На Рівненщині відзначили 500-річчя Нобельського Євангелія
i114051
Цьогоріч виповнюється 500 років від часу написання рукописної пам’ятки, яка увійшла в історію під назвою Нобельське Євангеліє. Оригінал цієї пам’ятки, створений в селі Нобель (тепер Зарічненський район Рівненської області), нині зберігається в Бібліотеці академії наук Литви імені Врублевських у Вільнюсі.

Напередодні 500-ліття з дати створення Нобельського Євангелія на Рівненщині відбувся круглий стіл. Участь в онлайн Zoom-конференції взяли представники музеїв, краєзнавці та історики області, пише РІВНЕ1.

Як відзначив директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига, дата проведення заходу не випадкова, адже саме 1 червня було завершено написання цієї великої книги. У Нобельському Євангелії так і йдеться – «…закінчена книга ця місяця червня, у перший день місяця, у день Святого Юстина-філософа й мученика Юстина».

За словами начальниці управління культури і туризму Рівненської ОДА Любові Романюк, 2020-й рік не випадково оголошений Роком культурної спадщини.

«Область має потужний духовний потенціал, зокрема, через появу на світ таких історичних рукописів як Нобельське, Пересопницьке та Острозьке Євангелія, які цьогоріч відзначають солідні ювілеї. Спочатку заходами передбачалося проведення багатьох іміджевих заходів, але пандемія внесла свої корективи. Це не завадило нам трансформуватися і будемо далі планувати рік та відзначати культурні ювілеї», – звернулася до учасники конференції Любов Романюк.

Про історію створення великого рукопису розповіла працівниця краєзнавчого музею Людмила Шахматова.

У давнину Нобель був значним міським центром на Волинському Поліссі. У ньому існувало п’ять церков, при яких діяли школи й писалися книги. І ось при одній з них, Миколаївській, у 1520 році завершили переписувати Євангеліє. У ньому, зокрема, читаємо:

«…книга ця, названа Євангеліє тетро, створена при королі Сигизмунді, єпископі Іоні, владиці Турівськім та Пінськім, при князеві Федорі Ярославовичі, повелінням христолюбця, раба Божого Симеона Батиєвича, старця Хоїнського, і дана в храм… Святого Миколи в Ноблі. А хто цю книгу візьме від церкви Святого отця Миколи в Ноблі Пінського повіту, той буде проклятий у цей вік і в майбутній. А писав дяк, многогрішний раб Божий Севастьян Аврамович у Ноблі. Закінчена книга ця місяця червня, у перший день місяця, у день Святого Юстина-філософа й мученика Юстина».

Щоправда, в книзі є згадка ще про одного переписувача – дяка Левка. Тому, ймовірно, над книгою працювало кілька переписувачів.

Загалом Нобельське Євангеліє свідчить про високий рівень писемної культури, яка існувала в Україні в епоху Середньовіччя. Це є одна з найдавніших писемних пам’яток Волинського Полісся.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

СТАТТІ

ПІДПИШІТЬСЯ НА НАС

За темою

Християнський фонд We stand with Ukraine отримав від президента нагороду «Золоте серце»
16:36 - Сб / 28 Січ. Благодійність, Люди, Україна
10 найкращих відкриттів біблійної археології 2022 року
16:40 - Пн / 23 Січ. Біблія, Історія
Дедалі більше українців будуть святкувати Різдво 25 грудня
15:38 - Ср / 21 Гру. Свята, Україна
«Ви тільки ж нас не залишайте!» – Про людей, які хотіли бути корисними
13:49 - Ср / 14 Гру. Люди, Україна, Християнське життя, Церква
В Ірпені волонтери передали сім’ї новозбудований після влучання авіабомби будинок
17:53 - Пн / 05 Гру. Благодійність, Україна, Церква України
У Києві відбувся перший молитовний сніданок державної кримінально-виконавчої служби
14:27 - Ср / 30 Лис. Події, Україна
Російські окупанти закатували диякона церкви і його сина
18:46 - Пн / 28 Лис. Події, Україна
Церква ХВЄ у Луцьку відкрила Пункт незламності
15:18 - Чт / 24 Лис. Благодійність, Україна, Церква
У Києві пройшла зустріч вдів військовослужбовців
17:30 - Вт / 22 Лис. Події, Україна, Церква
Уперше в Україні в Ковельському районі працівники соціальних громад вивчатимуть мову жестів
13:58 - Чт / 17 Лис. Події, Україна
«Навички для успішного життя» – безплатний освітній проєкт для школярів: як долучитись
16:29 - Пн / 14 Лис. Освіта, Україна
У Херсоні церкви святкують українську перемогу
15:21 - Пн / 14 Лис. Події, Україна, Церква України