
Сьогодні ввечері, 5 квітня, українські євреї розпочнуть святкування одного з найважливіших іудейських свят – Песаху. Свято Визволення, як його ще називають, на честь виходу євреїв з Єгипту, триватиме майже тиждень і закінчиться 13 квітня.
Головним символом свята є маца (бездрожжовий хліб), який їдять за святковим столом – Седером.
Для євреїв в Україні цьогорічний Песах стане особливим, адже вперше в історії вони зможуть читати традиційний святковий текст, Гаґаду, українською мовою.
«Гаґада України» – так називається писання, яке розробило одне з найбільших єврейських гуманітарних агентств у світі «Джойнт» (JDC).
Авторка Гаґоди, яку присвятили Україні, – ізраїльська освітянка Дана Пулвер, дитинство якої пройшло у Києві. Вона розповідає, що на цю їдею її надихнуло розмаїття та багатство української мови, яку вивчала у школі.
За словами авторки, цей текст має дарувати українцям надію на перемогу та добро.
«Інша унікальна риса цієї Гаґади – її діалог з сучасною українською реальністю. Ми попросили людей з усієї країни надсилати нам свої фотографії та короткі розповіді про надію, незалежність, перемогу весни і світла. Тому вона й називається «Гаґадою України», – зазначила Д. Пулвер.
Протягом місяця над Гаґадою працювала команда талановитих людей: Ліза Скорик і Вікторія Туржанська працювали над текстами, Сузанна Круглова оформлювала ілюстрації, графічний дизайн розробляла Елла Пері, а «Джойнт» підтримав ідею фінансово.
Та головна «родзинка» української Гаґади – в її ілюстраціях, які зроблені у стилі відомої української художниці Марії Приймаченко. Так, на сторінках книги можна побачити євреїв у вишиванках і кіпах (традиційний чоловічий головний убір), які їдять мацу (єврейський хліб, який їдять на Песах), або козаків, які святкують Песах.
Довідка:
«Джойнт» (JDC) – одна з найбільших єврейських гуманітарних організацій, що функціонує більше ніж у 70 країнах. Вже більше 30 років вона рятує життя євреїв та розвиває єврейське суспільство на території колишнього Радянського Союзу.
Детальну інформацію щодо JDC ви знайдете на сайті: www.JDC.org