«МедіаЧек»: у новині про баптистів і коронавірус на «Українській правді» порушено стандарти журналістики
i75_ArticleImage_178069
Фото: УП

«Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» визнали, що видання “Українська правда” порушило Резолюцію ПАРЄ 1003 (1993) «Про етичні принципи журналістики», а також неналежно виконало вимоги Кодексу етики журналіста, опублікувавши новинний матеріал під заголовком «Причина спалаху коронавірусу на Дніпропетровщині – збори баптистів».

Про це йдеться у висновку «МедіаЧек» щодо новини «Української правди» про коронавірус і баптистів.

Як стало відомо ІА “Світогляд” із власних джерел, скаргу на видання “Українська правда” до «Детектору медіа» та «Інституту масової інформації» подав луцький продюсер, директор продкшн-студії “Pravda Pro” та колишній пастор Луцької біблійної церкви Сергій Шараєвський.  Скаржник вважає згадану новину незбалансованою і односторонньою. На момент першої публікації новинний матеріал містив недостовірну інформацію, а пізніше, коли згадану інформацію було спростовано, редакція інтернет-видання не прибрала новину із сайту, залишивши її під тим самим заголовком.

Передісторія

8 квітня 2020 року о 2:09 видання “Українська правда” опублікувало новинний матеріал під заголовком «Причина спалаху коронавірусу на Дніпропетровщині – збори баптистів». У ній повідомляється, нібито причиною спалаху короновірусної хвороби на Дніпропетровщині було «щорічне зібрання представників баптистської церкви» у Першотравенську. У четвертому абзаці новини вже вранці того ж дня було додане повідомлення про те, що насправді йдеться не про зібрання євангельських християн баптистів, а про збори християнської церкви «Нове покоління». В обидвох повідомленнях є посилання на голів Дніпропетровської облради та обласної державної адміністрації.

Як стало відомо завдяки активним членам громади ВСЦ ЄХБ, які оперативно зреагували на фейкову новину, помилки допустилися в пресслужбах згаданих державних установ.

Незадовго після цього у Всеукраїнському союзі церков ЄХБ спростували інформацію щодо причетності баптистської спільноти до спалаху коронавірусу в м. Першотравенську на Дніпропетровщині.

Пізніше голова обласної ради Святослав Олійник, який допустив неточність, відразу виправився і приніс свої вибачення. Дніпропетровська облрада теж опублікувала спростування:

“У заяві обласної ради від 7 квітня була переплутана назва і йшлося про причетність баптистської організації до спалаху коронавірусу в Першотравенську. У цьому населеному пункті немає баптистської громади , тому приносимо свої вибачення баптистській спільноті. В м. Першотравенськ працює ХЦ «Нове покоління», на базі якої створений «Міжнародний біблійний коледж», і до якого на навчання приїжджали люди з різних країн світу. Саме в цьому середовищі були виявлені випадки захворювань на коронавірус”, – йдеться в повідомленні.

Розгляд скарги на «Детекторі медіа»

Однак, як з’ясував «МедіаЧек», інтернет-видання “Українська правда” опублікувала згадану новину про баптистів і коронавірус вночі 8 квітня без позиції згаданої релігійної організації. Згодом у нього четвертим абзацом було додано повідомлення про спростування інформації щодо причетності євангельських християн-баптистів, також близько полудня 8 квітня «Українська правда» окремим новинним матеріалом повідомила про непричетність баптистів до спалаху коронавірусної інфекції. Тобто інформація подана збалансовано, хоча сам баланс було дещо відкладено в часі.

Попри те, що хибну інформацію в новині спростували, заголовок публікації залишився незмінним. До нього не було додано слова «уточнено», «виправлено», «спростовано» або щось подібне. Заголовок далі стверджує про причетність до спалаху церкви баптистів, хоча це не так. А новина розміщена далеко в стрічці новин від матеріалу, який повністю присвячений спростуванню причетності баптистів до спалаху, і це сприяє формуванню негативних стереотипів про цю церкву.

В «МедіаЧеку» також наголосили, що виправлення інформації, яка не відповідає дійсності й була поширена навіть не з вини журналіста, має нівелювати її подальше поширення принаймні тим засобом масової інформації, який виправляє помилку.

“Ініціатива вважає, що редакція інтернет-видання «Українська правда» неналежно виконала вимоги Кодексу етики журналіста щодо виправлення інформації, яка не відповідає дійсності, та щодо відповідності заголовків змісту новин. Останнє також становить собою порушення пункту 4 Резолюції ПАРЄ «Про етичні принципи журналістики».

Ініціатива «МедіаЧек» констатує, що редакція інтернет-видання «Українська правда» при виправленні матеріалу «Причина спалаху коронавірусу на Дніпропетровщині — збори баптистів» не дотрималася пунктів 8 і 12 Кодексу етики українського журналіста та пункту 4 Резолюції ПАРЄ 1003 (1993) «Про етичні принципи журналістики» в частині збереження заголовку новини, але сам матеріал наразі не містить порушення професійного стандарту збалансованості інформації й редакція вживала заходів до виправлення ситуації”, – йдеться у висновку проєкту «МедіаЧек».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Італії під час карантину церква перетворилася на притулок для безхатченків

СТАТТІ

ПІДПИШІТЬСЯ НА НАС

За темою

Християнський фонд We stand with Ukraine отримав від президента нагороду «Золоте серце»
16:36 - Сб / 28 Січ. Благодійність, Люди, Україна
Стратегічна зустріч керівників молодіжного служіння
16:04 - Пн / 23 Січ. Події, Християнське життя, Церква
Дедалі більше українців будуть святкувати Різдво 25 грудня
15:38 - Ср / 21 Гру. Свята, Україна
«Ви тільки ж нас не залишайте!» – Про людей, які хотіли бути корисними
13:49 - Ср / 14 Гру. Люди, Україна, Християнське життя, Церква
В Ірпені волонтери передали сім’ї новозбудований після влучання авіабомби будинок
17:53 - Пн / 05 Гру. Благодійність, Україна, Церква України
У Києві відбувся перший молитовний сніданок державної кримінально-виконавчої служби
14:27 - Ср / 30 Лис. Події, Україна
Російські окупанти закатували диякона церкви і його сина
18:46 - Пн / 28 Лис. Події, Україна
Церква ХВЄ у Луцьку відкрила Пункт незламності
15:18 - Чт / 24 Лис. Благодійність, Україна, Церква
У Києві пройшла зустріч вдів військовослужбовців
17:30 - Вт / 22 Лис. Події, Україна, Церква
Уперше в Україні в Ковельському районі працівники соціальних громад вивчатимуть мову жестів
13:58 - Чт / 17 Лис. Події, Україна
7 грудня – навчання для бухгалтерів
17:32 - Вт / 15 Лис. Події, Церква
«Навички для успішного життя» – безплатний освітній проєкт для школярів: як долучитись
16:29 - Пн / 14 Лис. Освіта, Україна