Слово Боже – дітям: у Києві відбулася виставка
1+
IMG_20210313_133540

Двадцять шоста Всеукраїнська виставка «Оснащення дитячих служителів» пройшла у Києві 12-13 березня. Організував подію Міжнародний дитячий благодійний фонд «Абетка Життя».

Різноманітна література, ігри, приладдя, – все необхідне для духовного зростання, навчання та подарунків представили понад двадцять організацій у будівлі однієї зі столичних церков. За словами організаторів, ця міжконфесійна ресурсна виставка дозволяє всім охочим в одному місці знайти те, що потрібне для дитячого служіння. Двічі впродовж події влаштовувався «Благословенний жереб», призовий фонд якого традиційно складається із продукції експонентів, які і вручили виграші переможцям.

Програма виставки містила низку методичних семінарів, які були обрані так, аби задовольнити потреби викладачів у нових знаннях і практичних навичках.

Про можливості театру в служінні йшлося на семінарі, який провів член церкви «Дім Небесного Архітектора», режисер Артем Мерецький. Він зауважив, що займатися такою творчістю варто дещо глибше рівня так званих сценок. За аналогією із прославленням, у якому ключовим чинником є належна майстерність музикантів, потрібно добре знати, як працюють інструменти театру. Тільки у такому разі є сенс говорити про методи застосування театрального служіння.

Артем Мерецький
Артем Мерецький

Діти не люблять моралізаторства та повчань, а театр нічого не нав’язує. Він є інструментом донесення сенсів, через який можна ставити болючі питання та знаходити відповіді з незвичного ракурсу.

Для розбору певної думки доречним є етюдний метод. Відвідувачам недільної школи можна дати біблійний текст відомої їм притчі про блудного сина як тему для самостійного інсценування. Так малеча заглиблюється у матеріал значно більше, ніж учергове прочитавши його. Досліджуючи персонажів та моделюючи власну поведінку у певній ситуації, діти краще розуміють історію притчі. Під час репетиції її учасники вчаться працювати разом, відкрито висловлювати свої думки. Важливо сформувати у малечі усвідомлення того, що вистава є доброю нагодою послужити Богу та Церкві.

Театр є ефективним способом євангелізації поза церквою. Йдеться про школи, інтернати для дітей з інвалідністю, будинки для літніх людей, госпіталі, дитячі будинки, колонії.

«Дирекція навчального закладу може відмовити вам і не надати актову залу й учнів для розповіді Євангелія. Проте вона дасть згоду на те, щоби ви безкоштовно показали виставу для підлітків на теми цькування, наркотиків, вибору професії, побудови стосунків, адже у системі освіти бракує подібного матеріалу», – сказав Артем Мерецький.

Про нюанси виховання дитини у сексуальній чистоті розповіла спеціаліст із соціальної роботи Громадської організації «Дитяча місія», магістр освітніх, педагогічних наук, викладач предметів духовно-морального спрямування Олена М’ята. Учасники семінару дізналися, що спілкуватися з малечею про це є сферою відповідальності насамперед батьків.

«Дитяча місія» навчає саме дорослих, тобто батьків, служителів церков, соціальних працівників та інших тому, як ефективно служити малечі: і своїй, і тій, що у церкві чи в інтернаті. Ми даємо знання про те, як просто і доступно, у світлі Святого Письма говорити із хлопчиками та дівчатками про секс і на інші теми.

Взагалі, сексуальне виховання дітей є складовою освітнього курсу «Допомога дітям із душевними травмами», у рамках якого йдеться про насильство над дітьми, у тому числі і сексуальне. Ми пояснюємо, що найсприятливішим періодом для навчання малечі є вік від 4 до 7 років. У цьому проміжку можливо якнайкраще передати цінності, а у 10-12 років вони, як і переконання, вже сформовані. У віці 9-10 років потрібно виховати у дитині розуміння меж і власних, і щодо інших, що є важливим для запобігання та протидії насильству.

«Бог створив людину із сексуальністю, і якщо Творець дає людям через Своє Слово повчання, як жити та діяти, щоби це було благословенням для людей. Ось чому важливо говорити дітям про сексуальну чистоту через призму Біблії», – зазначила Олена М’ята.

Олена М’ята
Олена М'ята

Церква є відповідальною за формування критичного і творчого мислення у підлітків, адже Бог є Будівничим, який креативно створив цей світ. Про це йшлося на семінарі, який провела член Києво-Святошинської церкви, завуч Недільної школи, викладач із підготовки вчителів недільних шкіл Надія Купрійонок.

Вона вважає, що потрібно спонукати педагогів і батьків більше уваги приділяти підліткам. Яким є цей світ для сучасного підлітка? Важким, адже сьогодні не бракує спокус, і засоби масової інформації значною мірою формують суспільну думку.

В умовах, за яких не просто розібратися, де істина, а де підробка під неї, дорослі мають знайти належні підходи до підлітка та не переступити певну межу. Для цього є три правила, дотримання яких дає відчуття кордону, котрий не можна порушувати.

Правило перше: сприймайте підлітків такими, якими вони є!

Правило друге: формуйте добрі стосунки з підлітками, будьте їм другом!

Правило третє: слухайте підлітків. Не так важливо щось радити, як дослухати до кінця промову, щоби підліток відчував, що ви не проти, а за нього. Слухати – крок назустріч! Тому наберіться терпіння та слухайте, причому всіма органами чуття! Дивіться на рухи підлітка, його позу, відчувайте його емоції, тон голосу!

За оцінками промовця, нинішніх підлітків хвилюють такі ж самі теми, що й дорослих, коли вони були у юному віці: поцілунки; закоханість; ходіння «за ручку»; відносини з батьками; яке моє місце у світі; як не помилитися у житті; що мені можна, а що ні. Це все нормальні запитання, у яких немає нічого хибного. Вчитель-християнин повинен відповідати на них, ґрунтуючись на Біблії, через бесіди й особисті спілкування. Трапляються, звісно, і незручні питання, але й на них слід відповідати відверто.

«Якщо підлітки цікавляться вашою думкою, ви маєте довіру. Не втратьте цієї миті!» – закликала Надія Купрійонок.

Надія Купрійонок
Надія Купрійонок

Учасники виставки мали можливості поспілкуватися, обмінятися досвідом. Деякі з них поділилися своїми думками в ексклюзивних інтерв’ю:

Координатор денних центрів благовістя громадської організації «Молодь для Христа» Віта Овсійчук:

– Ми допомагаємо церквам досягнути молоді, підлітків і дітей. Працюємо за трьома напрямками: «Денні центри», в яких проводиться соціальна та духовна турбота про дітей із неблагополучних сімей; клуби «Скеля», які є ефективним інструментом донесення Євангелія у цікавій для підлітків формі; «Школа лідерства», що займається навчанням очільників служінь лідерським навичкам, командній роботі.

Ми займаємо таку позицію: будьте лояльними у підходах, але категоричними в істині. Ми завжди говоримо про біблійні принципи. Вони були, є та залишаються основою нашої діяльності. На дитячих, підліткових, молодіжних і лідерських зустрічах ми наголошуємо на тому, що у світі відбуваються різні ситуації, але незмінною залишається Біблія. У денних центрах під час благовістя говоримо про інститут сім’ї, розповідаємо дітям із неблагополучних родин, з інтернатів про справжній задум Бога, який зруйновано внаслідок гріха. Ми говоримо про можливості змінити життя через спасіння в Ісусі.

photo_2021-03-19_11-54-11
Віта Овсійчук

Координатор програми «Вплив на світ» Джейн Расселл:

– Усіх нас непокоять факти самогубств серед підлітків. Така молодь потребує особливої уваги та допомоги. Юні люди мають знати, що є Бог, Який створив кожну людину, Який любить їх, Який віддав Свого Сина задля їхнього спасіння. Добре, якщо хлопчик або дівчинка виховується у християнській сім’ї та чує про це від батьків, однак не всюди так. Для того, щоби вплинути на їхній світогляд, потрібно багато любові. Чим краще служителі будуть підготовлені для такої роботи, тим якіснішими будуть їхні відносини з дітьми, через які останні пізнаватимуть Бога та покладатимуть на Нього свої надії у будь-якій ситуації.

Керівник проєкту «Біблія в іграх» Олександр Ростовський:

– В Інтернеті не бракує різних ігор для юного покоління. Є нейтральні, що розвивають пам’ять, увагу, реакцію. Проте чимало там ігор на теми, що, як то мовиться, пофарбовані дияволом. Вони не несуть доброго посилу, а натомість спонукають обманювати, ображати, звинувачувати. Своїм проєктом ми прагнемо убезпечити дітей від потрапляння до царства темряви. Наш слоган: «Вивчаємо Біблію, граючи у настільні ігри!» Це достойна альтернатива, покликана забрати школярів від комп’ютерів, аби вони спілкувалися безпосередньо, переживали емоції, вчилися приймати правильні рішення, запам’ятовували потрібну інформацію. Найголовніше, що через таку ігрову практику діти пізнають Слово Боже. У реальному житті реалізується заклик святого апостола Павла: «Перемініться відновою вашого розуму, щоби пізнати вам, що то є воля Божа, добро, приємність і досконалість» (Рим.12:2). Отже, вивчаючи Біблію у цікавій ігровій формі, діти пізнають християнські принципи життя.

Директор видавництва «Крайнебо» Назарій Яцишин:

– Кажуть, що діти – це майбутнє церкви. Як на мене, вони її теперішнє. Виховання юного покоління у безпечному середовищі є пріоритетом для нас. Беручи участь у цій виставці, ми маємо добру нагоду на всеукраїнському рівні розповісти іншим служителям, працю яких дуже цінуємо, про ті матеріали, які ми видаємо. Зазначу, що займатися видавничою справою нас спонукало те, що діти вірян нашої церкви підростали, і батьки потребували відповідної літератури. Сьогодні ми здатні запропонувати всім служителям недільних шкіл для праці з малечею у віці від 6 до 12 років багато чого цікавого. Йдеться не лише про дитячий Катехизм у піснях, про ігри, про заняття із рукоділля, які пов’язані з основними уроками. Відвідувачам виставки дуже сподобалося, що наші навчальні матеріали розкривають сукупно і найпростіші теми (хто такий Бог, Який мене створив?), і найскладніші (звідки я знаю, що житиму вічно з Богом у раю?). Частина нашої продукції – це переклади іноземних джерел, але ми одомашнили її. Йдеться про культурні норми, які в Україні дещо інші, ніж за кордоном. Наприклад, окремі терміни з американського посібника ми замінили суто українськими. Вжили, наприклад, інформацію про Буковель замість оригінального зарубіжного аналога, щоб адаптувати інформацію для українських учня та викладача.

Пастор однієї із церков у Черкасах, член Всеукраїнської Асоціації Євангельських християн-баптистів, директор магазину християнської книги «Вісник миру» Павло Шепель:

– Ми займаємось у Черкасах видавництвом християнської книги, маємо магазин «Вісник миру». Працюємо не заради прибутку, а щоби донести до людей Божу істину. До нашої книгарні приходять люди з різними покаліченими долями. Поруч є Дім молитви. Через спілкування, душеопікунство, запрошення на богослужіння у церкві допомагаємо їм вийти із кризи. Важливо, щоби людина відчула, що має друзів, тих, хто її зрозуміє та дасть надію на спасіння. Це все стосується і підлітків. Торік, для прикладу, мені телефонувала вночі дівчина, яка хотіла накласти на себе руки. Я радію, що вона не вчинила самогубство й уже взяла шлюб і продовжує жити. Діти – це наше християнське майбутнє, про яке маємо піклуватися вже сьогодні. Інакше ми його втрачаємо, бо хлопці та дівчата потрапляють до груп, які пропагують суїциди. Тому проведення виставки та семінарів для служителів, які працюють з юним поколінням, є дуже важливим для України та варте всебічної підтримки.

Павло Шепель
Павло Шепель

Олександр КРИВЕНКО 

Фото автора та з особистих архівів героїв матеріалу

СТАТТІ

ПІДПИШІТЬСЯ НА НАС

За темою

«Розшир мої межі, Господи!»: підсумки місіонерської конференції «Христос є відповідь»
18:54 - Пн / 26 Вер. Місія, Події, Християнське життя
На Харківщині від обстрілів загинув пастор Євген Білоцерківський
15:28 - Пн / 19 Вер. Люди, Події, Християнське життя
Капеланська академія оголошує набір на четвертий потік навчання
14:06 - Пн / 19 Вер. Освіта, Події, Україна, Християнське життя
Radio M стало ще ближче: Тепер і кияни можуть слухати радіо через приймачі
16:49 - Пт / 16 Вер. Події, Україна
FOOD&HOPE: стартувала благодійна акція для постраждалих від війни в Україні
14:02 - Вт / 13 Вер. Благодійність, Україна
Піца для переселенців: у Луцьку на території церкви волонтерили англійці
18:04 - Ср / 31 Сер. Благодійність, Події, Церква
Фонд «Сумка самарянина» продовжує підтримку українців, які постраждали від вторгнення російських військ
16:41 - Пн / 29 Сер. Благодійність, Люди, Події, Християнське життя
«Жива надія для кожного»: громадська організація «Агапе Україна» провела ретрити для біженців в Європі
13:35 - Пт / 26 Сер. Події, Християнське життя
Черкаська рада християнських церков молилися за перемогу для України в День Незалежності
16:03 - Чт / 25 Сер. Події, Україна
Більшість батьків і вчителів за онлайн навчання
00:06 - Вт / 16 Сер. Освіта, Україна
У Польщі християни організували благодійний освітній проект для дітей
14:24 - Пн / 25 Лип. Дитяче служіння, Християнське життя
Світовий Баптистський альянс засудив «неспровоковане та невиправдане вторгнення» росії в Україну
17:52 - Вт / 19 Лип. Події, Світ, Церква