Життя під час війни: як одружитися або зареєструвати немовля
0
gallery-photo

З початком війни Російської Федерації проти України спостерігається активізація громадян щодо реєстрації шлюбів органами державної реєстрації актів цивільного стану за скороченим строком.

На телефон «гарячої лінії» Уповноваженого з прав людини України надходять повідомлення, що громадяни не завжди мають можливість реалізовувати своє право на шлюб у день подачі заяви, повідомили в Офісі Омбудсмена.

Причинами цьому здебільшого є неналежне оформлення документа, який є підставою для скорочення місячного строку реєстрації – відсутні належні реквізити: дата реєстрації, підпис керівника, гербова печатка або граматичні помилки у написанні особистих даних заявника.

Роз’яснення права громадян на шлюб під час війни:

  • Відповідно до частини 2 статті 32 Сімейного Кодексу України державна реєстрація шлюбу за скороченою процедурою (в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця) проводиться з причини наявності загрози життю нареченої або нареченого з дозволу керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану.
  • Підтверджуючим документом для скорочення місячного строку реєстрації шлюбу є Мобілізаційне розпорядження територіального центру комплектування та соціальної підтримки, або Повідомлення територіального центру комплектування та соціальної підтримки керівнику підприємства (установи).
  • Якщо наречені не можуть з’явитися з поважної причини для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься за їх письмовою заявою на інший день.
  • У такому разі строк перенесення державної реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання відповідної заяви.

Якщо наречені не з’явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.

Водночас роз’яснюємо, що для державної реєстрації шлюбу жінка та чоловік повинні особисто подати спільну заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану та до виконавчого органу сільської, селищної і міської (крім міст обласного значення) ради за їх вибором.

При поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу жінка та чоловік пред’являють на посвідчення своєї особи паспорт або паспортний документ.

Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред’явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо).

«Стежте за правильністю заповнення документів, поданих для реєстрації актів цивільного стану та щасливого вам подружнього життя!» – йдеться в повідомленні.

Особливі умови

Зараз відділи держреєстрації працюють у тих містах та районах, де немає загроз. Однак, якщо послуги РАЦСУ поки що недоступні, то включається механізм реєстрації шлюбу в особливих умовах.

Одружити пару мають право командир військової частини, суддя, начальник відділу поліції та головний лікар лікарні.

Шлюб онлайн

Заяву можна подати за допомогою державного порталу iGov. 

Для онлайн-реєстрації необхідно:

  • Зареєструватись на iGov.
  • Вибрати найближчий або уподобаний РАГС, відзначити необхідну дату, час, вид церемонії.
  • Сплатити адміністративні послуги.
  • Оформити заяву (спеціальну форму із даними пари).

Як зареєструвати новонароджену дитину:

В Мін’юсті повідомляють, що на сьогодні не відомо точної кількості новонароджених дітей, адже порахувати кількість немовлят в укриттях країни зараз неможливо.

У звʼязку з воєнним станом послуга єМалятко недоступна.

Як зареєструвати немовля?

Зареєструвати дитину можна в найближчому відділі ДРАЦС, де немає активних бойових дій. Для реєстрації знадобиться лише паперове медичне свідоцтво про народження за формою №103/о.

Якщо доступ до реєстру ДРАЦС буде відсутній, держоргани складуть запис у паперовій формі. А щойно доступ відновиться, усі відомості будуть внесені до реєстру протягом 5 робочих днів.

За темою

Рада Церков висловила протест щодо муралу «Свята Джавеліна» в Києві
15:51 - Чт / 26 Тра. Події, Україна
Друга «професія» Таврійського інституту
18:23 - Пт / 20 Тра. Україна, Християнське життя
В Україні поширили довідник для тих, хто потребує допомоги
16:56 - Пт / 22 Кві. Україна
Відомий музикант Майкл Сміт випустив сингл, щоб зібрати гроші для України
17:06 - Чт / 21 Кві. Благодійність, Музика, Україна
Воєнний стан продовжили ще на 30 днів
16:29 - Чт / 21 Кві. Події, Політика, Україна
Ісус приходить у самий епіцентр болю та сліз: Лікарка з Британії розповіла про роботу польового шпиталю в Україні
14:32 - Чт / 21 Кві. Благодійність, Здоров'я, Україна
Всеукраїнська Рада Церков підтримує заклик глави ООН щодо перемир’я у Пасхальні дні
09:15 - Чт / 21 Кві. Свята, Україна
Українці і далі зможуть виїжджати до ЄС за внутрішнім паспортом – рішення ДПСУ
11:46 - Ср / 20 Кві. Події, Україна
ВРЦІРО: «Це війна людськості з концентрованим злом, що має сатанинську фашистську природу»
18:28 - Чт / 07 Кві. Україна, Церква України
Як не вигоріти, а загартуватися у вогні війни?
14:01 - Сб / 02 Кві. Україна, Християнське життя
Християни Кривого Рогу візьмуть піст Даниїла
10:21 - Сб / 02 Кві. Україна
Як допомогти своїм сусідам під час війни: створили покрокову пам’ятку
12:31 - Ср / 30 Бер. Україна