Штундизм: українські християнські братства ХІХ століття
0
Штундо-баптисты

Назва штундисти, а в народі штунди, часто є узагальнюючою для людей з нетрадиційними релігійними віруваннями, навіяними західною культурою. Всупереч переконанням, виявляється, що штундизм був сильним реформаційним рухом в українському релігійному середовищі і, до речі, мав не західне, а місцеве походження.

«Дослідіть-но Писання, бо ви думаєте, що в них маєте вічне життя, – вони ж свідчать про Мене» (Ісус Христос, Євангеліє від Івана 5:39).

Реформація як масовий релігійний і суспільно-політичний рух у Західній і Центральній Європі ХVI-XVII століть проголосила Біблію найвищим мірилом істини і християнського життя. Реформаторська теза звучить латинською як «Сола Скриптура!» – «Тільки Писання!», згідно якої Біблія тлумачить сама себе і вважається єдиною основою для віровчення. Реформатори прийняли Святе Письмо з абсолютною вірою. Вони щиро переконували християнський люд визнати лише Біблію (Sola Scriptura) найвищим авторитетом. Вони заявляли, що пануюча церква не може бути вищим авторитетом, ніж Священне Писання. Вони дотримувалися Біблії як найвищого і єдиного надійного джерела істини, заявляючи, що всі вчення мають співвідноситися з нею.

Реформація в Україні

Говорячи про Реформацію, ми, як правило, маємо на увазі Західну Європу, хоча на наших землях 150 років тому відбувалося релігійне відродження, яке також базувалося на принципі Sola Scriptura, яке ні за кількістю учасників, ні за швидкістю розповсюдження ніскільки не поступалося реформаційним рухам у Європі, а іноді й перевершувало їх. Ідеться про українські християнські братства ХІХ ст., які отримали назву українських штундистів (від нім. Stunde – година, для читання і тлумачення Біблії – прим. ред.), які з самого початку сприймали її як образливу, називаючи себе «євангельськими братствами», «братством людей Божих», «братством друзів Ісуса».

Український штундизм

Багато літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст., яка присвячена феномену українського штундизму, починається в більшості з розповідей про німецькі штундер-братства і їхню пропаганду серед українського селянства. Німецьких колоністів і досі вважають де-не-де основною причиною протестантських «відхилень» православного населення. Безперечно, назва «штундизм» стосовно євангельського пробудження ХІХ ст. у середовищі української шляхти і козацтва викликає немало заперечень. Цей реформаційний рух в українських землях і сьогодні часто вважають продуктом виключно німецької релігійної культури. Однак таке упереджене ставлення до поняття «штундизм» не дозволяє побачити його прямий історичний зв’язок з православ’ям, ідейну спорідненість з українськими християнськими братствами козацьких часів, кобзарями і рухом сковородинців, з давніми протестантськими традиціями на територіях Правобережжя, особливо серед шляхти. Визначити час зародження і період формування українського штундистського руху взагалі важко. Адже до скасування кріпацтва воно розвивалося таємно. Проповідь будь-якого вчення, яке кардинально відрізнялося від православних поглядів, в той час вважалася державним злочином, тому послідовники штундизму зі шляхти і міщан були змушені діяти нелегально, а селяни, залишаючись у кріпацькій залежності, взагалі не мали можливості ставати у відкриту опозицію до державної церкви. Але підпільна народна православна церква з самого початку окупації Правобережжя Російською імперією у 1790-х роках не припиняла свою діяльність. Пізніше російські православно-державні клірики дали цій церкві назву штундизм з метою дискредитувати її в очах населення, подавши її як німецьку секту. Приховане функціонування «інакомислення» у православному середовищі розкриває той факт, що лише після реформи 1861 року, коли скасували кріпацтво і народ став почуватися більш вільним, він перестав приховуватися і почав виявляти своє вірування. Відбувся справжній спалах штундистського руху. Це був поворотний момент у духовному житті українського народу, де ще жили спогадами про козацьку вольницю і мали надію на отримання національної та релігійної свободи.

Що навчали штундисти

Штундисти навчали, що правдою є лише Біблія, і вважали книги Святого Письма – Біблії єдиним критерієм істини, саме через це вони відкидали таїнства: обряди, пости, шанування хреста, поклоніння святим мощам та іконами, молитви до Божої матері, ангелів і святих. Вони не просто оголошували свою віру як нову, а пропагували її як відновлення старої істини, яку знали минулі покоління і яку від сучасних віруючих заховала церква. Саме таким чином вони мотивували вимоги очищення справжнього християнства і повернення до його першоджерела.

Гоніння за читання Біблії

Яскраво висловлено ставлення українських реформаторів-штундистів до Біблії у проханні, представленому громадами сіл Чаплинка і Косяківка Таращанського повіту київському губернатору, в якому вони писали наступне: «При читанні Слова Божого багатьом із нас стало світліше на душі. Замість попереднього вбивання часу у розпутстві і богозабутті ми збираємося у домівках для читання Біблії, молитви і співу духовних пісень. Але, на наш подив, за це нас гонять і тиснуть, і першими гонителями за правду є священики наших сіл. Ми просимо: накажіть, щоб ми безперешкодно могли читати Слово Боже» (ЦДІАУ, Київська духовна консисторія, справа 195, с. 162-164). Штундисти виступали проти надмірного захоплення обрядовістю християнства, справедливо підкреслюючи, що для отримання вічного спасіння недостатньо виконання ритуалів. Вони зосередили свою увагу навколо самого Слова Божого, вимагаючи від прибічників глибшого знання Біблії, безперечного життя і щирої доброчинності. Не лякаючись погроз і покарань з боку влади, вони відважно відстоювали верховенство Біблії і її вчення. Лідер українських штундистських братств Герасим Балабан на вимогу духовенства не збиратися для вивчення Біблії одного разу відповів, що «швидше віддасть своє життя, ніж залишить проповідь Слова Божого».

Віталій Нероба, магістр релігієзнавства

Джерело: Baznica.info

За темою

Українцям треба вчитися, заощаджувати і мати правильні цінності, – економіст Шеремета
14:17 - Вт / 01 Вер. Україна
Ілюзія земного раю, або 4 кроки до ідеологічного підриву нації
18:20 - Пн / 31 Сер. Історія
7 відомих картин про хоробрість біблійних героїв
17:00 - Пт / 28 Сер. Історія
Незалежність християнина
17:00 - Пн / 24 Сер. Україна
Преображення Господнє чи «яблуневий спас»
08:45 - Ср / 19 Сер. Україна
Кірха – свідок того, що у Володимирі мирно проживали люди різних релігійних переконань
17:00 - Пн / 27 Лип. Історія, Церква України
«Якщо немає свободи віросповідання, то всі інші свободи не потрібні», – релігієзнавиця
19:10 - Сб / 25 Лип. Україна, Церква України
Кірха по той бік Дністра: лютерани в Заліщиках
16:00 - Пт / 10 Лип. Історія
5 місіонерів, які відгукнулися на Божий поклик і змінили життя багатьох
17:32 - Чт / 25 Чер. Історія
Стамбульська конвенція: чи справді вона захищає жінок від насильства
16:57 - Ср / 24 Чер. Світ, Україна
В Ізраїлі знайшли древні мозаїки, на яких зображені сцени з Біблії
17:12 - Нд / 31 Тра. Історія, Світ
Українська еміграція: благословення чи прокляття?
14:49 - Чт / 07 Тра. Історія, Світ, Церква України