Де насправді були зроблені сувої Мертвого моря: результат аналізів ДНК
image
Фото: Shai Halevi, Courtesy of the Israel Antiquities Authority
Дослідження ДНК сувоїв Мертвого моря показало, що не всі давні рукописи були створені в тій місцевості, яка дала їм назву.

Як пише НВ, такий висновок вдалося зробити завдяки вивченню шкіри, з якої зроблені сувої, про це відзначили автори роботи з Ізраїльського управління старожитностей і Тель-Авівського університету.

Близько 900 рукописів були знайдені в період з 1947 до 1956 року в печерах Кумран над Мертвим морем, які сьогодні знаходяться на Західному березі річки Йордан. Сувої пергаменту і папірусу містять записи на івриті, грецькою та арамейською мовами і включають в себе деякі з найбільш ранніх відомих записів текстів з Біблії, в тому числі найстарішу збережену копію Десяти заповідей.

Вивчення текстів триває протягом десятиліть, і в останній роботі були проведені ДНК-тести пергаменту. на якому були написані деякі тексти.

«Завдяки аналізу фрагментів пергаменту ми виявили, що деякі тексти були написані на шкірі корів і овець, тоді як раніше ми думали, що всі вони були написані на шкірі козла. Це доводить, що рукописи створені не в пустелі», – каже дослідник Пніна Шор, яка очолює проект Ізраїльського управління старожитностей (IAA).

Наприклад, корови не могли бути вирощені в умовах юдейської пустелі, тому сувої з коров’ячої шкіри були написані в іншому місці.

Беатріс Рістра, вчена, яка брала участь в дослідженні, вказала на «відмінності в змісті і стилі каліграфії, а також в шкурі тварин, використовуваної для пергаменту, доводячи, що вони мають різне походження».

Порівняння мітохондріальної ДНК, зазвичай успадковане від матері, і ядерної ДНК, успадкованої від обох батьків, дозволило дослідникам визначити родинні зв’язки між вівцями. Дослідники припустили, що фрагменти шкірі овець-родичів відносяться до одного і того ж документу. Сім з восьми вивчених фрагментів, були написані на шкурах таких овець, що дозволяє припустити, що ці фрагменти є рукописами, створеними в одному і тому ж місці.

«Ці початкові результати матимуть наслідки для вивчення життя євреїв в період Другого Храму в Єрусалимі, який був зруйнований римлянами в 70 році нашої ери», – зазначає Пніна Шор.

Нагадаємо, 2018 року вчені Університету Хайфи розшифрували одні з останніх знайдених сувоїв Мертвого моря, так званих Кумранських рукописів. Вчені збирали сувій з 60 фрагментів цілий рік, розмір деяких частин був менше одного квадратного сантиметра.

З сувою вчені змогли дізнатися більше про календар, який використовувала секта есеїв, а також назви днів, що позначали кордони між порами року. У рукописах також був виявлений почерк другого писаря, який, імовірно, виправляв помилки за автором і вносив пояснення.

Частинки манускриптів збирали доктор Ешба Ратсон і професор Джонатан Бен-Дов з Університету Хайфи. Рукописи були зашифровані, і деякі з шматочків за розміром були менше одного квадратного сантиметра.

Для розшифровки записів вчені використовували замітки на полях, які другий писар робив на місці авторських пропусків.

«Ці коментарі допомогли мені скласти пазл», – сказав Ратсон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

СТАТТІ

ПІДПИШІТЬСЯ НА НАС

За темою

10 найкращих відкриттів біблійної археології 2022 року
16:40 - Пн / 23 Січ. Біблія, Історія
Дітям переслідуваних християн доставлено понад 4500 Різдвяних Посилок
15:28 - Чт / 19 Січ. Благодійність, Місія, Світ, Свята
Мел Гібсон готується розпочати зйомки продовження фільму «Страсті Христові»
13:21 - Пт / 13 Січ. Світ, Фільми
Туреччина остаточно відмовилася від стамбульської конвенції
21:04 - Вт / 03 Січ. Події, Політика, Світ
Місіонери розповіли про Різдво в Африці та Азії
11:34 - Пт / 30 Гру. Люди, Місія, Світ, Свята
Конгресмени США щотижня моляться за Україну
15:43 - Нд / 18 Гру. Політика, Світ, Християнські цінності
«Таблетка» від ностальгії за дешевою радянською ковбасою: «Правда PRO» відновила зйомки фільму про переслідування християн у СРСР
17:56 - Вт / 08 Лис. Історія, Фільми, Християнське життя
На площі старого міста у Варшаві (Польща) молитимуться за Україну
11:41 - Чт / 27 Жов. Події, Світ, Церква
Благодійні очні клініки допомагають людям різних країн чути Євангеліє
11:19 - Пт / 22 Лип. Благодійність, Люди, Світ
Світовий Баптистський альянс засудив «неспровоковане та невиправдане вторгнення» росії в Україну
17:52 - Вт / 19 Лип. Події, Світ, Церква
В Україні стартував новий україномовний проект з християнської апологетики «Розумна Віра»
13:55 - Пн / 11 Лип. Історія, Події
Об’єднаний календар. Через 105 років у баптистів є можливість знову жити за одним календарем
12:35 - Пн / 27 Чер. Історія, Свята, Християнське життя