У Рівному відбулась презентація нотної збірки для дітей: репортаж (фото)
Хор церкви ГЕФСИМАНІЯ

14 березня 2020 року у житті християнської спільноти Рівненщини відбулася непересічна подія.  «Сьогодні світ став кращим ще на одну книгу, наповнену благословенним талантом до музичної композиції та вдало підібраним поетичним словом», – такими словами розпочалася презентація нотної збірки Лідії Казимирської, рівненської композиторки та викладачки музично-теоретичних дисциплін, пише Олена Хоміна для ІА Світогляд.

Лідія Артемівна Казимирська народилася 1933 року у м. Барановичі Брестської області. У 1950 р. закінчила Рівненську ДМШ №1, у 1956 р. – Львівське музучилище, у 1964 році – Львівську консерваторію. У 1956-1960 рр. працювала викладачем Рівненської ДМШ, з 1964 р. – викладачем музично-теоретичних дисциплін Рівненського музучилища. 2016 року завершила свій земний шлях, залишивши чималий творчий доробок.

На презентацію збірки зібралося чимало почесних гостей, серед яких:

  • завідувач кафедрою музичного фольклору Інституту мистецтв РДГУ, професор Богдан Столярчук;
  • кандидат педагогічних наук, зав. кафедрою образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва РДГУ, професор Олександр Сташук;
  • кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри пісенно-хорової практики та постановки голосу Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету Ігор Григорчук;
  • кандидат історичних наук Ліна Бородинська.

Особливу атмосферу заходу створювали музичні колективи, які виконували композиції Лідії Казимирської. Направду, музика торкалася найглибших струн душі і пробуджувала найкращі, найсвітліші почуття. Щось особливе, духовне, піднесене звучало в кожній ноті, яка линула із уст учасників події: лауреатки та переможниці всеукраїнських та міжнародних конкурсів Маргарити Євменчук;  Андрія Солдатенка, лауреата міжнародних конкурсів; Катерини Ващик та Олександри Сакалош, дуету студенток РДГУ; ансамблю скрипалів «Небесні мелодії»;  дитячих хорів церкви «Гефсиманія» (м. Здолбунів), церкви с. Колоденка, Рівненської християнської школи «Світогляд», церкви «Відродження» (м.Рівне), Першої рівненської церкви.

Ведучим заходу виступив Олег Нисинець.

Зі вступним словом до присутніх звернувся Олександр Ярмушко, заступник голови ООЦ ЄХБ. Олександр Андрійович зауважив, що людина потребує музичного мистецтва, аби висловити свої почуття та бажання, зокрема, перед Богом.

На превеликий жаль, на заході особисто не зміг бути присутнім Олександр Венгер, директор видавництва «Гамаліїл і друзі», яке видало друком збірку «Славлю Господа піснями». Через відеозвернення він висловив особливу подяку за збереження і популяризацію творчого спадку матері донькам Лідії Артемівни – Мирославі та Ірині Казимирським.

Через терни до зірок – такими словами можна охарактеризувати життєвий і творчий шлях авторки збірки, про який розповіла донька, Ірина Казимирська. Бідність, скрута, поневіряння, життя, покладене на вівтар наполегливої праці як для людей, так і для Господа – без слів читалося на чорно-білих світлинах, з яких нам посміхалася красива, інтелігентна жінка з глибокими очима, сповненими спокою, виваженості та чистоти. Працелюбна, скромна, культурна, тиха, спокійна, виважена – так характеризували  Лідію Казимирську колеги, студенти, знайомі.

З історією створення збірки присутніх ознайомила Ліна Бородинська:

Після смерті Лідії  Ірина перебирала речі, до яких ще недавно торкалася рука матері. Ірина знала, що мати все життя писала, але навіть не могла здогадатися про об’єм творчого доробку. Раптом вона побачила величезну кількість аркушів паперу, на кожному з яких зазначалося ім’я автора поетичного тексту та ноти, написані Лідією Артемівною.

Знання традиції і високопрофесійне письмо – ось ті риси, які притаманні творчому доробку Лідії Артемівни. Рецензенти збірки відзначали зворушливість текстів Олександра Войтицького, Сергія Рачинця, Мирослави Милян, Мирослави Приходько, які увійшли до нотного збірника.

Презентована збірка налічує 80 композицій, різних за тематичним спрямуванням:

  • Прославлення;
  • Різдвяні;
  • Пасхальні;
  • Свято Жнив;
  • Любов до рідної землі;
  • Ліричні.

Видання нотного збірника – важлива подія, адже ми мали дефіцит якісних християнських дитячих композицій, а у збірці можемо знайти різні за тематикою та складністю, проте надзвичайно професійні та зворушливі твори, – підсумувала Інна Боришкевич, викладач Рівненської духовної семінарії та академії, диригент дитячо-підліткових хорів, ансамблю камертонів, камерного хору та керівник симфонічного оркестру.

Офіційну частину заходу завершив пастор церкви «Відродження» (м.Рівне), в приміщенні якої і відбулося святкове дійство, Володимир Нестерук.

На закінчення офіційної частини учасників та гостей чекав фуршет, де можна було в неформальній обстановці продовжити спілкування та поділитись яскравими враженнями від святкової події в житті християнської спільноти не лише Рівненщини, але й всієї України.

Учасники та гості заходу лишили свої коментарі:

Ірина Казимирська, донька Лідії Артемівни, організатор заходу:

Дякую Богу, що знайшлися видавці, оскільки була гостра потреба у збірці для дітей, адже музика впливає на виховання морально-духовних цінностей. Вона, у поєднанні із прекрасними текстами, зворушує душі та серця дітей і дорослих, наближаючи нас до пізнання Бога. Сьогоднішня презентація – стимул працювати далі і не зупинятись.

Ліна Бородинська, канд. історичних наук:

Музику потрібно слухати серцем. Психологи та церковні лідери стверджують, що музика розкриває душу і допомагає сприймати Божі слова, неначе «розпушуючи землю», в духовному розумінні цього виразу. Ми відчували гострий брак якісної дитячої музики християнського спрямування. З практичного погляду, видання збірки «Славлю Господа піснями»  – важлива подія як культурної, так і духовної площини. Церква, починаючи з дітей, повинна культурно розвиватись. На такому матеріалі діти несвідомо будуть удосконалювати себе духовно, емоційно, розумово та естетично.

Людмила Шахматова, представниця Рівненського обласного краєзнавчого музею:

Дитяча тематика непроста, тому її мають створювати особливі люди. Сім’я Казимирських – надзвичайно обдарована. Батько Лідії, Артемій, був видатним протестанстським композитором і диригентом. Доньки, Лідія та Мирослава, продовжили його справу. Дуже важливо, що діти Лідії зрозуміли мрію матері і змогли її втілити. Дякую за прекрасний захід, який допоможе християнській дитячій музиці вийти на якісно новий рівень!

Олена Хоміна

СТАТТІ

ПІДПИШІТЬСЯ НА НАС

За темою

Президент Зеленський виступив перед учасниками Національного молитовного сніданку в США
13:46 - Пт / 03 Лют. Події, Світ
Стратегічна зустріч керівників молодіжного служіння
16:04 - Пн / 23 Січ. Події, Християнське життя, Церква
Український програміст навчив штучний інтелект читати Біблію українською
13:41 - Пн / 09 Січ. Біблія, Події
Туреччина остаточно відмовилася від стамбульської конвенції
21:04 - Вт / 03 Січ. Події, Політика, Світ
На благодійному ярмарку в Ужгороді церква зібрала 100 тис. грн
18:45 - Вт / 03 Січ. Благодійність, Події, Свята, Церква України
На молитовному сніданку в Черкасах молилися за перемогу для України
12:18 - Пт / 30 Гру. Події, Християнські цінності
Військові, капелани та волонтери зібралися разом на християнському форумі в Черкасах
15:15 - Нд / 18 Гру. Події, Християнські цінності
«Ви тільки ж нас не залишайте!» – Про людей, які хотіли бути корисними
13:49 - Ср / 14 Гру. Люди, Україна, Християнське життя, Церква
Бог відкриває двері: При фонді «Ми поруч» розпочав роботу Центр духовної підтримки українців
17:50 - Вт / 06 Гру. Благодійність, Події, Християнські цінності
Світло, подарунки і Різдво: у Луцьку відбувся благодійний концерт для переселенців
17:22 - Вт / 06 Гру. Події, Свята
У Києві відбувся перший молитовний сніданок державної кримінально-виконавчої служби
14:27 - Ср / 30 Лис. Події, Україна
Російські окупанти закатували диякона церкви і його сина
18:46 - Пн / 28 Лис. Події, Україна