
Глава УГКЦ звернув увагу на потребу розуміння молільником, що його молитва є відповіддю на Божий поклик і Боже запрошення:
Я у своїй молитві не повинен молитися до себе самого, говорити сам зі собою, не повинен молитися до своїх потреб… Але розпочати спілкування, діалог, розмову з моїм Богом, до якої Він мене запрошує, до якої Він мене надихає, до якої Він мене провокує, навіть ставлячи в різні життєві обставини. Бог до мене говорить, а я повинен прислухатися і відповісти.
Сам Бог також допомагає молільникові відповісти на Його ініціативу:
Святий Дух, подібно до річечки, дзюркоче і намагається пробитися з мене назовні, вивести мене з моєї самотності і ввести мене в діалог з Богом.
У першій катехизі про початки молитви Блаженніший Святослав розповів про необхідність спершу слухати, а тоді відповідати. Також він порадив тим, хто вчиться молитися, на початку кожної молитви прочитати якусь маленьку фразу зі Святого Письма. Згідно зі словами Патріарха, варто спершу «послухати Бога, який до мене говорить через Боже Слово, а тоді питати у своєму серці: «Що я маю на це Богові відповісти?»
Бог, якому відповідаємо в нашій молитві, не є зовнішнім потужним тираном чи якоюсь силою, якої треба боятися. Бог є нашим батьком, тому «християнин у своїй молитві у Дусі Святому говорить до Бога як до рідної особи». І це, знову ж таки, стає можливим для людини завдяки Духові Святому. Підсумовуючи першу частину відеопроєкту, Блаженніший Святослав ствердив:
Дух Святий влитий у наші серця і налаштовує нас до розмови з нашим Небесним Отцем як з рідним татом.