Не за гроші. Історія волонтерки YMCA Марти Гурецької
0
2020-12-21 15.15.29

«Як на мене, то пустка у душі заповнюється саме тоді, коли ти щось робиш для людей, не очікуючи нічого натомість. Коли робиш щось більше за себе самого».

Лучанка Марта Гурецька займається волонтерством уже 17 років. Ще у підлітковому віці вона долучилася до міжнародної організації YMCA, що кардинально змінило усе її життя. Одного дня дівчина вирішила віддячити за це світу і почати допомагати іншим змінюватися на краще.

За роки волонтерства Марта організувала багато молодіжних таборів, займається програмою ментального здоров’я підлітків, входить до національного правління YMCA України, а також відвідала 40 країн.

Дівчина каже, що не має амбіцій змінювати весь світ і великою радістю для неї є допомога навіть одній людині.

YMCA (християнська асоціація молодих людей) – найбільший і найстаріший молодіжний рух, що нараховує більше 60-ти мільйонів членів у понад 120 країнах.

«До волонтерства я боялася дивитися людям в очі»

Я навчалася у Луцьку у школі №1, де ми поглиблено вивчали іноземні мови. Пізніше вивчала романо-германську філологію в університеті. Хороше знання англійської мови допомогло мені волонтерити у всьому світі.

До організації YMCA приєдналася, коли мені було 14-15 років. В них якраз була потреба у волонтері, який знає англійську.

Одного разу моя мама у церкві познайомилася з Іванною Горбачук, яка очолює YMCA у Луцьку. Жінка бачила мене на одній із служб і запросила долучитися до цієї організації. Саме вона дуже вплинула на мій подальший розвиток.

Я маю декілька причин, чому почала волонтерити. Деякі з них трохи «сопливі». Свого часу я була дуже переляканою дитиною, боялася дивитися людям в очі, соромиласянових людей та комплексувала через свою зовнішність. Тобто була типовим підлітком.

Спочатку мене хотіли долучити до творчої групи, але для мене сцена була найгіршим, що могло трапитися. Тому я відмовилася. Однак на той час активною була програма із профілактики здорового способу життя, до якої я і приєдналася. А через рік я вже вільно співала та виступала на сцені без жодних проблем.

Тобто за декілька місяців я дуже змінилася, а через кілька років різниця була колосальною: я перестала боятися людей і стала відкритішою.

2020-12-21 15.15.22

Тоді я чітко зрозуміла, що для мене дуже важливо продовжувати цю справу для того, аби віддячити. Мені хотілося подякувати людям, які «не забили» на мене та побачили у мені потенціал. І я дуже хотіла, щоб такі сором’язливі підлітки, як я, мали можливість розвиватися.

У 2000-х роках волонтерство, соціальна робота та філантропія не були поширеними. Це зараз не треба пояснювати, чим ми займаємося. Також люди вже не намагаються знайти якийсь підтекст у діяльності, за яку ніхто не отримує грошей. Раніше з цим було складніше. Коли я все починала, то на мене всі дивилися величезними очима.

Я завжди керуюся принципом: «Якщо можеш допомогти одній людині — це вже успіх». Тобто не маю амбіцій змінювати весь світ.

«20-річна людина може змінити життя мільйонів, навіть не знаючи про це»

Наразі YMCA вважається найбільшим і найстарішим світовим християнським молодіжним рухом.

У 1844-му році його започаткував у Лондоні 20-річний сер Джордж Вільямс, який приїхав туди із маленького села. На той час у Лондоні було дуже багато людей із регіонів, і вони просто не мали чим себе зайняти. Тому він вирішив створити безпечний простір для чоловіків, де вони могли б вивчати Біблію та просто спілкуватися. Адже іншою альтернативою для них були паби і розпусне життя після роботи. Вже за декілька років ця організація дуже розрослася, а наразі YMCA існує у понад 120-ти країнах світу та нараховує більше 60-ти мільйонів волонтерів.

2020-12-21 15.15.34

Історія Джорджа Вільямса показує, що молода 20-річна людина може творити великі справи та змінювати життя мільйонів.

Наразі концепція організації трохи змінилася, й у багатьох країнах YMCA називають просто «Y», щоб не обмежувати інші релігії. Для прикладу — у Штатах.

Однак ми цінуємо свою історичну спадщину. У нашій основі є багато християнських цінностей: любов, повага, відповідальність, турбота і чесність. Тому ми не приховуємо того, що є християнською організацією. Але разом із тим радо приймемо у свої ряди всіх охочих.

В Україні зараз є більше 20-ти осередків YMCA зі своїми програмами та власною специфікою. Нас усіх об’єднує волонтерство, тому що оплачуваних працівників у нас лише декілька.

Майже у кожній організації працюють дитячі та молодіжні табори, практикується скаутинг та міжнародні обміни, різноманітні тренінги тощо. Багато міст мають свої «родзинки» — театри, дитячі студії, молодіжні центри і навіть хостел.

У нас не виходить заробляти гроші, і зараз ми намагаємося хоча б «виходити в нуль». Поки те, що заробляємо, вкладаємо у свою діяльність. Ми маємо партнерів у Канаді, налаштували таке собі локальне партнерство. Щороку вони підтримують нашу програму таборів, а саме табори для дітей із сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах. Ми в свою чергу організовуємо та проводимо табір і звітуємо про діяльність. Більше того, волонтери з Канади і Данії часто приїжджають до нас ділитисядосвідом.

Волонтерами YMCA можуть стати всі охочі, адже ми відкриті для всіх. Для цього лише потрібно з нами зв’язатися. Ми можемо запропонувати різні програми, а також дуже раді людям, які вже мають власні ідеї та хочуть їх реалізувати.

Також можна стати членом організації, щоб мати змогу голосувати на загальних зборах іприймати рішення щодо функціонування організації. Для цього раз у місяць необхідно платити символічний членський внесок.

«Після волонтерства у Канаді вирішила організувати молодіжний табір на Волині»

З часом я почала їздити за кордон на навчання і тренінги, займалася програмою з прав людини, інклюзією тощо. У Луцьку тоді це ще не були популярні теми. У 2008-му році волонтерила в Канаді у дитячому і молодіжному таборі чотири місяці. А коли повернулася додому, то надихнулася організовувати молодіжний табір на Волині. З того часу ми його проводимо вже 11 років і дуже пишаємося ним, як нашим найбільшим луцьким проектом. На жаль, цього року через COVID-19 не вдалося його організувати. Спочатку я була просто молодіжним лідером у таборі, а потім стала директором. І всі ці роки я жила цим проєктом.

2020-12-21 15.15.40

Табір відкритий для всіх охочих, головне — встигнути записатися, адже за всі ці роки він дуже виріс і має власний імідж. Наші кемпери згодом також ставали лідерами, які допомагали нам з організацією.

Життя у таборі — це не просто відпочинок. Ми намагаємося дати дітям і молоді не лише змогу оздоровитися та розслабитися, але й піднімаємо важливі проблеми, для прикладу — організовуємо тренінги, міні навчальні семінари, говоримо про вирішення конфліктів та ментальне здоров’я.

Табір ділиться на сім’ї, щоб відтворити відчуття сімейного затишку та довіри. У них діти можуть відкрито спілкуватися зі своїми лідерами на абсолютно різні теми. Тому у програму табору входять не лише розважальні, спортивні та відпочинкові аспекти, але йнавчальні.

Ми співпрацюємо із соціальними службами. Вони шукають сиріт і дітей із сімей, що не можуть дозволити собі оплатити табір, сімей атовців або тих, хто опинився у складних життєвих обставинах.

Також часом просимо сім’ї, які відправляють своїх дітей до нашого табору, підтримати фінансово тих, хто не може собі це дозволити.

До нас кожного року приїжджають іноземці, і діти можуть практикувати з ними англійську, слухати різні презентації та вивчати інші культури.

Дуже приємно бачити, коли у перший день у табір приїжджають перелякані та невпевнені у собі діти, а через 10 днів повертаються додому абсолютно іншими.

2020-12-21 15.15.48

«Керуємося принципом «не нашкодь» і завжди знаємо свої межі»

Соціальна робота — на першому місці у списку програм YMCA, що проходить через усю нашу діяльність.

У Луцьку ми завжди долучалися до різних соціальних акцій, виступали із творчими програмами або просто допомагали, де потрібні були «руки».

Однак декілька років тому вирішили трохи звузити свою діяльність, адже хотілося допомогти відразу, швидко і всім. А це складно зробити.

Тому зараз більше концентруємо увагу на лідерстві, соціальній відповідальності, громадській позиції, служінні громаді, творчості тощо.

Також вчимо молодь комунікувати, вирішувати конфлікти й активно спілкуватися. А ще маємо декілька екологічних проєктів.

Зараз виносимо на національний рівень проблеми, що пов’язані із ментальним здоров’ям дітей та підлітків. Ця тема «на слуху» вже багато років у всьому світі. А в Україні ще декілька років тому складалося враження, що ментальне здоров’я досі залишається табу. Ми помітили, що підлітки не отримують достатньо інформації та безпечних просторів, щоб говорити про те, що їх турбує. Тим паче, що зараз світ так швидко змінюється і діти мають величезний вплив соцмереж. Тому ми вирішили, що працюватимемо у сфері ментального здоров’я.

2020-12-21 15.15.11

Я їздила на тренінги за кордон, де вивчала більше про ментальне здоров’я. Минулого року у грудні була на тренінгу у Лондоні, під час якого говорили про «Першу медичну допомогу у контексті ментального здоров’я».

Звичайно, ми всі не є професіоналами і добре розуміємо принцип «не нашкодь». Тобто ми добре знаємо свої межі.

Однак ми можемо бути перехідною ланкою між людиною, яка відчуває якусь ментальну проблему, і психотерапевтом. Ми навіть вивчали перелік ментальних хвороб та вчилися, як спілкуватися з підлітками та які слова їм говорити. Тому зараз намагаємося цю тему розкривати і шукаємо професіоналів, які могли б нам допомогти.

Також плануємо створити книгу про ментальне здоров’я з порадами і вправами, що можуть стати корисними людям, які цікавляться цією темою.

2020-12-21 15.15.44

«Якось за один місяць я мала 23 перельоти»

Зараз я не можу себе уявити без волонтерства в YMCA. Я не думаю, що сім’я, школа або університет змогли б дати мені можливість розкритися так, як ця організація. А також дати мені всі ці інструменти, щоб я потім могла ділитися ними з іншими. Адже основний мій фокус — передавати знання далі.

У порівнянні із юністю, зараз я почуваюся впевнено. Мені доводилося виступати перед аудиторією у декілька тисяч людей. І я навчилася не боятися.

Завдяки волонтерству я відвідала близько сорока країн. У листопаді два роки тому у мене за один місяць було 23 перельоти. Досі не розумію, як це сталося і як я це витримала. Але тепер завжди думаю, що якщо я змогла таке зробити, то зможу ще більше.

Також я їздила на величезну кількість семінарів, фестивалів і тренінгів. А коли поверталася до Луцька, то вже сама проводила тренінги та ділилася здобутими знаннями.

Мене обирали до правління YMCA Європи, де я волонтерила чотири роки. Там мали змогу вивчати стратегічне планування, проектний менеджмент і прийняття рішень у контексті фінансів.

Зараз мені вже 32 роки, і я розумію, що для мене не дуже доцільно їздити на тренінги, де середній вік учасників – 20 років. Хочеться вчитися у старших людей, які мають більше досвіду. Але я й надалі хочу волонтерити і думаю, яким чином можу бути корисна організації.

«Волонтерство допоможе людям, які відчувають порожнечу всередині»

Я прекрасно розумію людей, які роздумують, чи варто займатися волонтерством. Адже жити за щось треба, а також заробляти гроші і будувати своє майбутнє у кар’єрному плані. Але все це можна поєднувати, аби було бажання.

Мені здається, що волонтерство підходить тим людям, яким чогось бракує всередині. Ось є таке відчуття, ніби ти живеш, працюєш, маєш друзів, хобі і сім’ю. Але все одно всередині є якась порожнеча. Як на мене, то вона заповнюється саме тоді, коли ти щось робиш для людей, не очікуючи нічого натомість. Коли робиш щось більше за себе самого. А ще краще, коли ти робиш це у команді однодумців.

2020-12-21 15.30.30

Головне — знайти час. Як на мене, чим більше ти робиш, тим більше встигаєш. З одного боку, це парадокс. Про себе можу сказати, що часто не досипаю і дуже втомлена, але морально задоволена і відчуваю, що знаходжуся на своєму місці.

Для мене робота зараз — це можливість заробити гроші для того, щоб забезпечити собі і своїй сім’ї гідний рівень життя. Але я не ставлю перед собою ціль заробити усі гроші світу або амбітно будувати кар’єру. Я хочу заробляти достатньо, щоб могти робити те, що люблю. А люблю я волонтерити, працювати з підлітками і давати їм те, чого не вистачає. Моя найбільша мрія — побачити всі програми і теми, що ми піднімаємо з YMCA, у шкільній програмі.

Еля Серкожаєва для ІА Світогляд

За темою

«Це моя Самарія, Юдея і край землі»: Андрій Ойович про спортивне служіння
17:00 - Пн / 18 Січ. Люди, Україна
«Стало більше якісної інформації про діяльність церков», – шеф-редактор сайту РІСУ
19:00 - Вт / 12 Січ. Люди, Украина
Керівник Департаменту освіти УЦХВЄ Віктор Вознюк: «Оновлення починається з нас»
15:00 - Пн / 04 Січ. Люди, Україна
Перекладати Біблію ромськими мовами – особливе доручення Ісуса Христа, – Анатолій Шкарін
12:00 - Ср / 30 Гру. Україна
Про Бога, Африку і служіння ближньому: відверта історія луцького волонтера
18:08 - Вт / 15 Гру. Люди, Україна
«У Бога неймовірне почуття гумору – з глухонімої дитини Він зробив співака», – соліст Not an idol
20:00 - Нд / 06 Гру. Люди, Музика
Футбол може викликати більше емоцій, ніж богослужіння, – Артем Кондрашов
18:00 - Пн / 23 Лис. Люди, Спорт
Найбільшу зневіру переживав, коли закохувався. Історія соліста «Бет-Елу» Петра Ткачука
18:30 - Чт / 19 Лис. Люди
Моя мрія – надихнути мільйон людей на взаємини з Богом
16:41 - Пн / 16 Лис. Люди, Україна
Живі завдяки чуду: як аварія зблизила з Богом багатодітну сім’ю
16:30 - Вт / 10 Лис. Люди, Україна
5 років для Бога: українська сім’я розбудовує баптистську церкву у Бразилії
19:05 - Ср / 04 Лис. Люди, Світ
«Тільки з Богом і за Його словом можна збудувати чудову країну», – Паночко про місцеві вибори 2020
18:00 - Пт / 23 Жов. Люди, Україна