10 найкращих відкриттів біблійної археології 2022 року
52545675467575.jpg

Біблійна археологія — це повільний процес. Потрібні роки не тільки для розкопок і просіювання артефактів біблійної історії, але й для аналізу та тлумачення відкриттів. Найважливіші речі, розкопані в 2022 році, не будуть широко відомі ще довгі роки. Але за останні 12 місяців ми бачили кілька дивовижних оголошень про знахідки, які розширюють наші знання про світ Біблії.

Ось 10 найважливіших археологічних знахідок, які потрапили в новини цього року:

10. Папірус в Монтані

israel-acquires-papyru-2048×1365.jpg
Клаптик папірусу виставлений в лабораторії Ізраїльського управління старожитностей, IAA, в Музеї Ізраїлю в Єрусалимі, середа, 7 вересня 2022 року

Клаптик папірусу, обрамлений і повішений на стіні будинку в Монтані, був ідентифікований як один з небагатьох давньоєврейських текстів, старших за сувої Мертвого моря. Текст трохи більший за поштову марку і складається з чотирьох коротких рядків давньоєврейською мовою, включаючи ім’я Ізмаїл. Неназваний власник сказав, що папірус був подарований його матері, коли вона відвідала Ізраїль у 1965 році. Ізраїльська влада вважає, що він датується приблизно 700 роком до нашої ери.

Власник погодився передати історичний об’єкт Ізраїльському управлінню старожитностей, щоб його могли належним чином зберегти і вивчити. Експерти не знають, звідки походить папірус, але вважають, що він справжній. Радіовуглецевий аналіз підтвердив палеографічне датування стилю письма. Ізмаїл − поширене біблійне ім’я, що сягає часів Авраама.

9. Сільське життя в Галілеї

img1072631.jpg

Сільське життя в Галілеї опинилося в центрі уваги, коли під час роботи над проєктом водопостачання було виявлено залишки фермерського господарства. Ферма була покинута з невідомих причин приблизно за півтора століття до життя Ісуса. Працівники залишили знаряддя праці та обладнання, в тому числі шматки ткацького верстата і великі ємності для зберігання, що дають вченим уявлення про звичайний день в той час, коли Хасмонейське царство, в період еллінізму, розширювалося на північ від Єрусалиму.

Керівник розкопок назвав знахідку «капсулою часу, застиглою в часі».

8. Гробниця в Тель-Авіві

7.-.-.jpg

Випадково відкрита гробниця на південь від Тель-Авіва виявила скарби, які були запечатані протягом 3300 років. Землерийна машина провалилася крізь дах гробниці невідомого ханаанеянина. Коли археологи увійшли всередину, вони зрозуміли, що дивляться на поховальну камеру, датовану 1300 роком до н. е. На відеозаписі входу зафіксовано, як вони знову і знову вигукують: «Вау, вау».

Оскільки гробниця ніколи не була потривожена і предмети, поховані разом з важливою особою, все ще недоторкані, археологи вважають, що вони зможуть багато чого дізнатися з розкопок гробниці Палмахім Біч, які зараз плануються. Вони відразу ж виявили численні горщики з далекого Кіпру, що вказує на жваву торговельну мережу приблизно в той час, коли ізраїльтяни були звільнені з рабства в Єгипті, або, можливо, через 100-150 років після цього.

7. Пам’ятник Єзекії

archeologist-eli-shukron-underneath-jerusalems-old-city-photo-by-miriam-alster-flash90-f111123ma12-930×520-1.jpg

Ім’я Єзекії знову на слуху після того, як ім’я царя Юдеї було підтверджено в написі, розкопаному біля єрусалимського джерела Гіхон. Професор Хайфського університету Гершон Галіль дійшов висновку, що шматок вапняку, відкопаний у 2007 році, є першим відомим монументальним написом, що прославляє велике досягнення в стародавньому Ізраїлі або Юдеї. Вони були дуже поширені в інших стародавніх культурах, але, схоже, не існували в Ізраїлі чи Юдеї. Однак, за словами Галіля, тепер є докази того, що вони існували.

Він розшифрував частковий текст так: «Єзекія зробив басейни в Єрусалимі», що перегукується з фразою в 2 Царств 20:20: «Він зробив басейн і тунель, яким привів воду в місто». Згідно з біблійною розповіддю, басейн був одним з великих творінь Єзекії, створених для захисту Єрусалиму від можливих облог.

6. Дім Петра

48092539

Молитва до апостола Петра додає доказів того, що Ель-Арадж є справжнім місцем розташування новозавітного міста Віфсаїда. Мозаїка у візантійській церкві, знайдена біля берега Галілейського моря, містить прохання до «начальника і воєначальника небесних апостолів» − фраза, яку християни того часу зазвичай використовували для позначення Петра.

Археологи вважають, що напис походить з церкви Апостолів, яка за переказами була побудована на місці історичної домівки Петра та Андрія. Якщо це так, то це є вагомим доказом того, що місце розкопок, Ель-Арадж, є Віфсаїдою, біблійним рідним містом Петра та Андрія. Деякі експерти вважають, що Вифсаїдою є й інше розкопане місце, розташоване неподалік, але далі від берега Галілейського моря.

5. Магнітне датування

whatsapp-image-2022-10-23-at-3.30.05-pm-4-1024×640-1.jpeg

Вчені відкрили новий спосіб датування руйнувань, залишених військовими завоюваннями, що дає їм ще один інструмент для використання разом із вуглецевим датуванням, керамічною хронологією та епіграфікою. У спільному дослідженні Тель-Авівського і Єврейського університетів понад 20 дослідників з різних країн і дисциплін змогли точно датувати 20 шарів руйнувань, реконструювавши напрямок і/або інтенсивність магнітного поля землі, що залишилося в обгорілих залишках 17 археологічних об’єктів.

Вони змогли визначити дату руйнування філістимлянського міста Гат і кількох інших міст Хазаїлом, царем Дамаску, близько 830 року до н. е. Згодом вони виявили, що руйнування Бет-Шеана і двох інших місць на півночі Ізраїлю, які пов’язували з Хазаїлом, насправді сталося на 70-100 років раніше, можливо, від рук єгипетського фараона Шошенка.

«Я думаю, що це стане частиною інструментарію археологів тут, в Ізраїлі», − сказав провідний дослідник.

4. Читання еламської мови

elamite.jpg

Вчені розгадали код стародавньої мови й кажуть, що тепер зможуть розшифрувати лінійну еламську мову. Команда академіків використовувала двомовний напис з іменами кількох стародавніх месопотамських правителів, написаний лінійним еламським і аккадським клинописом 4 000 років тому, щоб з’ясувати понад 90 відсотків еламських символів.

Вважається, що ця система письма трохи молодша за клинопис, і на сьогодні існує близько 40 відомих текстів лінійним еламським письмом, і всі вони знайдені на території сучасного Ірану. У той час як клинопис був розшифрований у 19 столітті, лінійний еламський залишився нечитабельним.

Еламіти кілька разів згадуються в Біблії. Вони були завойовані Кіром Великим і увійшли до складу Перської імперії. Історія Естер відбувається в перському палаці в еламській столиці Сузах. «Еламіти» також згадуються в Діяннях апостолів 2, коли Святий Дух наділив апостолів силою проповідувати Євангеліє іншими мовами.

3. Фрагменти слонової кістки

throne-ivory-fragments-found-jerusalem

У давнину слонова кістка була ціннішою за золото, але багато крихітних шматочків було знайдено під час розкопок автостоянки біля Храмової гори в Єрусалимі, які тривають і зараз. Ці фрагменти, виявлені протягом кількох років, є першими шматочками слонової кістки, коли-небудь знайденими під час розкопок міста. Завдяки ретельному очищенню та реставрації археологи встановили, що слонову кістку використовували для інкрустації меблів, прикрашених розетками, квітами та геометричними візерунками.

Слонова кістка була знайдена в руїнах великої будівлі, яка була спустошена пожежею, ймовірно, під час вавилонського руйнування Єрусалиму в 586 р. до н. е. Вона могла походити з трону Соломона, який описаний в 1 Царств 10:18, або з ліжка, яке пророк Амос засудив в Амоса 6:4.

2. Прокляття на горі Евал

the-folded-lead-tablet-from-mt.-ebal.-courtesy-the-associates-for-biblical-research.png

Археологи пропустили крихітну свинцеву табличку, коли розкопували місце на горі Евал 40 років тому, але вона була знайдена в процесі мокрого просіювання при повторному розкопуванні. А всередині скрижалі було послання, яке, за словами вчених, вони змогли виявити за допомогою комп’ютерної томографії.

За словами Скотта Стріплінга, керівника команди Associates for Biblical Research, на табличці на івриті написано: «Проклятий, проклятий, проклятий, проклятий, проклятий Богом YHW. Ви будете прокляті. Проклятий, ти неодмінно помреш. Проклятий YHW − проклятий, проклятий, проклятий». Два використання божественного імені та хіастична структура є дивовижними, а текст також може бути найдавнішим прикладом івритського письма на кілька сотень років. Табличка з прокляттям, як видається, датується від 1200 до 1400 року до н. е., що приблизно пов’язує її з часом, коли Ісус Навин побудував жертовник на горі Евал і виголосив прокляття тим, хто відвертається від Бога і поклоняється ідолам (Ісуса Навина, 8:30).

Інтерпретація тексту та ідентифікація артефакту є дискусійною. Зображення напису ще не пройшли експертну оцінку.

1. Перше речення

132530

Напис на крихітному гребінці зі слонової кістки, розкопаному в Тель-Лахіш на півдні Ізраїлю, очолює наш список на 2022 рік. Гребінець був відкопаний у 2016 році, але лише на початку цього року один з членів команди розкопок, Мадлен Мумкуоглу, помітила подряпини, які виявилися словами. Вона надіслала фотографію епіграфа, який визначив, що позначки не тільки були словами, але й утворювали повноцінне речення.

Напис зроблений ханаанською мовою − першою алфавітною мовою − і це найдавніше повне речення, яке було знайдено, написане цією мовою. Судячи з форми літер, він був написаний близько 1700 р. до н. е., приблизно через 100 років після того, як вперше з’явилося алфавітне письмо. Гребінець мав великі зубці з одного боку і менші зубці з іншого боку − ранній приклад гребінця для вичісування вошей, який можна придбати й сьогодні. У реченні говориться: «Нехай цей бивень викорінить воші з волосся і бороди».

Археолог Міхаель Хазель, який був одним з керівників розкопок в Тель-Лахіш, де один з його студентів знайшов гребінець, сказав в інтерв’ю CT, що знахідка дає нові докази розвитку алфавіту. «До цього часу все писалося або ієрогліфами в Єгипті, або клинописом різними мовами в Месопотамії, − сказав він, − тому те, що це повне речення було знайдено на такій ранній стадії, є досить дивовижним».

Письмо на звичайному предметі також свідчить про те, що грамотність у 1700 р. до н. е. − за століття до часів Мойсея − не була чимось незвичайним у біблійному світі. Ханаанський алфавіт використовувався для написання перших книг Біблії на івриті.

Автор: Gordon Govier 
Джерело: сайт Слово про Слово

СТАТТІ

ПІДПИШІТЬСЯ НА НАС

За темою

Український програміст навчив штучний інтелект читати Біблію українською
13:41 - Пн / 09 Січ. Біблія, Події
«Таблетка» від ностальгії за дешевою радянською ковбасою: «Правда PRO» відновила зйомки фільму про переслідування християн у СРСР
17:56 - Вт / 08 Лис. Історія, Фільми, Християнське життя
В Україні стартував новий україномовний проект з християнської апологетики «Розумна Віра»
13:55 - Пн / 11 Лип. Історія, Події
Об’єднаний календар. Через 105 років у баптистів є можливість знову жити за одним календарем
12:35 - Пн / 27 Чер. Історія, Свята, Християнське життя
«Біблія або вічне Євангеліє». Вийшов унікальний переклад Біблії українською мовою
17:32 - Пт / 17 Чер. Біблія, Книги, Україна
Слово Боже вже доступне 3495 мовами. Дані звіту Wycliffe
14:41 - Пн / 13 Чер. Біблія, Світ
Найкращих учителів із предметів духовно-морального спрямування та юних знавців Біблії привітають онлайн
16:46 - Пн / 23 Тра. Біблія, Освіта, Події
У Туреччині виявили підземне місто, де перші християни рятувалися від римських переслідувань
10:40 - Сб / 21 Тра. Історія, Світ
В Ізраїлі знайшли найдавніший текст з іменем Бога
12:26 - Сб / 26 Бер. Історія, Світ
Що говорить Біблія про лихослів’я
13:41 - Вт / 15 Бер. Біблія
Організація «Гедеон» забезпечить 155 тисяч українських біженців Євангеліями
16:36 - Пн / 14 Бер. Біблія
В Австралії служіння корінним народам представило ілюстровані Біблійні презентації
11:27 - Вт / 22 Лют. Біблія, Світ