
Китайська церква у Варшаві не є чисельною, але її Бог може використати для Своєї Слави так, як використав дві рибини для нагодування кількох тисяч людей. У нас є до вас запитання: «Українці, чим ми можемо вам допомогти?».
Пастор та представник китайської християнської спільноти Варшави Ліанг
3 квітня 2023 року у церкві «Спасіння» в Луцьку відбулася зустріч служителів Волинського об’єднання УЦХВЄ з представниками китайської християнської спільноти Варшави та організації «Еммануель». Пастор Лі (кореєць, громадянин Америки, пастор китайської церкви в Лос-Анджелесі), пастор Ліанг (китаєць, громадянин Канади та представник китайської християнської спільноти Варшави) та брат Аімінь (засновник християнської організації «Еммануель») приїхали в Україну з особливим посланням – розповісти служителям Волинського об’єднання УЦХВЄ, як Бог використовує китайську християнську спільноту у Варшаві у праці з українськими переселенцями, а також запросити наших пасторів на конференцію до Польщі, яка відбудеться цього року в червні.
Представники китайської спільноти Польщі бажають стати містком у налагоджені дружніх та тісних стосунків між китайськими, польськими та українськими церквами. Вони вважають, що завдяки такій співпраці проповідь Євангелії в Західній та Східній Європі набуватиме нових масштабів. Пастор Лі зауважив:
«Війна в Україні змінює не лише самих українців як націю, але й цілий світ. Сьогодні увага багатьох народів прикута до подій у вашій державі, очевидно, що Бог на боці українців. Україну чекає велике та благословенне майбутнє як в економічній, так і духовній сфері!»
Під час червневої конференції для польських та українських служителів у Варшаві планується розглянути такі питання:
- Допомога у відновленні України після закінчення війни. У цьому пункті будуть розглядати всі можливі методи відбудови зруйнованих церков, біблійних шкіл та освітніх закладів, якими опікуються християни.
- Налагодження міжконфесійного діалогу з християнами як православного, так і з католицького обряду. Християнська китайська спільнота вважає, що для ефективної відбудови інфраструктури України євангельським християнам потрібно налагодити стосунки з ортодоксальними християнами.
- Вплив українських церков на Європу. Українські християни-переселенці, переїхавши у Європу, наповнили тамтешні церкви, а отже, саме їм потрібно стати в ряди активних місіонерів задля проповіді Євангелії європейцям.
Китайська християнська спільнота Варшави та організація «Еммануель» хочуть зіграти консолідуючу роль в об’єднанні польських та українських пасторів для активної праці на ниві Божій у Західній та Східній Європі. Окрім польських та українських служителів, на конференцію запрошено китайських пасторів зі США, Канади, Тайваню, Гонконгу, а також місіонерів із різних країн світу. Зрештою, основна мета зустрічі – навчити будувати стосунки з представниками різних націй, аби ефективніше працювати на поширення Євангелії в світі.
«Бог дав мені честь спілкуватися з братами в Китаї і говорити їм, що українцям потрібна допомога. Бо ви, церкво Божа, стали моєю сім’єю, моїми братами й сестрами. Наше серце таке ж, як і у вас, бо ми маємо одного Бога, одне хрещення й одну віру! 210 років тому Бог послав багато місіонерів у Китай, а 24 роки тому Він збудував китайську церкву у Варшаві. Зараз я громадянин Канади, де місцеві жителі постійно цікавляться: «Як довго буде війна в Україні? Коли настане мир?». Я на це відповідаю: «Якщо Господнє Царство буде там, то й мир також буде!» Китайська церква у Варшаві не є чисельною, але її Бог може використати для Своєї Слави так, як використав дві рибини для нагодування кількох тисяч людей. У нас є до вас питання: «Чим ми можемо допомогти?» – з такими словами звернувся пастор Ліанг до служителів Волинського об’єднання УЦХВЄ.
Яскравим прикладом Божої дії є життя брата Аіміня – засновника християнської китайської організації «Еммануель» у Варшаві. Брату вдалося виїхати з Китаю в Польщу в 1997 році, де він розпочав власну справу. Однак Бог спонукав Аіміня до посвяти на служіння, тому чоловік залишає бізнес та веде активну християнську працю – очолює китайську організацію, яка, до речі, не стала осторонь проблем з якими стикнулася Україна. 16 церков китайської християнської спільноти постачають переселенцям одяг, ліки, продуктові та гігієнічні набори, а також надають моральну та молитовну підтримку.
Пастор китайської церкви в Лос-Анджелесі – Лі розповів, як християни Китаю допомагають українським переселенцям у Варшаві. У комуністичному Китаї існує два види церкви: перша – це переслідувана домашня община, а друга – офіційна церква, контрольована комуністичною владою. Домашні церкви, чисельністю до 20 чоловік, зазвичай збираються по домівках. Саме такі зібрання найчастіше підозрюються в підривній діяльності щодо комунізму, а отже, той, у чийому будинку відбувається богослужіння, відправляється до в’язниці. Незважаючи на гоніння, саме ці китайські домашні церкви передають кошти у Варшаву, щоб задовільнити потреби українських переселенців у Польщі.
Пастори Волинського об’єднання УЦХВЄ на зустрічі з азіатськими служителями пригадали цікавий факт: 30 років тому волинські церкви ревно молилися за китайські міста та села, де християни зазнавали жорстоких гонінь від комуністичної влади. Брати пригадували назви китайських місцевостей, за які вони та члени їхніх церков тривалий час молилися. Це по-особливому розчулило гостей-пасторів, оскільки для них це було справжнім відкриттям.
«Я дякую Богові за цих служителів, їх відкрите серце до українського народу! Було цікаво дізнатися не тільки про їхню працю у Варшаві, де вони нині проживають, але й про життя християн у Китаї. Вражає відданість Богові домашніх китайських церков, які, хоча й переслідувані комуністичними чиновниками, кількісно зростають на території Китаю, а це свідчить про особливе Боже втручання в спасіння цього народу.
Ми мали нагоду разом молитовно дякувати Богові за християн в Україні та Китаї, а також за активну волонтерську та провідницьку діяльність китайської спільноти у Варшаві для українських переселенців. Віримо, що така спільність китайських та українських служителів приємна Богові!», – прокоментував захід голова Волинського об’єднання УЦХВЄ Михайло Близнюк.
Перший голова Волинського об’єднання церков ХВЄ Степан Веремчук зауважив, що візит пасторів з Азії – це історична подія, адже азіатські служителі вперше приїхали на Волинь з баченням допомагати тим, чим можуть українському народові та церквам.
Галина Фурман для сайту Української церкви християн віри євангельської