В Ізраїлі розкопали 3000-річний глечик з іменем біблійного судді
0
215226297_4758990317462591_4334066677631154445_n

Напис, що містить ім’я «Єруббаал» ― лідера єврейського народу з Книги Суддів ― датований приблизно 1100 роком до н. е. Він був виявлений на глечику під час розкопок у місті Хірбат ер-Ра’і, недалеко від Кір’ят-Гату, в південному окрузі Ізраїлю.

«І встав рано вранці Єруббаал, — це Гедеон, — та ввесь народ, що з ним, і таборували над Ен-Хародом. А мідіянітянський табір був із півночі від Ґів’ат-Гамморев долині…» ― так згадує Біблія цього героя у книзі Суддів 7:1.

Про це повідомляють на фейсбук-сторінці Громада «Бейт Шалом», посилаючись на матеріали רשות העתיקות та jpost.com.

Напис був зроблений чорнилом на глиняному глечику ― невеликій особистій посудині об’ємом близько 1 літра, в якій міг зберігатися коштовний продукт, такий як олія, парфуми чи ліки. Схоже, що власник глечика написав на ньому своє ім’я, щоби позначити право на це майно.

tjvmtyfcamf7w1xgjbg9

Про знахідку повідомило Ізраїльське управління старожитностей.

«Ім’я Єруббаал знайоме з біблійної традиції у Книзі Суддів як друге ім’я судді Гедеона бен Йоаша», ― сказали професор Йосеф Гарфінкель та Саар Ганор з Єврейського університету в Єрусалимі. ― Гедеон вперше згадується як борець з ідолопоклонством, який розбив вівтар Ваала та зрубав стовп Ашери. У біблійній традиції він згадується як переможець над мідіянітами, які переходили Йордан, щоб грабувати сільськогосподарські угіддя. Згідно з Біблією, Гедеон організував невелику армію з 300 солдатів і напав на мідіянітян вночі біля Мааян Харода».

Ось як про це розповідає Біблія:

«Візьми бичка твого батька й другого семирічного бичка і зруйнуй вівтар Ваала, який належить твоєму батьку, і порубай дерев’яний стовп Ашери. Потім збудуй належний вівтар Господу твоєму Богу на вершині пагорба. Другого бика принеси як жертву всеспалення, на тих дровах від стовпа Ашери, який порубаєш». Отож Гедеон узяв десять чоловік зі своїх слуг і зробив, як наказав йому Господь. Але оскільки він дуже боявся своєї родини й мешканців міста, то зробив він це не вдень, а вночі. Коли ж наступного дня прокинулися мешканці міста, вони вражені були тим, що вівтар Ваала зруйновано і стовпи Ашери порубано, що бик принесений у жертву на вівтарі, збудованому натомість. І почали вони питати одне одного: «Хто зробив це». Після розшуків та розслідувань їм сказали: «Гедеон, син Йоаша, зробив це». І мешканці міста сказали Йоашеві: «Виведи свого сина, бо мусить він померти за те, що зруйнував вівтар Ваала, порубав стовп Ашери, що стояв поруч». Тоді Йоаш звернувся до всіх, хто стояв навколо: «Ви будете заступатися за Ваала? Ви будете рятувати його? Якщо хтось буде за нього заступатися, того буде вбито ще до завтрашнього ранку. Якщо він бог, то сам за себе помститься тому, хто зруйнував його вівтар». Того дня Йоаш сказав: «Нехай Ваал помститься йому, бо він зруйнував свій вівтар», — і назвав Гедеона Єруваалом.…» (Суддів 6:25-32).

Написи того періоду вкрай рідкісні і майже нечувані в археології держави Ізраїль. У знахідці, яку розшифрував епіграфічний експерт Крістофер Ролстон з Університету Джорджа Вашингтона, вперше згадується ім’я Єруббаал поза Біблією. Кілька раніше знайдених написів мали ряд літер, які неможливо було зв’язати в одне слово. Це перший раз, коли ім’я Єруббаал було знайдено як археологічну знахідку поза Біблією ― в археологічному шарі, датованому приблизно 1100 р. до н. е., за часів суддів.

За словами вчених, напис «Єруббаал» також сприяє розумінню розповсюдження давньоєврейського алфавіту при переході від ханаанського періоду до ізраїльського періоду, до періоду царств Ізраїлю та Юдеї.

gmw7mioiag4sjn3iegbd
gmw7mioiag4sjn3iegbd

Гарфінкель і Ганор, котрі керують розкопками на цьому місці, разом з доктором Кайлом Кімером та доктором Гілом Девісом з університету Маккуорі в Сіднеї, Австралія ― ​​партнером у розкопках разом з Ізраїльським управлінням старожитностей ― наголосили, що не може бути впевненості у тому, що напис посилається на саме того Єруббаала, згаданого у Біблії, але навіть якщо це і не так, артефакт проливає світло на той період, який він описує.

«З огляду на географічну відстань між Шефелою та Ізреельською долиною, цей напис може стосуватися іншого Єруббаалу, а не Гедеона за біблійною традицією, хоча не можна виключати можливості, що глечик належав судді Гедеону, ― кажуть вони. ― У будь-якому випадку, ім’я Єруббаал, очевидно, було загальновживаним за часів біблійних суддів».

Дослідники підкреслили, що це відкриття підтверджує уявлення про те, що біблійний текст пропонує важливі історичні уявлення.

«Як ми знаємо, є суперечки щодо того, чи відображає біблійна традиція дійсність, і чи вірна вона історичним спогадам з часів суддів та Давида, ― сказали Гарфінкель та Ганор. ― Ім’я Єруббаал з’являється в Біблії лише в період суддів, проте зараз воно також було виявлене в археологічному контексті, в прошарку, що датується цим періодом. Подібним чином ім’я Ішбаал, яке лише згадується в Біблії за часів монархії царя Давида, було знайдено в шарах, датованих тим періодом, на місці Хірбат Кейяфа».

«Той факт, що однакові імена згадуються в Біблії, а також їх можна знайти в написах, віднайдених під час археологічних розкопок, свідчить про те, що спогади зберігалися і передавалися через покоління», ― додали вони.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

217020676_4758990460795910_3872151117300428072_n
216839452_4758990534129236_1741301358887764690_n

За темою

В Єрусалимі 11-річна дівчинка випадково знайшла рідкісний срібний шекель
17:53 - Пт / 26 Лис. Історія
Виселили з приміщення: у Мінську церква вже 9 місяців збирається на вулиці
14:10 - Чт / 25 Лис. Світ
В Австралії адвентистський художник створює картини для вивчення Біблії
12:50 - Ср / 24 Лис. Світ
«Бог любить дітей»: вчитель-християнин виготовив 2100 парт для школярів в США
16:52 - Вт / 23 Лис. Дитяче служіння, Світ
Християни в Аргентині розповсюджують Біблії шрифтом Брайля
16:24 - Вт / 23 Лис. Світ
Ізраїльська компанія переносить Біблію в унікальний NFT-токен формат
12:47 - Вт / 23 Лис. Біблія, Події, Світ
Місія «Голос мучеників» розробила Молитовний календар на 2022 рік
10:30 - Вт / 23 Лис. Світ
На Гаїті звільнили двох викрадених християнських місіонерів
09:36 - Пн / 22 Лис. Події, Світ
Колишні повстанці прийняли хрещення на Філіппінах після прослуховування радіо
12:05 - Нд / 21 Лис. Події, Світ
Церква у США служить безкоштовним пальним і поширює Євангеліє
18:36 - Пт / 19 Лис. Світ
Місіонер Євген Євва відкрив християнський дитячий притулок в Камбоджі
12:51 - Пт / 19 Лис. Світ
На саміті євангелізації в Лондоні віруючих закликали до святості
11:52 - Пт / 19 Лис. Події, Світ