
В часи всесвітньої епідемії коронавірусу владні інститути вводять карантинні заходи на територіях своїх країн. 16 березня уряд України посилив карантин, запровадивши заборону масових заходів, у тому числі релігійних, у яких бере участь понад 10 осіб. Про це йдеться у Постанові Кабміну від 16.03.2020 року № 215.
Журналісти ІА Світогляд вирішили дізнатися, що рекомендують своїм вірянам керівники релігійних організацій і як запровадження карантину вплине на масові заходи релігійного характеру: богослужіння та іншу активність релігійних організацій.
У зв’язку з рішенням Кабінету Міністрів щодо заборони масових заходів, Всеукраїнський союз церков ЄХБ рекомендує усім помісним церквам:
- Утриматися від проведення масових заходів та богослужінь;
- У недільні дні за можливості організувати в церквах онлайн-транслювання проповіді Слова Божого;
- Щовечора об’єднуватися у посиленій молитві за Україну і весь світ;
- Просити у молитві про наближення людей до Бога і їхнє покаяння.
Ці рекомендації озвучив голова ВСЦ ЄХБ Валерій Антонюк у відеозверненні.

Зважаючи на останні події, багато церквов Християн Віри Євангельської відмінили свої служіння, недільні школи, співанки, масові заходи.
У своїх раніших зверненнях керівництво церкви рекомендувало:
- користуватися можливостями онлайн⁃трансляції богослужінь для зручності та безпеки людей;
- відмінити уроки недільної школи, а з’їздні зібрання, конференції та інші заходи перенести на пізніший термін;
- сприймати час карантину як особливий час, щоб переосмислити крихкість життя та вірність Божу, роздумувати над Словом, будувати стосунки з сім’єю і шукати можливості допомагати іншим;
- молитовно підтримувати тих, хто хворіє навіть простою ГРВІ, адже на фоні суспільних новин рівень страху, та навіть паніки може зростати;
- бути готовими протягом дії карантину посильно допомогти ти, хто потребує, особливо одиноким та людям похилого віку.
17 березня відбулося засідання Священного Синоду Української Православної Церкви. Єпископату, духовенству і пастві порадили з уважністю та розумінням поставитися до рекомендацій та рішень з боку владних інституцій.
З цього приводу було затверджено відповідні Практичні настанови та загальний текст молитви у час згубної пошесті.
Вірян закликали:
- враховувати та виконувати законні приписи, розпорядження та карантинні обмеження, які впроваджуються державою, органами місцевого самоврядування та органами охорони здоров’я, не допускати як ігнорування реальної небезпеки, так і проявів паніки;
- не цілувати ікон, також обмежуватись вітальних поцілунків між священнослужителями і мирянами;
- не організовувати паломництва;
- літургії проводити за присутності визначеної обмеженням кількості осіб, просячи мирян залишатися вдома, долучаючись до спільної молитви через засоби відеотрансляції, а охочі сповідатися і причаститися можуть це зробити протягом цілого дня, при дотриманні умов приготування.
Єпископат Римо-католицької церкви України видав «Рекомендації для пастирів у часі епідемії коронавірусу», повідомляє Credo.
У них йдеться про таке:
- участь у службі братиме не більше 10 осіб;
Просимо, аби всі душпастирі дослухалися цієї норми. Пропонуємо обмежити участь у Святій Месі лише тих людей, які склали намірення Святої Меси, в тому числі в неділю. Це стосується також похорону та звершення інших таїнств, — йдеться у документі.
- храми не зачинятимуть. Священників закликають приділяти час для людей, створити умови для сповіді, подбати про дезінфекцію, а також відвідувати хворих;
- на час карантину скасовуються катехизи, паломництва та інші заходи.
Українська греко-католицька церква ніяких офіційних заяв не робила, проте зважаючи на пандемію коронавірусу та заходи і рішення урядів різних країн задля запобігання його поширенню, проведення великопісних реколекції стало неможливим, пише інформаційний ресурс Української греко-католицької церкви, тому було вирішено проводити служіння онлайн.
До слова, в Патріаршому соборі Воскресіння Христового Української Греко-Католицької Церкви кожного дня від понеділка до п’ятниці о 12.00 служать Молебень за недужих. «Живе телебачення» здійснює прямі трансляції молебнів задля уможливлення участі в молитві всіх охочих. Прямий ефір можна переглянути на каналі «Живого ТБ» в мережі YouTube або сторінці «Живого ТБ» у Facebook, — повідомляють у департаменті інформації УГКЦ.
Як ніколи актуально звучать в наш час слова Мартіна Лютера:
Я попрошу Бога милостиво захистити нас. А потім буду обкурювати (приміщення), очищати повітря, давати ліки і приймати їх. Я буду уникати місць і людей, де моя присутність не потрібна, щоб не заразитися і так випадково не заразити інших, і таким чином не привести до їх смерті в результаті моєї недбалості.
Якщо Бог захоче взяти мене, Він обов’язково мене знайде, а я зроблю те, що Він очікував від мене, і тому я не понесу відповідальність ні за свою смерть, ні за смерть інших. Однак, якщо мій ближній потребує мене, я не буду уникати ні місця ні людини, а піду так само вільно, як писав вище. Бачите, це богобоязлива віра, тому що вона не зухвала і не безрозсудна і не спокушає Бога.