620993688_1554842494_iscelenie-iisusa

Вчений у галузі права Аластер Керр пояснює, що у 533 році н.е. римський імператор Юстиніан опублікував Дигести – звід римського права та уривки із творів класичних юристів (приблизно 100-250 роки н.е.). У цій праці один із юристів, Ульпіан, згадує справу, яку розглядав державний діяч Цельс (Дигести, 9.2.27.14). На чужому полі були посіяні бур’яни, і там загинув урожай.

В Дигестах зауважується, що господар чи фермер-орендар міг законним чином отримати компенсацію від зловмисника за нанесений йому збиток.

Той факт, що такі злодіяння здійснювалися на території Римської імперії, показує, що ситуація, яку описав Ісус, була цілком реальною.

Шокуючі факти про кукіль

  • Lolium temulentum – Пажитниця п’янка. Саме цей вид є тим самим куколем, який згадується в Біблії. Колись ця рослина була злісним бур’яном у посівах жита, пшениці та інших культур.
  • У зернівках пажитниці п’янкої постійно є грибок Stromantinia temulenta, який виробляє алкалоїд темулін – речовину, яка може викликати серйозне отруєння в людей (запаморочення, сонливість, втрату свідомості, судоми) і деяких домашніх тварин (окрім свиней, качок та курей).
  • Кукіль рослина, яка дуже схожа на пшеницю, але до періоду жнив, коли стає видно, що це була підробка. Деякий час тому я вивчив деякі факти про кукіль, які шокували мене. Інша назва «неправдива пшениця», яка у надлишку росте в Ізраїлі. Ось що про неї сказано в енциклопедії:

Кукіль дуже схожий на пшеницю, але доти, доки не з’явиться колос. Він паразитує на полях пшениці. Характеристика цієї рослини в тому, що відбувається отруєння організму і відчуття сп’яніння, в результаті чого може настати смерть. Це також відображається в латинській науковій назві – «temulentus», що означає «п’яний».

  • В Біблійній енциклопедії «Faussett» написано: «У поєднанні із пшеничним борошном, помел куколю призводить до запаморочення, інтоксикації та паралічу», і «це єдина шкідлива трава із усього сімейства злакових». На сайті Botanical читаємо: «Помічено, що він виробляє всі симптоми сп’яніння: струс тіла, нездібність ходити, загальмована мова, блювота. За старою традицією, його додавали у солодові напої». Інша назва куколю – «пшениця, яка виродилася».
  • Клінічна картина. У випадках гострих отруєнь куколем п’янким дуже швидко розвиваються симптоми ураження центральної нервової системи: в’ялість, сонливість, затьмарення свідомості, зменшення чутливості, падіння температури тіла, порушення рухової здібності (неправильна, хитка хода, неможливість стояти на ногах); стан сну, при якому коні лежать, залишаючись абсолютно байдужими до навколишнього, не відповідаючи на больові подразники.

До розладів загального стану додаються порушення серцевої діяльності (малий, слабкий пульс), пришвидшення дихання, послаблення зору – аж до цілковитої сліпоти, уповільнення перистальтики, запори.

Вагітні тварини абортують. Смерть – дуже частий результат під час таких форм отруєння. При хронічних отруєннях невеликими кількостями отруйного насіння описана клінічна картина розвивається поступово.

***

«Царство Небесне подібне до чоловіка, що посіяв був добре насіння на полі своїм. А коли люди спали, прийшов ворог його, і куколю між пшеницю насіяв, та й пішов… Залишіть, хай разом обоє ростуть аж до жнив; а в жнива накажу я женцям: Зберіть перше кукіль і його пов’яжіть у снопки, щоб їх попалити; пшеницю ж спровадьте до клуні моєї». Матвія 13:24-25, 30

1620997820_sezht-plevely-bibliya
1620989017_plevely
Вибирання куколю із пшениці на полі біля Бет-Елу (прибл. 1900 рік)

За темою

Хто і чому винен у наших бідах?
14:15 - Нд / 21 Лис. Що каже Біблія
Як зустрітися з Богом?
17:05 - Чт / 28 Жов. Що каже Біблія