Правда чи фейк? Як навчитися фільтрувати інформацію
83043673_10157548168657549_4967126914075545709_n
Фото ілюстративне

Щохвилини YouTube публікує понад 500 годин нових відео. Цю інформацію споживають мільярди людей. Але зрозуміти, де є правда стає все важче і важче. Чому?

Три причини, чому люди не можуть відрізнити правду від брехні:

  1. Люди споживають дуже багато інформації. У 2019 році середньо статистична людина проводила майже 7 годин в інтернеті, в тому числі половину цього часу на телефоні. А в період пандемії COVID-19 люди ще більше стали залежними від інтернету та соціальних мереж. Недавнє дослідження показало, що використання інтернету в період пандемії збільшилося на 47%. Тому не дивно, що так важко розібратися в усій цій інформації – просто її занадто багато.
  2. Немає відповідальності за неправдиву інформацію. Дуже багато неправдивої інформації поширюється ботами. Нещодавно генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що згідно з дослідженнями однієї з найбільших платформ соцмереж, 40% постів про COVID-19 є згенеровані ботами. Ботам не важлива репутація і відповідальність за неправду вони не несуть. Подібна ситуація з деякими «блогерами» та «диванними експертами», яких цікавить хайп та кількість поширень, а не правдивість інформації.
  3. Соціальні мережі заводять людей в інформаційну бульбашку. На жаль, соціальні мережі, а точніше алгоритми, на яких побудовані соціальні мережі, заводять людей в інформаційну бульбашку однодумців. В цій бульбашці люди майже не бачать альтернативних думок, і це посилює їхні упередження. Якщо людина вірить в теорію плоскої землі, то досить велика ймовірність того, що друзі цієї людини теж у це вірять. І такій людині досить важко вийти за межі своєї інформаційної бульбашки, бо інформація, яку вона бачить у себе на екрані, підтверджує її віру в плоску землю.

Чи можна це змінити? Три прості поради, як ви можете це зробити:

  1. Зменшіть споживання новин та інформації. Особливо – неякісної інформації.
  2. Споживайте інформацію тих людей, яким ви довіряєте, і у кого хороша репутація. Не підписуйтесь на канали людей, яких не знаєте. Принаймні, дослідіть, хто є ці люди.
  3. В соціальних мережах майте друзів та підписників, які не погоджуються з вашою думкою. Це допоможе вам боротися з власними упередженнями.

Роман Шеремета – український економіст, професор Школи менеджменту ім. Везерхеда при Університеті Кейс Вестерн Резерв (США), лідер рейтингу «Кращий економіст України в світі» за версією видання Forbes-2015. За рейтингом IDEAS-2018 Роман Шеремета визнаний лідером у номінації «Кращий молодий економіст світу».

Роман Шеремета опублікував понад 60 наукових статей, є одним із найбільш цитованих економістів в рецензованих журналах. Його дослідження були представлені в більш ніж 40 провідних наукових журналах з економіки, бізнесу, психології та політології, а також у різних популярних засобах масової інформації, включаючи WALL STREET JOURNAL, FORBES, NBC NEWS, NPR, SCIENCE DAILY та інші. Входить до складу редколегії видання “Journal of Economic Behavior and Organization”.

Роман Шеремета,  фейсбук.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інститут релігійної свободи закликав не розпалювати ворожнечу в суспільстві через COVID-19

За темою

8 проміжних висновків російсько-української війни
15:24 - Ср / 30 Лис. Люди, Політика, Світ, Україна
Як благовістити буддистам? З досвіду місіонера в Камбоджі
17:54 - Вт / 23 Сер. Люди, Місія, Світ
Надійна наша зброя – ПРАВДА!
11:47 - Пт / 25 Лют. Позиція, Світ, Україна
Перенаселення планети – міф, або Як людство страждає від «білого мору»
15:22 - Вт / 18 Січ. Наука, Світ
Одне Різдво для всього світу: розповіді місіонерів про святкування у семи країнах
12:04 - Сб / 25 Гру. Світ, Свята
Супер-батьки: як виховати дитину за біблійними принципами
16:00 - Ср / 17 Бер. Світ, Шлюб і сім'я
5 причин, чому християнство і фемінізм несумісні
17:50 - Пн / 08 Бер. Світ, Україна
Як насправді виглядав Ісус Христос?
16:05 - Пт / 08 Січ. Світ
7 висновків християнина, з якими варто почати 2021 рік
18:00 - Пн / 04 Січ. Позиція, Світ
Хто або що краде у нас Різдво і як віднайти його втрачену суть?
15:00 - Пн / 21 Гру. Історія, Світ
Народний протест і покірність владі
09:04 - Пт / 20 Лис. Політика, Світ, Україна
Історичний мирний договір, чи підготовка до приходу антихриста?
22:08 - Пн / 21 Вер. Позиція, Світ