«Тільки з Богом і за Його словом можна збудувати чудову країну», – Паночко про місцеві вибори 2020
20201022.01.(c)kryvenko.vybory.panochko.sg.

25 жовтня відбудуться вибори, які визначать, хто очолить органи місцевого самоврядування та представлятиме наші інтереси у міських і обласних радах. Християни є суттєвою складовою українського суспільства та мають усвідомлювати, що від результатів цих перегонів залежить курс розвитку громад у найближчій перспективі.

Церкви ж є відповідальними за формування сумління своїх вірних, у тому числі під час таких історичних подій, як вибори. Про власне бачення цієї теми напередодні виборів розповів у інтерв’ю для ІА Світогляд старший єпископ Української Церкви Християн віри євангельської Михайло Паночко.

– Пане Михайле, як має діяти християнин-виборець, аби прийняти правильне рішення, враховуючи, що він є людиною зі світоглядом і цінностями, які походять із Біблії? З іншого боку, як мають діяти кандидати-християни під час виборів і в разі потрапляння до влади?

– Враховуючи історичний досвід незалежної України, попередні десятиліття виборів, обіцянок, гасел і закликів, мусимо констатувати, що не було втілене те, що пропонували політики. Так трапилося лише тому, що вони морально нездорові та не мають внутрішнього стрижня, який породжує державницьке мислення. Найбільшою проблемою України є те, що до влади йдуть аморальні люди. Такі можновладці – це потенційні злодії, яким збрехати, вкрасти, скоїти злочин – це норма. Їм головне – здобути владу.

– «Немає влади, як не від Бога, і влади існуючі встановлені від Бога» (Рим. 13:1), – каже Біблія.

– Так, і це означає, що до влади мають іти люди високої моралі, які здатні не лише обійняти посади, але й узяти на себе відповідальність. Вони повинні бути внутрішньо чистими, мати думки та руки незабрудненими, а серце – повним доброти та бажання працювати для України так само, як для своєї сім’ї. Аморальність людини – ось основна проблема. Розвинуті країни піднімали моральні люди. Їх потрібно виховувати сьогодні. Це мають бути чесні, безкорисливі, прості, мудрі люди. Ось, чого нам бракує.

– Якби Ви мали можливість поставити запитання всім, хто балотується на посаду депутата чи голови відповідного самоврядного місцевого органу, про що поцікавилися б?

– Кожного, хто прагне влади, я запитав би: чому ти йдеш туди, яка твоя мотивація? Це є найважливішим. Як сказав 35-й президент США Джон Кеннеді: «Не питай, що твоя країна може зробити для тебе, запитай, що ти можеш зробити для своєї країни!». Ця славнозвісна думка визначила державний курс керування Сполученими Штатами Америки. «Що я можу зробити для України?» – це має бути питанням кожного громадянина України. Відповідь проста: не смітімо деінде, не обманюймо ближнього свого, працюймо на його благо, сіймо добре, вічне розумне! Чим більше матимемо сіячів хорошого, тим ширшими будуть наші ниви, які зарясніють життєдайними плодами. Якщо ж сіяти неправду, популізм, обман, користолюбство, то буйно зацвіте будяками наша нація, і вона буде безплідною. Потрібно бути здоровими не лише фізично, але й духовно, мати моральні принципи. Якщо ж усередині нас така арматура переконань відсутня, то ми є слабкими. Ось, що є наріжним каменем нашої людської гідності. Ми маємо бути як стовпи, які здатні витримати навантаження.

– Бачимо щоразу після виборів, як деякі «стовпи» дуже швидко ламаються.

– Мало хто із виборців замислюється над тим, чому так відбувається. Відповідь проста: певні можновладці переоцінили себе та не змогли підняти штангу, за яку взялися, до заявленого ними ж рівня. Тільки з Богом і за Його Словом можна побудувати чудову країну. Я знаю про це, бо маю досвід створення власної сім’ї – моєї маленької держави. Бог допоміг мені в юності, відкривши мої сліпі очі і показавши, що без Нього я слабкий, бідний і нещасний грішник, здатний на зло та копання собі ями, в яку впаду. Господь сказав мені: «Не роби так, сину, як інші навколо, почитай моє слово та дій за моєю мудрою настановою!». Батько радить: ось так живіть, і буде вам добре. І Бог благословив мене чудовою родиною. Маємо 5 прекрасних дітей, 5 сімей, 15 онуків і двоє – у дорозі. Нема серед нас ані алкоголіків і блудників, ані злодіїв і наркоманів. У здорових сім’ях ростуть здорові діти й онуки.

– Оцінюючи програми багатьох кандидатів у депутати, як правило, не видно в них жодної тези про духовність. Хотілося би прочитати, наприклад, що освіта буде не лише доступною, але й ґрунтуватиметься на моральних принципах. Немає зазвичай у програмах кандидатів і тез про те, що українська мова, наша віра, історія, сім’я, традиція та цінності будуть належно захищені від агресії внутрішньої та зовнішньої. Інакше кажучи, кандидати здебільшого не пропонують ось тієї духовної платформи, з якої все і має починатися для політика. Як у такому разі християни мають оцінювати перспективи приходу до влади того чи іншого кандидата?

Дуже просто. Справжній християнин на перше місце завжди ставить речі духовної сфери. «Не хлібом єдиним буде жити людина, але кожним словом Божим» (Луки 4:4), – сказав Ісус у пустелі, коли сатана пропонував Йому зробити хліб із каміння. Якщо хліб, ковбаса та тарифи стоять у виборця на першому місці, то він дуже глибоко помиляється. Ці речі є другорядними, і вони обов’язково будуть як похідна від здорового, морального середовища.

Все це і довели засновники Європейського Союзу. Вони поставили наріжним каменем чесність, моральні цінності, справедливість, правосуддя. Здорове суспільство дуже скоро процвітатиме. Там, де панують неправда, корупція і гріх, збочення, блуд, алкоголізм, наркоманія, ніколи не буде життєдайних громад, адже нічого путнього неможливо збудувати з гнилого дерева.

– Якщо узагальнити портрет християнина – кандидата в депутати чи на посаду очільника місцевого самоврядного органу, які риси мають бути йому притаманні?

– До влади мають іти християни, в яких є на це покликання і змога нести нелегку ношу політика. Балотуватися у кандидати мають вірні Христовій церкві, у котрих є достатньо міцний внутрішній стрижень, який не спроможні зламати гроші, влада та слава. Ці три чинника руйнують кожного гниляка, який іде до влади. Не піддатися таким спокусам здатен християнин, який славу віддає Тому, Хто його спас і виправдав.

20201022.02.(c)kryvenko.vybory.panochko.sg.

– Серед кандидатів є, слава Богу, і керівник духовної семінарії, і представники духовенства, і миряни-християни. Водночас у народі побутує думка, яка базується на конституційному положенні про те, що «церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави» (ст.35). Тому багато хто вважає, що йти у політику не є справою християн. Віряни, мовляв, мають займатися звичайними ділами: розбудовувати молитовні доми та храми тощо.

Ні, тисячу разів ні. Хочу, щоби Ви донесли мою думку читачам: словосполучення «церква відокремлена від держави» абсолютно не означає, що християни як члени суспільства так само віддалені від держави. Ми всі є громадянами держави та становимо її ядро. Конституційна норма про відокремлення означає, що жодна церква не має пріоритетного права в Україні.

– Тобто відсутня церковна монополія.

Так, і саме цей сенс закладений у Основному Законі України. Не може бути церква відділена від справ держави. Ми беремо участь у виборах, у допомозі бідним, сиротам, вдовам, у роботі реабілітаційних центрів тощо. Як можна мене відокремити, якщо я є складовою держави? Цей сенс потрібно роз’яснити українцям, а не відсікати його немовби мечем. Отже, згадане конституційне положення означає, що жодна із церков не може мати роль державної церкви. Натомість церкви мають брати активну участь у справах політики.

– Прошу Вас, аби на завершення нашого спілкування прозвучала молитва єпископа!

Боже наш і Отче наш! Ти чув нашу розмову, бо ти всюди присутній, і все бачиш. Ще слова немає на наших устах, ти вже знаєш, про що говоритимемо. Ми дякуємо Тобі, що Ти створив нас на свій образ і свою подобу. Ми дякуємо, що Ти послав свого сина, щоби повернути нас із того широкого шляху, який веде до прірви, щоби показати нам вузьку стежину правди, мудрості та миру, яка захована в Тобі! Боже, Ти бачиш нашу країну, цей багатомільйонний народ і загрози, які виникають. Ти бачиш цю духовну війну, де зло наступає, а воно агресивне, жорстоке та немилосердне. Дай християнам України об’єднатися між собою та побачити смертельну загрозу, яка насувається з різних боків! Дай мудрість християнам і єдність духа! Дай мудрість священнослужителям виховувати народ у правді, у Твоєму слові! Дай мудрість нашій нації! Пробуди нашу країну й увесь український народ поверни до себе, як соняшники повертають свої голови до сонця, бо в Тобі є сила, благословіння, мудрість і життя! Благослови нашу країну, нашу владу та захисти нас від усяких загроз ідеологій, гріха та неправди, які сьогодні налягають на наш край! Ми просимо, Отче, цього захисту, а нам дай мудрості та сили. І ці вибори благослови, щоби при владі були люди, які Тебе знають, шанують, і для яких чесність, доброта та порядність є на першому місці! Тобі славу віддаємо, Богу, Отцю, Сину і Святому Духу! Амінь!

Олександр Кривенко для ІА Світогляд
Фото автора

За темою

Місіонерка в Кенії Інна Підгайна: «Якщо людина віддала своє життя Христу, їй потрібно бути готовою до всього»
17:21 - Чт / 09 Бер. Люди, Місія, Світ
Пастор в полоні: безглузді страждання чи Боже провидіння?
12:24 - Пн / 06 Бер. Люди, Україна, Християнське життя
«Жіноче служіння під час війни стало іншим» – Мирослава Денисюк
18:19 - Пн / 27 Лют. Люди, Християнське життя
Служіння під звуки канонад: розмова з пастором із Донеччини
17:55 - Вт / 07 Лют. Люди, Християнське життя
На шляху до Бога: розповідь місіонера
13:55 - Пн / 16 Січ. Люди, Україна
Історія одного кохання: Сергій Брикса
16:48 - Пн / 19 Вер. Люди, Музика
Андрій Оленчик: «Ми входимо в каскад подій, розглядати які варто через есхатологічну призму». Інтерв’ю з засновником та координатором Християнської служби порятунку
13:48 - Пн / 13 Чер. Україна
«Квартири віддав переселенцям». Християнин з Луцька евакуйовує з гарячих точок людей з інвалідністю
17:14 - Пн / 09 Тра. Люди, Світ, Україна
Геннадій Мохненко: «Росія чинить жахливе жертвоприношення»
17:19 - Вт / 05 Кві. Люди
«У Кенії на тебе дивляться, як на магната», – пастор Валерій Бегас
15:43 - Ср / 16 Лют. Люди
«На передовій поранені душі шукають Бога», – капелан Юрій Щербина
13:14 - Ср / 16 Лют. Люди
Як запропонувати, щоб вона не відмовила: історії освідчення від відомих служителів
20:59 - Пн / 14 Лют. Люди