Як стати мамою «за серцем Божим»: лайфхаки від відомих мам-християнок
1+
bible-reading-rev

Було б добре прочитати десь 5-10-20 чи скільки там порад, дотримуючись яких, можна автоматично стати «мамою за серцем Божим». Однак досвід багатьох мам-християнок показує, що навіть найкращі поради щодо виховання (утім, як і щодо інших аспектів християнського життя) не завжди працюють в конкретній ситуації з конкретною дитиною.

Проте все ж пропонуємо вам десяток універсальних, базових підказок, які можуть стати доброю основою для виховання в кожній родині, від відомих у нашій християнській спільноті служительок і досвідчених мам.

Людмила Бендус, заступниця завідувачки департаменту жіночого служіння УЦ ХВЄ. Мама із 39-річним стажем:

D6AC6DA9-84F2-4339-86E2-E5098A8D858B
Неповна сім'я Бендусів. Людмила Бендус - у центрі

1) Аби бути «мамою за серцем Божим», потрібно самій стати «дитиною за серцем Божим», навчитися Його слухати і слухатися, знати Його серце, пізнавати Його бажання і волю, розрізняти Його голос. Бо в стосунках із дітьми не раз виникатимуть ситуації, коли реагувати доведеться миттєво. Бог у таких ситуаціях завжди поруч і готовий дати потрібну пораду. Але коли мама не звикла чути Його і співпрацювати з Ним, може виникнути проблема.

2) Знайомий всім вірш зі 127-го псалма: «Діти – спадщина Господня. Плід утроби – нагорода» нагадує не лише про те, що діти – від Бога, але й про відповідальність мами посвячено ставитися до цієї Божої спадщини, так, аби нагорода не перетворилася на «кару Божу». Бо коли карають, значить, є за що.

3) Дуже важливий пункт обов’язків мами – навчити дитину любити Слово. Читання Біблії розвиватиме їх мислення, збагачуватиме словниковий запас, живитиме дух і формуватиме світогляд.

Та щоб цього навчити, потрібно самій це любити. Тому корисно ставити час від часу собі запитання:

– Чому я читаю Слово? (це пожива для духа, збірник практичних порад для щоденного життя, посібник з побудови стосунків…)

– Чи щодня мене діти бачать з Біблією в руках?

– Чи відповідає мій спосіб життя Слову?

Читання для дітей має бути цікавим і відповідним їхньому рівневі. Так само й спільна молитва не повинна втомлювати й бути занадто довгою, а також не відповідати віку дитини, бо інакше вона ризикує стати для них небажаною практикою.

4) Час від часу варто також задумуватися: що думають про нас і нашу віру люди, які спілкуються з нашими дітьми? Наприклад, у школі. З чого вони можуть зрозуміти, що наша дитина – з віруючої сім’ї? І чи те, що вони чують і бачать, заохочує їх пізнати Бога ближче, а чи відкидає і від нас, і від Бога?

Наші діти – це «п’яте Євангеліє» для вчителів, однокласників, друзів… А щоб воно працювало, мамі потрібно самій стати таким «Євангелієм» для них у сім’ї.

5) Бог хоче спасати всіх людей: не лише соціально занедбаних, але й лікарів, економістів, політиків, музикантів, програмістів, вчених…

Мама може запалити в серці дитини бажання стати світлом для світу цих людей («Ви – світло для світу… Отак нехай ваше світло світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла та прославляли Отця вашого, що на небі» Мт. 5:14, 16).

Діти повинні знати, що небо – це не зібрання малоосвічених людей, які нічого не роблять, лише на арфах грають. Утім, грати на арфі теж треба вчитися. І на небі немає нероб. Ті таланти, які Бог дав дітям землі, будуть мати продовження в вічності. І їх потрібно розвивати.

6) Ціль життя християнина – і великого, і малого – являти Ісуса. Діти не вмітимуть це робити, якщо мама їх не навчить.

«Що зробив би Ісус?». Це хороше запитання, ставити яке варто навчити дітей, перш ніж вони приймуть якесь рішення.

7) Щоб усі згадані поради працювали, доведеться будувати з дітьми близькі, доброзичливі стосунки, поважаючи їх особистість і розуміючи їх унікальність. І починати будувати такі стосунки варто з перших же днів, коли мама довідалася про нове життя.

Ольга Шевелєва, редакторка, авторка й ведуча програм, а також музична редакторка харківської студії ТрансСвітового Радіо. Мама із 18-річним стажем.

DSC01460

1) На мою думку, найголовніше – це приймати свою дитину такою, як вона є. Раніше я часто говорила ці слова, але по-справжньому зрозуміла їх лише на практиці, коли в нас народилася довгоочікувана донька з генетичною вадою. Як же мені важко було прийняти її і полюбити не за щось – а попри все! Пізніше, коли народилися двоє здорових синів, здавалося, любити їх буде просто. Але ні – з мого боку до них були інші вимоги. І я неодноразово ловила себе на думці, що люблю їх не так, як старшу доньку. Люблю за щось, люблю, коли вони слухняні, талановиті, чемні…

Саме тому навіть до сьогодні вчуся приймати і любити своїх дітей просто такими, як вони є, дякувати Богу за цей чудовий подарунок – дітей.

2) Важливо чути свою дитину. Скільки разів ловила себе на тому, що діти щось говорять, а я думаю про щось своє, дуже важливе і не чую їх. А потім не знаю, чим живе моя дитина, яку музику слухає і що її турбує. На одному вечорі для батьків та підлітків була гра, яка мала на меті перевірити, як ми знаємо один одного. Питання були дуже прості: який улюблений колір дитини, яка країна їй подобається і т.д. У той вечір я зрозуміла, що зовсім не знаю свого сина.

3) Не варто боятися показувати дітям свої емоції. Вони повинні знати, що нам – батькам – теж буває важко, ми також буваємо чимось розчаровані, нам теж боляче. А ще важливо не боятись просити у дітей вибачення за свої «проколи». Тоді вони теж навчаються від нас визнавати свої помилки й вибачатися за них.

4) Не мати подвійних стандартів, бути справжніми і вдома, і на людях. На надягати маску ввічливості в церкві, а вдома – кричати на всіх чи злитися. А ще – не говорити поганого про інших людей, про церкву, про пастора, не засуджувати інших членів церкви чи просто людей взагалі, а при дітях – особливо. Наші діти будуть любити церкву так, як ми їм показали, любити ближнього – так, як любимо ми, жертвувати кошти та час – так само, як робимо це ми.

Мені дуже подобаються слова з 77 Псалму в сучасному російському перекладі:

«Не станем от своих детей скрывать, расскажем следующим поколениям о всех делах Господних, и Его могуществе, и сотворённом чуде. … Чтоб знало следующее поколение закон, и нерожденные ещё, когда придет их час, своим расскажут детям, и чтобы было так из рода в род. Тогда продлится в людях вера в Бога, и не забудутся Его дела…» Пс 77: 4,6-7.

За темою

Свято на тлі вибухів
17:29 - Пн / 18 Кві. Позиція, Свята
Одне Різдво для всього світу: розповіді місіонерів про святкування у семи країнах
12:04 - Сб / 25 Гру. Світ, Свята
Як світ знецінює справжню суть Різдва: кричущі факти
15:49 - Пн / 20 Гру. Свята
Чоловіки, ніколи не пізно сказати «Стоп»!
17:12 - Пн / 06 Гру. Шлюб і сім'я
Історії сімей, які всиновили дітей
14:31 - Сб / 23 Жов. Шлюб і сім'я
Як знайти «цінність» та зберегти теплоту взаємин у родині
10:55 - Пт / 08 Жов. Шлюб і сім'я
Визначні біблійні шлюби у 7 відомих картинах
13:26 - Сб / 18 Вер. Шлюб і сім'я
«Відпустка» Ісуса перед звершенням місії, або Чому ми святкуємо Преображення
21:30 - Чт / 19 Сер. Свята
Що краде батьківство і материнство?
19:20 - Пн / 05 Лип. Шлюб і сім'я
Так, віруючі не печуть паски, але раптом: 5 рецептів найсмачніших
10:30 - Чт / 29 Кві. Позиція, Свята
Дорослий друг: хто такий наставник для сироти та чому він потрібен
17:55 - Чт / 01 Кві. Шлюб і сім'я
Трагічний урок Лотових дочок у добу порнозалежності
14:00 - Сб / 20 Бер. Позиція, Шлюб і сім'я