Супер-батьки: як виховати дитину за біблійними принципами
2+
Unknown

Виховати чесну, люблячу, слухняну дитину, іноді здається, легко: почитав книжки – і втілюєш у життя за пунктами. Однак процес виховання тривалий, він вимагає терпіння та інших якостей батьків і викликає багато запитань. У цій статті ми зібрали основні біблійні принципи. Вони допоможуть батькам виростити не просто хорошу людину, а й послідовника їхньої віри.

Ми також розглянули питання, чи потрібно карати дитину і як це робити.

Крім того, ми дізналися про причини, чому діти служителів на якийсь період часу можуть відступати від християнських принципів і вести так званий аморальний спосіб життя.

Що говорить Біблія?

Насправді в Біблії не так багато написано про виховання дітей. Зате багато сказано про зміну сутності людини, її мотивів і цінностей – саме цього батьки-християни мають досягти у вихованні своєї дитини, а не просто домогтися зміни її поведінки.

У книзі Повторення Закону (6:7-8) ми читаємо про веління Бога пильно вчити своїх дітей виконувати першу заповідь: любити Господа усім серцем, всією душею і всією силою своєю: «І пильно навчиш цього синів своїх, і будеш говорити про них, як сидітимеш удома, і як ходитимеш дорогою, і коли ти лежатимеш, і коли ти вставатимеш. І прив’яжеш їх на ознаку на руку свою, і будуть вони пов’язкою між очима твоїми».

Таким чином, викладати дітям Святе Письмо – прямий наказ Бога батькам-християнам.

Принцип 1. Навчати

Дитина має виглядати, як Ісус Христос. Ця мета для батьків у вихованні дитини викладена в Біблії. Про це пише Луі Пріоло у своїй книзі «Навчай їх старанно: як використовувати Святе Письмо у повчанні дітей».

Щоб досягнути цієї мети, самі батьки мають знати Біблію, навчати її дітей, посилатися на неї у повсякденному житті, використовувати її для докору у гріху, для направи і для виховання у праведності. Так написано у другому посланні Тимофію 3:16«Усе Писання Богом натхнене і корисне для навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності».

Проте досягти високого стандарту – бути схожим на Христа – неможливо по плоті і матиме протилежний ефект. Про це «Світогляду» розповів Олександр Соляник, керівник ГО «Батьківський захист», співавтор методичного посібника для вчителів і магістр педагогічних наук, батько двох дітей, а в минулому пастор.

«Це можливо тільки по вірі. Згідно навчання Нового Заповіту, віра йде попереду діл. І якщо не навчити правильно вірити, то народжується релігія та лицемірство. Практичність для дитини – це діла, основані на вірі, щирій, дитячій вірі. І добро виходить з доброго серця. Тому важливіше берегти серце», — зазначив експерт.

Принцип 2. Докоряти

Коли діти не слухаються батьків, вони таким чином порушують волю Божу. «Діти, слухайтеся своїх батьків у Господі, бо це справедливе! Шануй свого батька та матір — це перша заповідь з обітницею», — написано у посланні Ефесянам 6:1.

Тому батькам необхідно використати Писання для докору малих порушників у гріху і пояснити їм уривки з Біблії, пише Луі Пріоло у книзі

Основним мотивом для виховання дітей має бути бажання, щоб вони догодили Богові, вважає він.

Принцип 3. Направляти

Ось як описав цей принцип автор Луі Пріоло. Грецьке слово, яке переклали в Біблії як «направляти», означає «поставити чи повернути щось у вертикальну позицію». Якщо дитина звернула, Писання може повернути її на істинний шлях.

Батьки мають не тільки пояснити уривок з Писання для виправлення конкретного гріха (поведінки). Їм самим треба відповісти на наступні запитання:

 • Чи має моя дитина змінити свою думку про щось?
 • Чи обговорював я зі своєю дитиною її мотиви і думки?
 • Чи сповідувала вона свій гріх (чи попросила прощення) перед іншими?
 • Чи треба відшкодувати завдані збитки?
 • Чи є щось, що має бути видалено з її життя (люди, місця, заходи та інше)?
 • Чи потрібне тілесне покарання?
 • Чи допоможе додаткова підзвітність?
 • Чи розуміє дитина, яких дій Бог очікує від неї наступного разу, коли вона опиниться у схожих обставинах?

Принцип 4. Виховувати

Різниця між навчанням і вихованням наступна. Навчання дає знання. Виховання дає навички і формує звички, суть його – змусити людину робити, пише Генрі К.Трамбул у книзі «Поради з виховування дітей». Тут є дві сторони: дисципліна і повчання.

Декілька практичних порад:

 1. Регулярно вивчати напам’ять уривки з Писання з дітьми.
 2. Вчити дітей роздумувати над Біблією.
 3. Не просто відкласти гріховну поведінку, але замінити її відповідною біблійною альтернативою.
 4. Вчити дітей слухатися ваших повчань.
 5. Вчити дітей спілкуватися по-біблійному.
 6. Вчити дітей думати по-біблійному.

Принцип 5. Покарання

У питанні покарання думки християн розходяться. Більшість дотримується думки, що, окрім інших видів, покарання має бути і фізичним. Ми розглянули дві сторони цього принципу.

Олександр Соляник, керівник «Батьківського захисту», розповів «Світогляду» про свій погляд на покарання.

«Написано, що юнака потрібно наставити на початку шляху. Початок шляху – це коли людина, дитина розпізнає добро і зло. Якщо вона вибирає не той шлях, тоді треба направляти. Якщо не направляти словами, тоді, написано, що різка виправить поведінку або направить на правильний шлях», — каже Олександр.

Він впевнений: якщо людина чинить погано і не несе покарання, то вона костеніє у скоєнні таких вчинків. Людину потім складніше виправити, тому що вона не пережила покарання за погане.

«Тому коли дитина чинить погано і не реагує на словесне виправлення, можна застосовувати виховну різку, залежно від того, хлопчик це чи дівчинка: десь більше, десь менше. І залежно від мови любові, яка притаманна дитині. Якщо її мова любові – дотик, то потрібно мінімізувати саме різку і ремінець — там буде достатньо не пустити на вулицю, не дати якісь іграшки, тому що це трагічно», — пояснив керівник «Батьківського захисту».

Тому, за його словами, не завжди саме різка буде елементом виховання. Це можна замінювати іншими санкціями, які дитина, при озвучуванні батьків, повинна розуміти і справедливо очікувати покарання.

Дуже важливо – ні в якому разі не можна карати, якщо дитина щось робила через страх. Потрібно з’ясовувати причини, чому вона боїться. ЇЇ поведінка могла бути реакцією на якусь незадоволену потребу, каже спеціаліст.

«Наприклад, дитина починає розкидати речі, бити посуд, а мама з подругою спілкується на кухні. Дитину не можна карати, тому що подруга забрала якісний час дитини, який мама приділяла їй, і вона так висловлює свою потребу. Тому в цьому випадку потрібно розбиратися і домовлятися», — пояснив Олександр Соляник.

Перед покаранням дитина повинна розуміти, за що, тому батьки мають розмовляти з нею. Дитина повинна точно усвідомлювати міру покарання, санкції, які до неї будуть застосовуватися. Для неї це не повинно бути несподівано, підсумував керівник «Батьківського захисту».

Оксана Парфенюк, співзасновниця служіння «Сім’я. Міняємося разом», вважає вчення, наприклад, Дж. Добсона про фізичне покарання дітей небіблійним. Твердження, що Біблія містить відповідні положення, вона прокоментувала у себе на сторінці у Facebook:

«Так, дітей, старших 12 років, карали (фізично– Ред.) за порушення приписів Тори. Били палкою або батогом по спині. Покажіть, де саме в Біблії написано про лопатки для биття, про покарання по попі, про покарання дітей з 18 місяців, про удари по пальцях рук, про тайм-аути, про залякування, про формування рефлексів тощо?»

Хтось може стверджувати, що дитина стає більш слухняною після фізичних покарань. Проте на кону стоїть втрата зв’язку з тими, від кого залежить твоє життя, пояснює Оксана Парфенюк.

Проблема поведінки дитини може бути від батьківського незнання і нерозуміння душевних процесів. В Біблії написано: «Батьки, не дратуйте дітей своїх, щоб на дусі не впали вони!» (Колосянам 3:21)

«Дратувати — означає уникати стосунків, слів і дій, які могли б довести дитину до стану злого відчаю або гіркоти; таким чином, це заборона надмірної суворості у вихованні, нерозумно завищені вимоги, зловживання владою, несправедливість, нечесність, постійні докори й осуд, приниження дитини і будь-якого роду неуважність до потреб дитини та її почуттів», — пише Оксана Парфенюк у Facebook.

Крім того, не забувайте, сучасні психологи доводять, що покарання можна застосовувати до дитини з віку трьох років. Враховуючи особливості розвитку, саме в цьому віці дитина тільки починає розуміти встановлені батьками правила і покарання внаслідок невиконання їх. Правила обов’язково мають постійно проговорюватися і бути зрозумілими для дітей.

Принцип 6. Особистий приклад

Керівник ГО «Батьківський захист» Олександр Соляник, говорячи про християнські принципи виховання, розповів, що насамперед для дітей зразком має бути поведінка батьків. Саме вонивчать не тільки словами, а й своїм життям, ставленням до різних справ, що добре і що погано.

«Якщо ми хочемо виховати богобоязливу дитину, то вона повинна бачити в батьках молитву і повинна бути присутньою на молитві. Дитина має з батьками читати Біблію і розмірковувати над нею. Дитина повинна брати участь у непростих ситуаціях, в яких потрібно вірити, щоб вона бачила, як батьки застосовують принципи віри», — каже Олександр.

Експерт також виділив кілька важливих пунктів щодо виховання:

 • Батьки мають якісно проводити час з дітьми як удома, так і на вулиці, відповідаючи на їхні запитання і пояснюючи поведінку різних людей – чому так відбувається і до чого це призводить. Сюди ж входить спільне дозвілля. Батьки можуть купувати цікаві ігри дітям і грати разом з ними. Вони можуть запрошувати друзів дітей до себе додому і брати у цьому участь. Дім має стати бажаним місцем і залишати хороші спогади.
 • Діти мають виконувати спільні справи по дому разом із батьками: ремонтувати, будувати та інше. Під час таких робіт важливо спілкуватися з дітьми.
 • Дитина не повинна боятися висловлювати свою думку і запитувати. Батьки мають бути завжди доступними для дітей і компетентними, щоб відповісти на їхні питання.
 • Читати з дитиною цікаву літературу, в тому числі художню, про добро і зло, щоб дитина була ерудована і розвинена всебічно.
 • Навчити дітей, особливо хлопчиків, самообороні. Батько повинен з дитиною провести якийсь час у фізичній підготовці. Коли хлопчик прийде в школу або буде серед однолітків, він, знаючи біблійні принципи «не вбивай», «не причини марно біль, гріх», зможе постояти як за себе, так і за інших, бути впевненим.
 • Важливий приклад батька стосовно до матері. Діти повинні бачити, як практично він висловлює своє кохання, щоб у цьому він також був найкращим прикладом.

Діти служителів і їхня поведінка

У житті служителів церкви іноді виникають ситуації, коли їхні діти відступають від християнських принципів, кидаються у шкідливі звички тощо. Оскільки пастор – взірець для віруючих, то можуть виникати питання, чому так сталося.

Олександр Соляник вважає, що на ці запитання немає універсальної відповіді, а кожна ситуація індивідуальна:

«Одна з причин – час, який діти не отримували від батьків, коли найбільше його потребували за віковими критеріями. Також вони могли проводити менше часу з батьками у служіннях. Пастори мали б по-максимуму задіяти своїх дітей у своєму служінні, щоб вони були пронизані тією силою благодаті, любові, якою Бог діяв через цей пасторський дар іншим людям, щоб побачити дар пастора в дії для людей, цінувати і шанувати цей дар».

Іноді у служителів діти, за замовчуванням, мають бути найкращими, продовжив експерт. Пастори мають помічати, як поводяться їхні діти в оточенні однолітків – чи не величаються, чи не гордяться становищем, чи не користуються цим статусом. Це також може бути причиною, зазначив Олександр Соляник, тому що гордість завжди призведе до падіння. Діти навпаки мають навчитися служити своїм одноліткам.

Підсумовуючи нагадаємо, що у контексті Біблії батьки мають виховати дитину не за принципами закону і страху, а за принципами благодаті і любові.

Просто виправити поведінку дитини, не змінюючи її суті, можна. Цього навчають психологи-біхевіористи, які використовують поведінковий підхід. Дитина слухається батьків через страх? Це про закон. Проте «страху немає в любові, але досконала любов проганяє страх геть, бо страх має муку», говориться 1 Івана 4:18. Тому слухняність за будь-яку ціну не може бути метою виховання особистості. Дитина повинна слухатися батьків через вдячність і бажання догодити Богові.

Знаючи християнські принципи, батьки можуть зорієнтуватися у методах виховання, зокрема й у тих, які радять психологи, та обрати серед них потрібні.

Тетяна Купрієць для ІА Світогляд

За темою

Як благовістити буддистам? З досвіду місіонера в Камбоджі
17:54 - Вт / 23 Сер. Люди, Місія, Світ
Надійна наша зброя – ПРАВДА!
11:47 - Пт / 25 Лют. Позиція, Світ, Україна
Перенаселення планети – міф, або Як людство страждає від «білого мору»
15:22 - Вт / 18 Січ. Наука, Світ
Одне Різдво для всього світу: розповіді місіонерів про святкування у семи країнах
12:04 - Сб / 25 Гру. Світ, Свята
Чоловіки, ніколи не пізно сказати «Стоп»!
17:12 - Пн / 06 Гру. Шлюб і сім'я
Історії сімей, які всиновили дітей
14:31 - Сб / 23 Жов. Шлюб і сім'я
Як знайти «цінність» та зберегти теплоту взаємин у родині
10:55 - Пт / 08 Жов. Шлюб і сім'я
Визначні біблійні шлюби у 7 відомих картинах
13:26 - Сб / 18 Вер. Шлюб і сім'я
Що краде батьківство і материнство?
19:20 - Пн / 05 Лип. Шлюб і сім'я
Як стати мамою «за серцем Божим»: лайфхаки від відомих мам-християнок
17:00 - Нд / 09 Тра. Свята, Шлюб і сім'я
Дорослий друг: хто такий наставник для сироти та чому він потрібен
17:55 - Чт / 01 Кві. Шлюб і сім'я
Трагічний урок Лотових дочок у добу порнозалежності
14:00 - Сб / 20 Бер. Позиція, Шлюб і сім'я