perenaselenie-660×330

Ще наприкінці XVIII століття з’явилася ідея про те, що населення Землі незабаром може досягти критичної позначки, що призведе до катастрофи – нестачі їжі і, як наслідок, люди помиратимуть від голоду. В результаті подібних ідей у ​​суспільстві з’явився світовий рух, спрямований на зниження народжуваності, що привело людство до дуже неприємних наслідків.

Всесвітнє захоплення ідеєю перенаселення почалося з припущень, висловлених у книзі Томаса Мальтуса (1766-1834) “Досвід закону про народонаселення” (книга побачила світ у 1793 році і до смерті автора перевидавалася 5 разів). Саме Мальтус спробував за допомогою розрахунків спрогнозувати критичну точку зростання народонаселення, дата катастрофи була призначена ним на 1890 р. Але, попри ці прогнози, 1890 року людство не загинуло. Послідовники Мальтуса згодом стали переносити передбачувану дату загибелі людства знову і знову, пише Олексій Погорєлов для сайту rodyna.org.ua.

Інший англійський дослідник – Френсіс Гальтон (1822-1911), двоюрідний брат Чарльза Дарвіна, став рупором ще одного модного наукового напряму – відомої всім євгеніки («добре народження», поліпшення людської раси за рахунок народження «правильних людей»). Ці дві течії – ідеологія перенаселення та євгеніка – з’єдналися, і виник рух за контроль народонаселення та зниження народжуваності, яке вже не на рівні ідей, а на рівні доль ламає життя мільярдів людей по всьому світу.

Заради чого? Звичайно, всі компанії та установи, що займаються контролем народжуваності, «дбають про благо людей і планети». Наскільки не сумно, але вони замінюють собою благородні екологічні цілі захисту навколишнього середовища та розумного споживання. Важливо те, що ці ідеології протиставляють народження дітей захисту природи, прямо називаючи новонароджених знищувачами Землі. Вони стверджують, що необхідно зменшити народжуваність, і для цього проповідують контрацепцію, євгеніку, стерилізацію, аборти, одностатеві стосунки, розбещення дітей та викорінення сім’ї, як явища.

Серйозну роль у просуванні цієї ідеології в усьому світі зіграла Маргарет Сенгер, яка у 1921 року заснувала «Американську лігу контролю народжуваності», на базі якої сформувалася імперія абортів Planned Parenthood (Міжнародна федерація планування сім’ї). Вона та багато її колег «по цеху» просували насамперед євгенічні ідеї – закони про примусову стерилізацію «непридатних» для продовження роду людей на той час були прийняті більш ніж у 10 штатах США. Можна було б подумати, що після жахів нацизму євгеніка та досліди на людях з метою знищення фертильності відійдуть у минуле, але ні. З 1961 зниження чисельності населення стало частиною міжнародної політики США. У 1965 р. в Американському агентстві США з міжнародного розвитку USAID було створено підрозділ з народонаселення, яке й досі продовжує політику, початок якої поклали Мальтус, Гальтон, Сенгер, нацистські лікарі тощо.

Теорія перенаселення хибна, і нині переконливо спростована. Дійсно існуючою є протилежна проблема: глобальна депопуляція. Для того, щоб людство виживало, насправді необхідно, щоб народжувалося більше людей, оскільки зі зростанням народонаселення відбувається розвиток людської цивілізації, збільшення благ, зниження рівня бідності. Понад те, існує природний механізм регулювання чисельності населення. Вчені підрахували, що в даний час все населення Землі, всі 7 з лишком млрд. людей, можуть бути розселені на території одного тільки штату Техас, з урахуванням видачі ділянки для проживання кожній сім’ї.

Для того, щоб населення не вимирало, необхідно, щоб сумарний коефіцієнт народжуваності (середня кількість дітей, яку може народити кожна жінка) дорівнював 2,1 – це необхідно для підтримки існуючого рівня населення. Зараз коефіцієнт неухильно падає, і в багатьох країнах уже опустився нижче за необхідний. На жаль, у всьому світі зараз відбувається спад народжуваності, і ціла низка країн вимирає.

Ця проблема потребує серйозного вирішення, проте Україна не вживає заходів, які справді підтримують народжуваність, заходів, спрямованих на захист та зміцнення сім’ї. Натомість вона слідує трендам, впровадженим ідеологами перенаселення, не обмежуючи аборти та контрацепцію, і не проводячи жодної реальної роботи з підвищення статусу материнства в суспільстві.

Поль Эрліх (род. 1932 г.) є автором книги «Популяційна бомба» (1968), який услід за Мальтусом знову і знову попереджає про популяційний «кінець світу». Він просуває порядок денний “глобального потепління”, змушуючи увесь світ повірити, що це сама страшна проблема сучасного світу, а її причиною є народження нових людей. Багато, як і раніше, не знають, що історія зі зміною клімату та глобальним потеплінням – це історія про знищення людей, а не про захист природи.

Однак насправді світ чекають досить важкі десятиліття. Бо це будуть десятиліття зі зростаючим відсотком безпорадних людей похилого віку, які потребують догляду; це будуть десятиліття з дуже дорогою (особливо якщо “зелена тема” зіграє, як задумано) енергією та катастрофічною народжуваністю; і це будуть десятиліття з активним заміщенням населення передових та середньорозвинених країн молоддю з країн менш розвинених. І зберегти більш-менш пристойний рівень добробуту громадян, виражений у купівельній спроможності, зможуть або країни, що утримали доступ своєї промисловості та громадян до дешевої енергії, або країни, які якимось дивом зуміли переконати своїх громадян розмножуватися. Я пишу “дивом”, тому що всесвітня колективна відповідь самих громадян на такий заклик звучить як “ви спочатку забезпечте нам умови, гідні нас, і тоді ми подумаємо”. Досвід, однак, показує, що навіть у країнах, які забезпечили громадянам взагалі все, це не заважає останнім відмовлятися від народження дітей.

Французький історик П’єр Шоню назвав те, що відбувається, «білим мором» — це безкровне вимирання, коли колиски залишаються порожніми. Тим часом, усі складові теорії перенаселення настільки міцно увійшли в наше життя, що пропозиція заборони абортів багатьма вважається неприйнятною, а багатодітна родина, як неблагополучна. І весь світ сьогодні потребує того, щоб скинути зі своїх очей цей морок, що змушує вітати інвалідизацію жінок, вбивство дітей, тоталітарний контроль над сім’ями та пропаганду розпусти.

83043673_10157548168657549_4967126914075545709_n
Фото ілюстративне

Щохвилини YouTube публікує понад 500 годин нових відео. Цю інформацію споживають мільярди людей. Але зрозуміти, де є правда стає все важче і важче. Чому?

Три причини, чому люди не можуть відрізнити правду від брехні:

  1. Люди споживають дуже багато інформації. У 2019 році середньо статистична людина проводила майже 7 годин в інтернеті, в тому числі половину цього часу на телефоні. А в період пандемії COVID-19 люди ще більше стали залежними від інтернету та соціальних мереж. Недавнє дослідження показало, що використання інтернету в період пандемії збільшилося на 47%. Тому не дивно, що так важко розібратися в усій цій інформації – просто її занадто багато.
  2. Немає відповідальності за неправдиву інформацію. Дуже багато неправдивої інформації поширюється ботами. Нещодавно генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що згідно з дослідженнями однієї з найбільших платформ соцмереж, 40% постів про COVID-19 є згенеровані ботами. Ботам не важлива репутація і відповідальність за неправду вони не несуть. Подібна ситуація з деякими «блогерами» та «диванними експертами», яких цікавить хайп та кількість поширень, а не правдивість інформації.
  3. Соціальні мережі заводять людей в інформаційну бульбашку. На жаль, соціальні мережі, а точніше алгоритми, на яких побудовані соціальні мережі, заводять людей в інформаційну бульбашку однодумців. В цій бульбашці люди майже не бачать альтернативних думок, і це посилює їхні упередження. Якщо людина вірить в теорію плоскої землі, то досить велика ймовірність того, що друзі цієї людини теж у це вірять. І такій людині досить важко вийти за межі своєї інформаційної бульбашки, бо інформація, яку вона бачить у себе на екрані, підтверджує її віру в плоску землю.

Чи можна це змінити? Три прості поради, як ви можете це зробити:

  1. Зменшіть споживання новин та інформації. Особливо – неякісної інформації.
  2. Споживайте інформацію тих людей, яким ви довіряєте, і у кого хороша репутація. Не підписуйтесь на канали людей, яких не знаєте. Принаймні, дослідіть, хто є ці люди.
  3. В соціальних мережах майте друзів та підписників, які не погоджуються з вашою думкою. Це допоможе вам боротися з власними упередженнями.

Роман Шеремета – український економіст, професор Школи менеджменту ім. Везерхеда при Університеті Кейс Вестерн Резерв (США), лідер рейтингу «Кращий економіст України в світі» за версією видання Forbes-2015. За рейтингом IDEAS-2018 Роман Шеремета визнаний лідером у номінації «Кращий молодий економіст світу».

Роман Шеремета опублікував понад 60 наукових статей, є одним із найбільш цитованих економістів в рецензованих журналах. Його дослідження були представлені в більш ніж 40 провідних наукових журналах з економіки, бізнесу, психології та політології, а також у різних популярних засобах масової інформації, включаючи WALL STREET JOURNAL, FORBES, NBC NEWS, NPR, SCIENCE DAILY та інші. Входить до складу редколегії видання “Journal of Economic Behavior and Organization”.

Роман Шеремета,  фейсбук.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інститут релігійної свободи закликав не розпалювати ворожнечу в суспільстві через COVID-19

2173-563×353

Побутує думка, що між наукою і релігією ведеться непримиренна боротьба. Цим вченим віра не завадила зробити великі відкриття, а навпаки — спонукала досліджувати світ, створений Богом. Вони жили в різний час, народилися в різних країнах, працювали в різних наукових сферах, але всіх їх об’єднувала любов до науки і до Бога.

Майкл Фарадей (1791-1867) – англійський фізик, відкрив електромагнітну індукцію, що лежить в основі сучасного промислового виробництва електрики. Створив першу модель електродвигуна, засновник вчення про електромагнітне поле.

«Як сльози виходять з серця і спрямовані до серця, так і Біблія походить від Бога, і той, хто від Бога, слухає її голосу».

Йоганн Кеплер (1571-1630) – математик і астроном, встановив закони руху планет навколо Сонця (Закони Кеплера).

«Великий наш Господь і велика держава Його, і премудрості Його немає кінця. Хваліть Його сонце, місяць і зірки, і планети, – якою б мовою прослава не відбувалася. А також ви, свідки Його відкритих істин, і ти, душе моя, віддавай честь і славу Господеві все твоє життя».

Вільям Томсон Кельвін (1824-1907) – британський вчений, який допоміг закласти основи сучасної фізики. Відомий своїми роботами в області термодинаміки, механіки, електродинаміки.

«Не бійтеся бути вільнодумцями.  Якщо ви мислимите глибоко, то через науку знайдете віру в Бога».

Готфрід Вільгельм Ляйбніц (1646-1716) – німецький вчений, який створив комбінаторики як науку, заклав основи математичної логіки, описав двійкову систему числення. У механіці ввів поняття «живої сили» (прообраз сучасного поняття кінетичної енергії), сформулював закон збереження енергії, в психології розвинув вчення про неусвідомлене психічне життя.

«У Бозі полягає могутність, яка є джерелом всього»

Джордж Габріель Стокс (1819-1903) – британський математик і фізик ірландського походження. Працюючи в Кембриджському університеті, він збагатив науку власним внеском в гідро- і газодинаміку, оптику і математику.

«Я не знаю жодних здорових висновків науки, які б суперечили християнській релігії».

Роберт Бойль (1627-1691) – англійський хімік, фізик і філософ. Вперше ввів наукове поняття «хімічний елемент». Один із засновників якісного хімічного аналізу. Відкрив закон про залежність обсягу газу від тиску (Закон Бойля).

«Численність, краса і впорядкованість небесних тіл, досконалість тварин і рослин та інші явища природи справедливо спонукають розумного, неупередженого спостерігача зробити висновок про існування вищого, могутнього, праведного і благого Творця».

Френсіс Бекон (1561-1627) – англійський філософ, відомий тим, що почав науковий метод дослідження, заснований на експериментуванні та індуктивному мисленні.

«Для того, щоб не впасти в оману, у нас є дві книги, які ми повинні старанно вивчати. Перша з них – Святе Письмо, яке є Одкровенням Бога. Друга ж – саме творіння, яке свідчить про Божу Силу».

Макс Планк (1858-1947) – німецький фізик, який зробив великий внесок у розвиток різних областей фізики, але більше відомий за створення квантової теорії, яка зробила революцію в розумінні атомних і субатомних світів.

«Релігія і природознавство потребують віри в Бога. При цьому в релігії Бог стоїть на початку будь-яких роздумів, а у природознавстві – наприкінці. Для одних він означає фундамент, а для інших – вершину побудови будь-яких світоглядних принципів».

Ісаак Ньютон (1642-1727) – англійський вчений, який заклав основи сучасного природознавства, творець класичної фізики. Сформулював закони руху, відомі як Закони Ньютона і закон всесвітнього тяжіння.

«Чудесна будова всесвіту і гармонія в ньому можуть бути пояснені лише тим, що всесвіт  був створений за планом Всевідаючої і Всемогутньої Істоти. Ось моє перше і останнє слово».

Джеймс Клерк Максвелл (1831-1879) – шотландський вчений, який створив теорія електромагнітного поля, розробив теорія світла.

«Молись до Нього про те, щоб постійно мати Його в своєму полі зору, адже Він – людина, і тому ми в змозі дивитися на Нього, крім того, Він – Бог, і тому може створити з нас нове творіння на Свій образ».

Джордж Берклі (1685-1753) – англійський філософ, відомий своєю системою спіритуалістичної філософії; доводив неспроможність матеріалізму.

«Бог мені свідок, що я був і все ще залишаюся при повному переконанні в не існуванні матерії».

Макс Борн (1882-1970) – німецький фізик-теоретик, один із творців квантової механіки. Дав статистичну інтерпретацію квантової механіки. Автор праць з динамічної теорії кристалічної решітки, атомної фізики, оптики, філософії природознавства. Лауреат Нобелівської премії.

«Багато вчених вірять в Бога. Ті, хто каже, що вивчення наук робить людину атеїстом, мабуть, якісь смішні люди».

Вернер Форсман (1904-1979) – німецький лікар, завідувач хірургічного відділення при Євангелічної лікарні в Дюссельдорфі, лауреат Нобелівської премії в галузі медицини. Нагороджений медаллю Лейбніца Німецької академії наук (1954) і золотою медаллю Товариства хірургічної медицини Феррари, Італія (1968).

«Бог створив світ і дав світові закони. Ці закони залишаються без змін. Духовні задуми і сили цього світу також незмінні».

Нільс Бор (1885-1962) – данський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики. Створив першу квантову теорію атома, брав участь в розробці основ квантової механіки. Зробив значний внесок у розвиток теорії атомного ядра і ядерних реакцій, процесів взаємодії елементарних частинок з середовищем.

«Не наша справа наказувати Богові, як йому слід керувати цим світом».

Галілео Галілей (1564-1642) – італійський філософ, математик, фізик, механік і астроном, що зробив винятковий вплив на науку свого часу. Першим використовував телескоп для наукових відкриттів, якими стали супутники Юпітера, плями на Сонці, гори на Місяці, і фази Венери. Захисник геліоцентричної системи Коперника і засновник експериментальної науки.

«Природа, без сумніву, є Друга Книга Бога, від якої ми не повинні відмовлятися, але яку ми зобов’язані читати».

«У виявах природи Господь являється нам не менш захопливим чином, ніж в божественних віршах Біблії».

Тетяна Трачук для Дивен Світ.

Календар

Червень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

СТАТТІ

ПІДПИШІТЬСЯ НА НАС