Радіо допомагає духовному пробудженню серед ромів в Україні
0
62b974864b6f8_EF_articlejune_photo1Cropped
Частиною програм є ромське християнське богослужіння. Слухачі впізнають пісні, тому що вони є частиною їхньої культури. / Фото: Керолайн Ернандес, Unsplash, CCO.

Війна в Україні триває вже більше чотирьох місяців. Розриваються стосунки, поранені душі, а в країні залишаються бомбардовані міста та села. Потреба в зціленні та надії велика. 

З цієї причини TWR Україна, місцева партнерська організація Trans World Radio (TWR), виробляє новий контент, який поширюється через радіо та соціальні мережі . Цей контент має на меті охопити не лише український народ, а й ромські громади в країні.

Про це пише Євангельський фокус.

Хоча більшість ромів переважно проживає в центральних та південно-східних регіонах Європи, за неофіційними оцінками, в Україні проживає від 200 000 до 300 000 ромів . Серед них тисячі відданих християн. Незважаючи на складні та часто погані умови, в яких живуть роми, багато з них прагнуть використовувати сучасні технології. Це означає, що TWR Україна має можливість зв’язатися з ними за допомогою різноманітних комунікаційних платформ.

Досягти ромів новинами євангелії, які змінюють життя, часто не вдається, вивчаючи їхню мову та традиції. Насправді може статися так, що виникне негативна реакція рома. Чому? Тому що він чи вона відчуває підозру і навіть загрозу через інтерес нерома до їх іноземної мови та культури. Отже, який спосіб без загрози ділитися євангелією з ромами ? Воно йде зсередини, тобто місцеві віруючі роми розповідають власну історію про те, як Господь змінив їхнє життя.

Табор потрапляє в рай

Такі історії також є основою радіопрограм TWR Україна для ромів під назвою «Табор іде в рай». Табор місцевою ромською мовою означає ромські табори. Олена Марчук розпочала цей проект у 2013 році, і сьогодні випущено понад 500 програм . У 2020 році ведучим програм став перекладач, викладач грецької мови та знавець ромської культури Сергій Березовський.

Кожна програма триває 15 хвилин і охоплює різні теми, починаючи від оновлення християнського служіння, закінчуючи свідченнями та темами, що представляють місцевий інтерес, і програмами, присвяченими християнському богослужінню ромів. Епізоди спеціально розроблені для ромів, їх менталітету та характеру. Програми прості, а також містять чітке та зрозуміле євангельське послання із закликом до покаяння.

Йосиф Лакатош, пастор ромської громади в Мерефі, багато разів брав участь у записах програм, відповідаючи на запитання слухачів або беручи інтерв’ю для програми. «Програми важливі для нас, тому що ми беремо участь у їх створенні», – каже він.

«Вже багато років наша сім’я приймає радіодикторів, і іноді вони залишаються з нами на кілька днів». Дружина Йосифа додає: «Нас радує, що багато передач про віруючих ромів Закарпаття (Південно-Західна Україна). Цікаво почути, як наші родичі розповідають про своє навернення, а самі програми привабливі».

Один слухач написав команді:

«Привіт, Сергій Березовський, ми вітаємо вас і благословляємо на цю нелегку роботу. З великим інтересом слухаємо програму «Табор потрапляє в рай». […] Ви розповідали нам про Біблію, ви розповідали нам про Бога. Щиро дякую за це. Продовжуйте розповідати нам про ці речі і будьте здорові».

62b974864b9a0_EF_artilcejune_photo2Cropped
Програми доступні в багатьох формах. Це дозволяє віруючим ромам легко ділитися програмами з іншими. / Фото: Міхай Сурду, Unsplash, CCO

Слухати як і коли хочеш

«Tabor Goes to Heaven» доступний на різних медіа-платформах, наприклад, через Інтернет, компакт-диски, медіа-приймачі та через радіомовлення на середньому рівні. Це не тільки охоплює ширшу аудиторію, але й полегшує віруючим ромів можливість ділитися цими програмами з іншими, будь то їх сім’я, друзі та інші в їхніх часто тісно згуртованих спільнотах .

Наприклад, до війни в одній церкві на сході Луганщини було служіння, де брали компакт-диски з програмами і роздавали їх ромам. Було виготовлено та розповсюджено понад сотню копій, що справило великий вплив.

Роми, які ще не знають Христа, все ж часто охоче слухають Табор, незалежно від того, чи чули вони його від родича-християнина чи з власної ініціативи. Наприклад, ромська жінка Ніна написала команді:

«Мені принесли диск із записами програм. Які там чудові пісні і про Бога, і про наші народні. Іноді я прибираю вдома, слухаючи компакт-диск. А мені подобається, що вони не тільки співають про Бога, а й говорять про це!»

Аудиторія програми доходить не лише до самих ромів. Сюди також входять люди, які живуть у громадах із великою кількістю ромських верств населення, або ті, хто цікавиться ромською культурою, і ті, хто працює в тих самих громадах.

З початком війни багато чого довелося змінити і змінилося. Команді довелося покинути свої домівки. Але, на щастя, команда змогла повернутися до роботи, виробляючи програми, супроводжуючи слухачів і допомагаючи ромам отримати надію в цей важкий час. Духовне пробудження в ромській громаді є неминучим явищем нашого часу. Але, як вважають самі роми, це пробудження – це лише початок, навіть через труднощі та труднощі!

Анна Лаура Віссе , відділ Marcom для TWR Europe та координатор цифрового медіа-контенту CAMENA. Родом із Нідерландів, зараз вона живе у Словаччині.

СТАТТІ

8 проміжних висновків російсько-української війни
Середа, 30 Листопада 2022, 15:24
Рецепт хорошої дружби
П’ятниця, 04 Листопада 2022, 11:44
Молитися про помсту чи про покаяння ворогів?
Понеділок, 31 Жовтня 2022, 16:33
Як благовістити буддистам? З досвіду місіонера в Камбоджі
Вівторок, 23 Серпня 2022, 17:54
Апофеоз війни
Вівторок, 03 Травня 2022, 18:41
ПІДПИШІТЬСЯ НА НАС

За темою

Місіонери СITA розвивають служіння в Індії та Ефіопії
18:41 - Пн / 05 Гру. Благодійність, Люди, Місія, Християнське життя
В Ірпені волонтери передали сім’ї новозбудований після влучання авіабомби будинок
17:53 - Пн / 05 Гру. Благодійність, Україна, Церква України
У Києві відбувся перший молитовний сніданок державної кримінально-виконавчої служби
14:27 - Ср / 30 Лис. Події, Україна
Російські окупанти закатували диякона церкви і його сина
18:46 - Пн / 28 Лис. Події, Україна
Церква ХВЄ у Луцьку відкрила Пункт незламності
15:18 - Чт / 24 Лис. Благодійність, Україна, Церква
У Києві пройшла зустріч вдів військовослужбовців
17:30 - Вт / 22 Лис. Події, Україна, Церква
Уперше в Україні в Ковельському районі працівники соціальних громад вивчатимуть мову жестів
13:58 - Чт / 17 Лис. Події, Україна
«Навички для успішного життя» – безплатний освітній проєкт для школярів: як долучитись
16:29 - Пн / 14 Лис. Освіта, Україна
У Херсоні церкви святкують українську перемогу
15:21 - Пн / 14 Лис. Події, Україна, Церква України
«Таблетка» від ностальгії за дешевою радянською ковбасою: «Правда PRO» відновила зйомки фільму про переслідування християн у СРСР
17:56 - Вт / 08 Лис. Історія, Фільми, Християнське життя
В Україні запустили освітній хаб «Google Знання»
16:57 - Ср / 02 Лис. Освіта, Україна
До 505 річниці Реформації вийшов фільм про служіння протестантів України під час війни
16:55 - Пт / 28 Жов. Україна, Фільми, Церква України