Так, віруючі не печуть паски, але раптом: 5 рецептів найсмачніших
1+
2431d7a733bd8265e1a82a935355d3f7

Зізнаємося одразу, заголовок трохи «хайповий». Місяць тому, коли редакція ІА «Світогляд» зібралася, аби обговорити і розпланувати, що варто написати-опублікувати у квітні, комусь прийшла ідея підготувати матеріал з рецептами пасок. Переважна більшість сприйняла ідею позитивно, публікація була погоджена, і заголовок мав звучати: «Так, віруючі теж печуть паски: 5 рецептів найсмачніших».

Однак пізніше публікація цього матеріалу потрапила під питання через незгоду з цим твердженням інших християн, які беруть участь в роботі «Світогляду».

Чому ми, все-таки, піднімаємо цю тему? Тому що, як бачимо, вона досі актуальна. Навіть зараз у передвеликодні дні між християнами можуть траплятися суперечки на кшталт: «випікання пасок – це гріх чи не гріх?».

Так, ми всі знаємо про язичницьке минуле українського народу, яке міцно вплелося у «вітчизняне» християнство. Ми знаємо, звідки пішли традиції випікання пасок і фарбування яєць на Великдень. І визнаємо, що навіть слово «Великдень» має язичницьке коріння.

Проте беззаперечне й авторитетне Слово Боже стверджує: «Для чистих все чисте» (Тита 1:15). Ми знаємо, що всяка їжа, яку ми маємо, дана нам і освячена наперед самим Богом.

Для правильного розуміння, чи гріх пекти паску, варто звернутися до Біблії. Чудове пояснення можна знайти у 14 розділі Послання до Римлян:

«Слабого в вірі приймайте, але не для суперечок про погляди. Один бо вірує, що можна їсти все, а немічний споживає ярину. Хто їсть, нехай не погорджує тим, хто не їсть. А хто не їсть, нехай не осуджує того, хто їсть, Бог бо прийняв його. Ти хто такий, що судиш чужого раба? Він для пана свого стоїть або падає; але він устоїть, бо має Бог силу поставити його. […] Хто їсть, для Господа їсть, бо дякує Богові. А хто не їсть, для Господа не їсть, і дякує Богові. […] Отож, не будемо більше осуджувати один одного, але краще судіть про те, щоб не давати братові спотикання та спокуси. Я знаю, і пересвідчений у Господі Ісусі, що нема нічого нечистого в самому собі; тільки коли хто вважає що за нечисте, тому воно нечисте. Коли ж через поживу сумує твій брат, то вже не за любов’ю поводишся ти, не губи своєю поживою того, за кого Христос був умер. Нехай ваше добре не зневажається. Бо Царство Боже не пожива й питво, але праведність, і мир, і радість у Дусі Святім. […] Ти маєш віру? Май її сам про себе перед Богом. Блаженний той, хто не осуджує самого себе за те, про що випробовується! А хто має сумнів, коли їсть, буде осуджений, бо не робить із віри, а що не від віри, те гріх».

Якщо поглянути в контекст, розуміємо, що «немічними» апостол Павло, швидше всього, називає новонавернених з юдеїв, які продовжували вагатися з приводу того, чи можна їсти некошерну їжу. Богослов Вільям МакДональд виокремлює три принципи з цього тексту:

 • Немічний християнин повинен бути прийнятий в церковну спільноту і його не слід залучати до різного роду суперечок про його проблеми. Християнин може мати радість християнського спілкування, не маючи водночас єдності з іншими в несуттєвих питаннях. Віруюча людина, яка усвідомлює всю радість християнської свободи, вірить, грунтуючись на вченні Нового Заповіту, що будь-яка їжа чиста. Вона очищується Словом Божим і молитвою (1 Тим. 4,4-5). Віруючий з немічною совістю може відчувати відразу до свинини або взагалі до м’яса і бути вегетаріанцем.
 • Другий принцип виражається в тому, що ми повинні бути поблажливими один до одного. Зрілий християнин не повинен принижувати свого немічного брата. Також і немічний не повинен судити зрілого як грішника, за те що він любить свинину, креветки або раків. Бог прийняв його в повноправні члени Своєї сім’ї.
 • Третій принцип: кожен віруючий – раб Бога, і у нас немає ніякого права судити його з позиції пана. Він виправдовується чи обвинувачується своїм Господом. Ми іноді крижаним поглядом зиркаємо на кого-небудь зверху вниз, будучи впевненими, що через свої переконання він обов’язково зазначає краху в вірі. Але такий підхід неправильний. Бог збереже як тих, так і інших, і у Нього достатньо сил для цього.

Повертаючись до нашої теми, бачимо, що немає заборони їсти (а перше – пекти) пасхальний хліб тільки тому, що у нього не зовсім «християнське» (читайте – «некошерне») походження. Як пише апостол Павло, «хто їсть – для Господа їсть, бо дякує Богові». Водночас, якщо хтось не їсть пасок, цей християнин також робить це для Бога. В обох випадках люди просять Божого благословення, славлять і дякують Богу за їжу. То чому це повинно бути причиною для розбрату чи суперечок?

Згідно з текстом 14 розділу Послання до Римлян, немає нічого нечистого в самому собі – лише тому, що людина вважає ту чи іншу їжу саме такою, вона стає нечистою для неї. Якщо християнин вірить, що в пасці нічого гріховного немає – він вільний її їсти. А хто їсть, але має сумніви щодо того, чи можна це робити – грішить, бо робить це не з віри. У будь-якому випадку жоден з християн не має права осуджувати переконання іншого у цьому питанні. «Бо Царство Боже не пожива й питво, але праведність, і мир, і радість у Дусі Святім» (Рим. 14:17). Все, про що християни повинні дбати – це про мир та те, що збудовує один одного.

Чи печуть православні християни паски? Так, печуть. Чи печуть євангельські християни паски? Так, печуть! І хоча хтось зараз може обурено захитати головою та заперечити, тому що насправді печуть не всі, ми припускаємо, що більшість протестантів їдять паски або принаймні один раз у житті (а то й більше!) їх куштували.

Різниця полягає в тому, що на відміну від православних християн, протестанти не надають пасці ніякого сакрального значення. Печучи паску, протестанти не перехрещуються, не читають молитви над тістом, не ставлять собі за завдання поводитися тихо, щоб «звуки і вібрації не вплинули негативно на тісто». Євангельські християни намагаються мати чисті і світлі думки, веселий настрій і не мати сварок не лише в ті дні, коли печуть паски. Але щоденно, тому що пильнуючи про це, учні Христа прагнуть відображати Його характер і чинити так, як чинив Він.

То чому ж ми публікуємо рецепти пасок? Тому що для багатьох християн паска – не щось інше, як звичайна булка у вигляді високого пирога, смак якої асоціюється зі святом Пасхи так само, як смак та запах мандаринів – із Новим роком. Чому паску хочеться пекти саме на Пасху? З тієї ж причини, що й хочеться пекти імбирне печиво на Різдво і готувати салат «олів’є» у зимовий період. З тієї ж причини, що й американці готують індичку на свій День подяки. Саме тому пропонуємо ставитися до паски як до «пасхального торта», тобто як до випічки (страви), яку ми готуємо на особливі події.

Так-от, для тих, хто просто любить смак білого солодкого хліба з родзинками, цукатами і всім, чим заманеться; для тих, хто не бачить нічого гріховного в їжі; для тих, хто може їсти паску і при цьому дякувати Богу; для тих, хто хоче урізноманітнити святковий стіл традиційною пасхальною випічкою; і для найтерплячіших, хто доскролив сторінку аж до цього моменту в очікуванні рецептів, пропонуємо кілька класичних та оригінальних рецептів найсмачнішої паски (спойлер: рецепт саме «паски» у класичному її розумінні тут лише один).

Класична паска

800_0_1586809810-3389
На фото паска з мережі, не Клотенка. Нам просто сподобалося оздоблення))

Пропонуємо рецепт відомого українського шеф-кухаря Євгенія Клопотенка.

Інгредієнти:

Приготування:

 1. Приготуйте опару. У тепле молоко (220 мл) покришіть «живі» дріжджі (25 г). Добре перемішайте до розчинення дріжджів. Краще це робити руками, щоб переконатися у відсутності грудочок.
 2. Додайте 1 ст. л. цукру і ще раз перемішайте, щоб цукор теж розчинився. Накрийте чистим рушником або харчовою плівкою і залиште в теплому місці на 20 хвилин, щоб дріжджі почали працювати.
 3. Потім додайте в опару яйце (1 шт.) і жовток (1 шт.).
 4. Додайте ванільний цукор (10 г), цукор (225 г) і дрібку солі.
 5. Туди ж додайте розм’якшене вершкове масло (100 г) та сметану (2 ст. л.). Добре перемішайте все вінчиком.
 6. Натріть цедру апельсина на дрібній тертці та додайте до суміші з опарою.
 7. Вичавіть сік половини апельсина. Другу половину апельсина відкладіть, нам знадобиться сік для апельсинової глазурі.
 8. Добре перемішайте вінчиком, щоб сік і цедра рівномірно розподілилися.
 9. Додайте борошно (750-800 г) і перемішайте тісто лопаткою до однорідності.
 10. Вимісіть м’яке тісто. Бажано вимішувати тісто приблизно протягом 10 хвилин, так воно буде більш однорідним. Воно не повинно липнути до рук. Сформуйте з тіста кулю і викладіть в миску, змащену олією. Накрийте рушником і залиште в теплому місці на 1 годину для підйому. Тісто має збільшитися в об’ємі в 2-3 рази. Майте це на увазі при виборі миски. Обімніть тісто і знову сформуйте кулю. Ще раз залиште для підйому на 40 хвилин, щоб отримати повітряну паску.
 11. Потім знову обімніть тісто і вмесіть у нього родзинки (100 г). Можете вибрати будь-які цукати або мак з горіхами за бажанням. У будь-якому випадку буде дуже смачно.
 12. Родзинки слід вмішувати в тісто так, щоб їх не було на поверхні тіста, і вони не пригоріли під час приготування паски.
 13. Наповніть паперові або металеві форми тістом, але лише на 2/3 об’єму. Якщо використовуєте металеві форми, попередньо застеліть дно форми пергаментом. Змастіть дно і стінки форми вершковим маслом.
 14. Залиште форми в теплому місці, накривши рушником, щоб тісто підійшло до країв форми. Випікайте паски в духовці, розігрітій до 180 градусів, протягом 20-35 хвилин в залежності від розміру форм.
 15. Готові паски повністю остудіть і прикрасьте апельсиновою глазур’ю. Для цього в цукрову пудру (200 г) додайте сік половини апельсина і добре перемішайте. Отриману цукрову масу нанесіть на паски і прикрасьте цукровою посипкою.

Шоколадна паска з цукатами

Shokoladna-paska_siteWebUkr

Ще один цікавий рецепт від Клопотенка.

Інгредієнти:

Для тіста:

Для глазурі:

Приготування:

 1. Приготуйте опару. Для початку відокремте від пачки потрібну кількість живих пресованих дріжджів (30 г).
 2. Викладіть дріжджі в миску, додайте воду (150 мл) і перемішайте до повного розчинення дріжджів. Додайте 2 ст. л. цукру.
 3. Потім додайте 4 ст. л. борошна і акуратно перемішайте до однорідного стану.
 4. Накрийте опару рушником і залиште підходити в тепле місце на 20-30 хвилин.
 5. У чашу комбайна або просто в більшу миску просійте борошно, що залишилося.
 6. Потім додайте цукор, що залишився, какао (2 ст. л.) і добре перемішайте лопаткою.
 7. Додайте яйця (3 шт.), розм’якшене вершкове масло (100 г) і опару. Замісіть тісто до однорідного стану. Якщо тісто вийшло занадто рідке, то додайте ще трохи борошна.
 8. Залиште тісто в чаші комбайна або мисці, накрийте рушником і поставте в тепле місце на 1 годину для підходу.
 9. Тісто, що підійшло, обімніть руками, змазаними рослинною олією, додайте цукати і легко перемішайте.
 10. Змастіть форму для паски вершковим маслом, щоб паску можна було легко вийняти і вона не прилипала.
 11. Сформуйте з тіста кулю і покладіть у форму для паски. Тісто має займати не більше однієї третини форми.
 12. Знову накрийте рушником і залиште в теплому місці на 30-40 хвилин, щоб тісто знову піднялося. Розігрійте духовку до 180 градусів. Випікайте паску 25-40 хвилин у залежності від розміру форми. Якщо скоринка занадто підрум’яниться, прикрийте її фольгою, щоб не підгоріла.
 13. Дістаньте паску з духовки і дайте їй охолонути прямо в формі. Приготуйте лимонно-шоколадну глазур. Змішайте цукрову пудру (100 г) з какао (2 ст. л.) і 2-3 ст. л. лимонного соку, перемішайте за допомогою вінчика. Якщо глазур виходить дуже густою, додайте ще трохи соку лимона.
 14. Покрийте паску готовою блискучою глазур’ю.
 15. За бажанням прикрасьте посипкою з цукатів або будь-якими іншими прикрасами на ваш смак.
Так, віруючі не печуть паски, але раптом: 5 рецептів найсмачніших

Крафін з журавлиною і крем-сиром

61A5FEC2-4A5B-4601-A187-9FC6FF4489AF

В останні роки крафін завоював серця українців не менше за класичну паску. Печеться він простіше, а на смак не програє нітрохи. Крафін – це гібрид листкового крусана та мафіна. Існує безліч варіацій начинки – від класичних сухофруктів і горіхів до маку та шоколаду. Пропонуємо оригінальний рецепт із журавлиною і кремо-сиром від Олени Єрмоленко, авторки книги «Легко и вкусно».

Інгредієнти: 

 • 350 г просіяного борошна;
 • 80 г цукру;
 • 1 яйце і два жовтки;
 • 125 г розтопленого вершкового масла;
 • 6 г сухих дріжджів;
 • 80 мл теплого молока,
 • 30 мл апельсинового соку,
 • щіпка солі,
 • мускатний горіх на кінчику ножа.

Начинка: 

 • 50 г крем-сиру
 • 2 ст. л. цукрової пудри
 • 1 ст. л. апельсинового соку
 • журавлина
 • мелений мигдаль

Приготування:

 1. Дріжджі висипати в тепле молоко, добре перемішати і залишити на 15 хвилин, це буде опара. Борошно просіяти, жовтки з білками добре збити разом з цукром, поки не розчиниться цукор.
 2. У борошні робимо поглиблення і виливаємо опару, додаємо сіль і мускатний горіх, розмішуємо лопаткою і потрохи додаємо збиті яйця. Потім додаємо розм’якшене вершкове масло і сік апельсина. Вимішуємо вже руками тісто, воно має стати ніжне і повітряне. Борошно більше не додавати, вимішувати потрібно вже на столі, поки тісто не перестане прилипати до рук, хвилин 15. Залишаємо його накритим у теплому місці на годину. Тісто має збільшиться вдвічі.
 3. Для маленьких формочок ділимо на 4 частини, для великих – на дві. Тісто необхідно дуже тонко розкачати.
 4. Для начинки журавлину замочуємо на годину. Крем-сир потрібно змішати з цукровою пудрою, апельсиновим соком і все добре перемішати.
 5. На розкачане тісто тонко намазати начинку, додати журавлину і за бажанням мигдаль.
 6. Загорнути тісто в трубочку і розрізати навпіл не до кінця. Загорнути равликом. Викласти у форму і дати постояти ще хвилин 15-20.
 7. Поставити форми з тістом у розігріту до 200 градусів духову піч на 10 хвилин. Потім знижуємо температуру до 180 градусів. І ще випікаємо великі крафіни протягом 25 хвилин і маленькі протягом 20 хвилин. На 10 хвилині при температурі 180 градусів паски-крафіни слід накрити фольгою, щоб не згорів верх.

Крафін з маком та вишневим варенням і шоколадною глазур’ю

175894468_485392122610490_5001758065691719555_n

За таким самим принципом та рецептом фудблогерка Олена Єрмоленко пропонує приготувати й інший варіант крафіна. Цього разу – з маком, вишневим варенням та шоколадною глазур’ю.

Інгредієнти для начинки:

 • 150 г маку
 • 2 ложки цукру
 • 3 ст. л. вишневого варення
 • окріп

Приготування:

 1. Тісто приготувати як у попередньому рецепті.
 2. Мак перемолоти в блендері і залити двома столовими ложками окропу. Дати постояти 30 хвилин, додати вишневе варення, цукор і перебити в блендері до однорідної маси.
 3. Сформувати крафіни за попереднім принципом.

Панеттоне з цукатами і шоколадом

big_498948

І хоча панеттоне в Італії традиційно печуть на Різдво, українці його розсмакували саме на Пасху. Пропонуємо дещо спрощений рецепт відомої випічки.

Інгредієнти:

Для тіста:

 • Борошно (сильне) – 270 г
 • Масло вершкове (жирністю 82%) – 80 г
 • Яйця – 85 г
 • Вода – 80 г
 • Дріжджі пресовані – 15 г
 • Сіль – 4 г
 • Суміш спецій – ½ ч. Ложки
 • Цукор – 80 г
  *
  Для начинки:
 • Шоколадні краплі (термостатичні) – 50 г
 • Цукати – 60 г
  *
  Для глазурі:
 • Білок яєчний – 25 г
 • Мигдальне борошно – 20 г
 • Цукор – 40 г
 • Цукрова пудра – 10 г

Приготування: 

 1. Дріжджі залити теплою (не гарячою, не холодною) водою і перемішати. Додати борошно, 40 г із загальної кількості, і 20 г цукру. Добре перемішати, залишити при кімнатній температурі на 30 хвилин. Опара повинна добре підійти.
 2. У чаші комбайна з’єднати опару і все борошно, перемішати.
 3. Потім додати по одному яйцю.
 4. Тісто почне збиратися в грудку, але буде неоднорідним.
 5. У два заходи всипати цукор. Потім додати спеції і сіль. Тісто буде м’яке і трохи липке.
 6. Невеликими шматочками додати холодне вершкове масло, кожен раз чекаючи, поки шматочок масла вміситься в тісто. Після додавання масла тісто буде однорідним, але липким. Весь заміс – на найменшій швидкості міксера. Після додавання масла продовжувати вимішувати тісто близько 20 хвилин. Ще важливо не перегріти тісто – температура повинна бути 24-27 градусів. Через 20 хвилин вимішування тісто стане гладким, ніжним, еластичним, не липким. Головний критерій готовності тіста – “глютенове вікно” (тест на достатній розвиток клейковини: тісто розтягується до тонкої плівочки, яка не повинна рватися).
 7. Округлити тісто, покласти в миску, змащену олією. Накрити плівкою, зробити в центрі прокол і прибрати в тепле місце без протягів. Чим температура вища, тим тісто підходить швидше. Але бажано, щоб вона була не вище 25 градусів. Тісто має підійти і збільшитися в 3 рази. На це може піти від 7 до 10 годин. Але орієнтуємося не на час, а на тісто.
 8. В якості начинки беремо апельсинові цукати і шоколадні краплі. Форма для випічки діаметром 15 см, заввишки 13 см. Боки і дно форми прокладаємо пергаментом.
 9. Для глазурі з’єднати яєчний білок, мигдалеве борошно і цукор. Добре перемішати. Глазур готова. Цукрова пудра поки не потрібна. Тісто, що підійшло злегка обминають. Сильно не потрібно, оскільки в процесі додавання начинки воно ще осяде.
 10. На робочій поверхні, злегка змащеній олією, розкласти тісто, додати і вмісити начинку. Округлене тісто вкласти в форму.
 11. Накрити плівкою і рушником. Місце – без протягів. Температура – не вище 25 градусів. Тісто має підійти і збільшитися в 3 рази. Приблизний час – 5 годин.
 12. Акуратно нанести глазур. Добре посипати цукровою пудрою.
 13. Відправити в духовку, розігріту до 180 градусів, і знизити температуру до 160 градусів. Час випічки – 50-55 хвилин. Але все залежить від розміру паски-панеттоне. Час може змінюватися від 35 до 55 хвилин. Режим духовки “верх-низ”, без конвекції.
 14. Готовність перевірити шпажкою. Остудити догори дном.
Так, віруючі не печуть паски, але раптом: 5 рецептів найсмачніших

За темою

Рецепт хорошої дружби
11:44 - Пт / 04 Лис. Люди, Позиція
Молитися про помсту чи про покаяння ворогів?
16:33 - Пн / 31 Жов. Позиція
Апофеоз війни
18:41 - Вт / 03 Тра. Позиція
Свято на тлі вибухів
17:29 - Пн / 18 Кві. Позиція, Свята
Надійна наша зброя – ПРАВДА!
11:47 - Пт / 25 Лют. Позиція, Світ, Україна
Камо грядеши, карантинний християнин?
17:30 - Сб / 15 Січ. Позиція, Україна
Одне Різдво для всього світу: розповіді місіонерів про святкування у семи країнах
12:04 - Сб / 25 Гру. Світ, Свята
Як світ знецінює справжню суть Різдва: кричущі факти
15:49 - Пн / 20 Гру. Свята
«Відпустка» Ісуса перед звершенням місії, або Чому ми святкуємо Преображення
21:30 - Чт / 19 Сер. Свята
Як стати мамою «за серцем Божим»: лайфхаки від відомих мам-християнок
17:00 - Нд / 09 Тра. Свята, Шлюб і сім'я
Постити не можна ігнорувати: 5 речей, які варто знати про піст
10:30 - Пн / 19 Кві. Позиція
Трагічний урок Лотових дочок у добу порнозалежності
14:00 - Сб / 20 Бер. Позиція, Шлюб і сім'я