
Від початку спалаху коронавірусу в Європі українські медіа та Міністерство охорони здоров’я багато розповідали українцям про його загрози. Проте наразі в небезпеці лишились люди, які не мали можливість про це почути достатньо — безхатченки, пише Дарина Ребро для сайту Християни для України.
В Києві проживає близько 20 тисяч бездомних людей, а в Україні, за різними даними, до 200 тисяч! Якщо хоча б один з них матиме коронавірус, то є ризик, що він поширить це серед місцевих бездомних в спільних місцях для спання та харчування. І це велика небезпека для цих людей, адже вони не знають симптомів хвороби, можуть легко сплутати її з чимось іншим і загинути.
Чому бездомні в найбільшому ризику?
Вони не мають постійного доступу до гарячої води та мила
Одне з головних правил превенції поширення вірусу — це регулярне миття рук. І мити їх потрібно щонайменше 1 хвилину, протираючи кожен міліметр шкіри. Для бездомних це наразі просто неможливо. Життя на вулиці навчило їх існувати в постійній нестачі важливих для тіла речей. І хоча деякі з людей все одно шукають можливість прийняти душ та дотримуватись правил гігієни, через нерегулярність цих дій коронавірус не спинити.
І так, вони торкаються обличчя.
Вони не знають симптомів коронавірусу
Ізольовані від інформаційних потоків, бездомні можуть легко сплутати її з легшими хворобами. Відповідно є ризик, що заражена людина не викличе швидку і не покличе на допомогу. Вона шукатиме можливість відпочити через слабкість та високу температуру. І в місцях ночівлі, за умови, якщо поруч будуть інші бездомні, коронавірус поширюватиметься швидше.
Крім того, людина не матиме шансу уникнути коронавірусу, бо не знатиме основні шляхи поширення.
В них ослаблений імунітет
Ночівля на вулиці, коли температура опускається нижче нуля, відсутність ліків та регулярного якісного харчування — це все робить людей без дому вразливими до будь-яких хвороб. Проте коронавірус тим небезпечний, що він не зупиниться на одній людині, а знищуватиме інших за принципом доміно.
Вони майже весь час на вулиці й не можуть самоізолюватись
Оскільки вірус передається не тільки при дотиках, але і перебуванні поруч з людиною, дотиком до її речей, то ризик поширення серед безхатченків високий. Не маючи дому, вони вимушені бути на вулиці серед інших людей. І попри дезінфекційні заходи в публічних місцях та транспорті, вони можуть стати випадковими носіями вірусу.
Що ми можемо зробити?
По-перше, ставитися до бездомних як до себе. За можливості, подаруйте їм серветки, мило, воду або антисептик, теплу їжу, одяг, або розкажіть, де вони може отримати допомогу. Вони вже знаходяться у важкому становищі, а загроза коронавірусу робить їх ще більш вразливими. В Біблії, Приповістях Соломона сказано: «Праведний знає про право вбогих, безбожний же не розуміє пізнання про це». Право бездомного — це мати інформацію про коронавірус та шанс цього уникнути, право на якісну медичну допомогу, харчування. Та повагу до його гідності.
По-друге, підтримати фінансовою, або іншою допомогою організації, які зараз займаються допомогою бездомним. Серед них є такі:
Нове життя: допомагають бездомним, які перебувають в притулках. Наразі є потреба в харчових продуктах, засобах гігієни, одязі, фінансах.
Молодь за мир: організовують щотижневу роздачу їжі для бездомних. В контексті карантину, в них є потреба в людях з машинами. А також у фінансах.
Дім Милосердя (Київ): організація, яка допомагає бездомним в ресоціалізації, відновленні документів. Наразі є потреба в людях, які можуть працювати в притулках, а саме прибирати, готувати їсти, проводити біблійні уроки. Крім того, є потреба у фінансах на утримання бездомних та їх супроводі.
Скинія, служіння бездомним (Київ): церква щотижня двічі годує людей на Хрещатику, в понеділок та п’ятницю о 21:00. В ці дні вони ділять бездомних на маленькі групи, аби зменшити ризик зараження. Також церква має притулок для бездомних. Наразі є потреба в харчах, засобах гігієни, фінансах, одязі. Контактний номер: 0985049446 (Ярослав).
В цьому списку далеко не всі служіння, які можуть вас зацікавити. Є багато місцевих служінь та церков, до яких можна звернутись з пропозицією допомогти в цьому напрямі. Проте радимо уникати великих скупчень людей, аби не захворіти на коронавірус та не поширити його серед інших.
По-третє, роздрукувати та поширити серед бездомних свого міста, села, вулиці цю коротку довідку (або зробити свою) про основні симптоми коронавірусу, шляхи зараження та інструкцію, як діяти у разі підозри про зараження. Для цього не варто порушувати правила карантину і йти до великої кількості людей. Достатньо мати листок з собою і побачивши бездомного по дорозі поділитися з ним інформацією. Якщо ваша церква чи служіння мають можливість, то також можна повісити на дверях чи дошках оголошення інформацію про коронавірус.
І останнє, знайти приміщення для перебування бездомних для їх безпеки та самоізоляції. В Англії політики б’ють на сполох через те, що поліція має право карати людей, які не самоізолювались. А серед них є бездомні! І це не справедливо, адже у них немає можливості це зробити. Для України ситуація актуальна, адже наразі є ініціатива криміналізувати поширення коронавірусу та порушення карантину. Тому, якщо ви можете вплинути на відкриття приміщення для самоізоляції бездомних, відкрити своє, або сприяти, аби це зробив інший — це допомогло б в боротьбі з пандемією. Наприклад, в Окленді для більше ніж 100 тисяч бездомних відкрили готелі та хостели.
Зрештою, християни завжди були на передовій світових проблем. Мартін Лютер, який пережив епідемію бубонної чуми, вчив діяти мудро, але хоробро: «Ми гинемо на своїх посадах. Християнські лікарі не можуть залишити свої лікарні, християнські намісники не можуть покинути свої округи, християнські пастори не можуть залишити свої конгрегації. Чума не розпускає наших обов’язків: вона перетворює їх на хрести, на яких ми повинні бути готові померти».
І нині, під час спалаху коронавірусу, є можливість допомогти тим, кого Ісус назвав братами нашими меншими. Бездомні люди заслуговують знати, що відбувається навколо них, заслуговують мати шанс, щоб уникнути смертельного вироку хвороби. І ми можемо їм допомогти!
Нагадаємо, недавно ми писали аналітику про те, як християни допомагають людям у всі часи.