image

Саме в цей день у 1918 році Центральною Радою був прийнятий IV Універсал, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

Про це пише ІА Світогляд.

І в цей день в 1919 році було проголошено Акт Злуки ЗУНР та УНР. Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.

Значення Дня соборності

Століттями розірваний український народ об’єднався на своїй землі в єдиній Українській державі — Наддніпрянщина вийшла з Російської, а Західна Україна — з Австро-Угорської імперії.

Акт возз’єднання, злуки двох Україн був радше символічним знаком прагнення єдності, бо в керівництві країни спільності тоді не було.

«Безпорадність проводу впливала на загальний настрій, — писала сучасниця тих подій, історик Наталя Полонська-Василенко. — Україна, затиснута між двома потужними силами — Антантою з півдня і большевизмом з півночі, — не мала сил для боротьби. Військо розбігалося, ширилося безладдя. У таких умовах пройшла майже непоміченою подія, яка мала велике ідейне значення: свято Соборності України. 22 січня 1919 року на Софійській площі проголошено злуку УНР і ЗУНР… Але під тиском невідрадних подій свято пройшло сухо, тихо».

Бажаємо вам в цей день бути незалежним і вільним від гріха через союз (соборність) з Духом Святим!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

rgdsegf

Голова ВСЦ ЄХБ та пастор церкви «Храм миру» м. Київ Валерій Антонюк поділився, чим відрізнялося хрещення Ісуса Христа від водних по вірі хрещень, які зараз звершують церкви, і про що воно каже сучасним християнам.

Його роздуми над цим опублікували на сайті ВСЦ ЄХБ. Подаємо позицію пастора без змін.

Хрещення, яке звершував Іван Хреститель, відрізнялося від сьогоднішнього. Нам більш зрозумілим є водне хрещення за вірою, як установа Церкви. В епоху Церкви хрещення є заповіддю Ісуса Христа, яку встановлено для тих, хто навернувся від своїх гріхів, увірував в Нього як особистого Спасителя, отримав народження згори.

Хрещення є актом нашого послуху Богові та засвідченням своєї віри для оточення. Ми приймаємо хрещення як символ внутрішніх перемін: смерть віруючого для гріха і його воскресіння з Христом для нового життя.

У часи Івана Хрестителя хрещення звершувалось як свідчення про покаяння, як знак усвідомлення та символ очищення гріхів: «Тоді до нього виходив Єрусалим, і вся Юдея, і вся йорданська околиця, і в річці Йордані христились від нього, і визнавали гріхи свої» (Мт. 3:5).

Покаяння вимагає переміни мислення і способу життя. Це усвідомлення гріхів і жалкування за скоєне, це визнання гріхів і відвернення від гріхів.

Чому тоді безгрішний Христос на початку Свого служіння йде до Івана Хрестителя і приймає хрещення? «Тоді прибуває Ісус із Галілеї понад Йордан до Івана, щоб христитись від нього. Але перешкоджав він Йому й говорив: Я повинен христитись від Тебе, і чи Тобі йти до мене? А Ісус відповів і сказав йому: Допусти це тепер, бо так годиться нам виповнити усю правду. Тоді допустив він Його.

І охристившись, Ісус зараз вийшов із води. І ось небо розкрилось, і побачив Іван Духа Божого, що спускався, як голуб, і сходив на Нього. І ось голос почувся із неба: Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав!» (Мт. 3:13-17).

Для викуплення світу безгрішний Божий Син ототожнюється з грішним людством, яке Він прийшов спасти «Ось Агнець Божий, Який бере на себе гріх світу!» (Ів. 1:2). Він стає в один ряд із грішниками. Він нічим не виділяється від інших, засвідчуючи: «Я такий як і ви».

  • Той, Хто не знав гріха, став серед людей, які не знали праведності: «Так належить виконати нам всяку правду».

Іноді ми, християни, шукаємо винних, тоді як Христос стоїть в ряду з тими, хто винний. Взяти відповідальність за гріхи інших – ознака християнського служіння.

  • Хрещення Ісуса Христа навчає нас стояти близько біля людей, ототожнювати себе з ними, щоб служити їм.

Коли Ісус Христос прийняв хрещення, люди отримали свідчення Неба: «Це Син мій Улюблений» (Мт. 3:17). У цей час ми бачимо свідчення служіння Трійці: Отця, Сина і Духа Святого у спасінні людини. Одночасно ми бачимо тут свідчення єдності Бога: Отець свідкує, Син виходить на місію, Дух Святий зміцнює силою. Тут також чітко показана місія Христа – відкрити Царство Боже, а не просто реформувати царства цього світу.

У цій історії давайте подивимось ще на одного важливого героя – Івана Хрестителя. Очікування Месії в Ізраїлі мало розпочатися зі служіння сильного пророка. І Старий Заповіт закінчується пророцтвом Малахії: «Ось Я пошлю вам пророка Іллю, перше ніж день Господній настане, великий й страшний! І приверне він серце батьків до синів, і серце синівське до їхніх батьків, щоб Я не прийшов, і не вразив цей Край прокляттям!» (Мал. 4:5-6).

Початок служіння Христа розпочинається зі служіння Івана Хрестителя. Це час політичної нестабільності, коли в Юдеї виникає соціально-політична та релігійна течія – зилоти. Також цей час характеризується духовною байдужістю духовної еліти. І «тими ж днями приходить Іван Христитель, і проповідує в пустині юдейській, та й каже: Покайтесь, бо наблизилось Царство Небесне! Бо він той, що про нього сказав був Ісая пророк, промовляючи: Голос того, хто кличе: В пустині готуйте дорогу для Господа, рівняйте стежки Йому!» (Мт. 3:1-17).

Ім’я Іван означає «Єгова милостивий, помилує». Перед наближенням Бога необхідне приготування людей. Проповідь покаяння необхідна для підготовки до спасіння. Тому головним посланням Івана до народу було «покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міф чи правда?: купання в ополонці на Водохреща змиває гріхи

Отож, про що говорить нам хрещення Ісуса Христа?

З історії про хрещення Ісуса Христа ми можемо взяти для себе кілька важливих уроків:

  1. Головне послання світу залишається незмінним: покаяння і переміна способу життя. Покаяння урівнює “горби і долини” (Іс. 40:3-5) і готує дорогу Господу. Поставмо собі запитання: «Як і коли я переживаю періоди покаяння і пробудження?»
  2. Ми можемо бути голосом Божим сьогодні, щоб сповіщати: «Готуй дорогу для пробудження, бо наблизилося Царство Небесне!»
  3. Той, Хто не знав гріха, став серед людей, які не знали праведності. Хрещення Ісуса Христа навчає нас стояти близько біля людей, ототожнювати себе з ними, щоб служити їм.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

ebrqgzjkj7sh2fw7oawr

Екссекретар РНБО Олександр Турчинов привітав українців зі святом Хрещення Господнього.

Про це пише Всеукраїнський Собор, координатором якого є Турчинов.

«В цей день Ісус прийшов до річки Йордан, де пророк Іоанн, якого називали Хреститель, до речі, з давньогрецької – βαπτιστής (Баптист), з англійської – Baptist, хрестив всіх, хто прагнув спасіння. Упізнавши Христа, Іоанн почав відмовлятися, кажучи, що «…Я повинен хреститись від Тебе…» (Матвія 3:14). Але Ісус наполіг і хрестився разом з іншими, говорячи: “Бо так годиться нам виконати всю правду” (Матвія 3:15).

Господу не треба було очищуватися від гріхів, бо Він був безгрішний. Навпаки, входячи у воду, Ісус взяв на себе гріхи і бруд усього людства, щоб, піднявши їх на Голгофу, очистити і захистити нас своєю кров‘ю», – підкреслив Турчинов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міф чи правда?: купання в ополонці на Водохреща змиває гріхи

Координатор Всеукраїнського Собору також зазначив, що традиція пірнання в ополонку не має нічого спільного із традицією хрещення. Посилаючись на Євангеліє, Турчинов нагадав про справжній сенс хрещення:

«Сьогодні багато людей пірнатимуть в ополонку. Не можу заперечувати користі розумного загартування, але це не має жодного відношення до хрещення. Тому що, як вчить Євангеліє, свідоме хрещення можливе лише після щирого покаяння. Хрещення для людини, яка обирає шлях Христа – це не водна процедура, це відмова від гріха, відмова від лукавого, це зміна пріоритетів, мислення і способу життя. Приймаючи хрещення, занурюючись у воду, християнин вмирає для гріха і відроджується для нового життя, назавжди відновлюючи втрачений зв‘язок зі своїм Творцем. Справжнє хрещення – це свідомий вибір кожного, це готовність віддати своє життя за віру, за правду, за своїх ближніх.

Нехай Господь благословить нашу країну і дарує нам прощення, спасіння і справжню Перемогу! Зі святом!» – побажав Турчинов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

image
Фото: Варвинський РС Управління ДСНС України у Чернігівській області / facebook

19 січня православні України святкують Водохреще — день, у який прийнято освячувати воду та купатися в ополонці. За повір’ям, вода на Водохреще набуває цілющих властивостей.

Про це пише nv.ua

Свято Хрещення Господнього 19 січня, або 6 січня за Юліанським календарем відзначають і православні, і протестантські церкви. Римо-католицька церква теж відзначає день Богоявлення, але у іншу дату — 10 січня.

«Саме свято походить від хрещення в річці Йордан Ісуса Христа. Його охрестив Іоан Хреститель. Звідси походить одна з народних назв цього свята — Йордан. Інша народна назва — Водохреща — походить від традиції, характерної для православних церков Греції, Болгарії, України і Росії», — розповідає у коментарі НВ релігієзнавець Євген Савісько.

«Про такий ритуал ми не знайдемо в серйозних наукових дослідженнях українських релігійних традицій. Це є швидше постсовковським спотворенням наших багатовікових національно-релігійних традицій. Ця мода з’явилася у нас в 1990-ті рр. і особливо в 2000-ті завдяки деяким політикам і ЗМІ, які нав’язали цей стереотип під виглядом «багатовікової народної традиції». В результаті «моржівство» стало підмінювати сенс і зміст великого християнського свята, перетворившись на якийсь безглуздий ритуал, який більше схожий на язичництво, аніж на християнство», — зазначає дослідник Сергій Шумило, директор Міжнародного інституту Афонської спадщини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Подарунки, ялинка та святкові клопоти: що таке справжнє Різдво?

Чи справді вода на Водохреща має цілющі властивості?

На це питання відповідь дає Євген Савісько. Він каже, що хтось вірить і наводить численні аргументи на користь цього твердження. Хтось — ні. Єдина правдива істина — купатися без підготовки не можна, адже замість зцілення собі можна навпаки лише нашкодити.

Кардіологиня, терапевтка та асистентка кафедри внутрішньої медицини Одеського національного медичного університету Олена Соломко попереджає: до загартовування потрібно підходити поступово і починати загартовуватися за кілька місяців до Водохреща. Всі системи організму необхідно тренувати, починати купатися ще з літа, поступово збільшуючи навантаження.

«Дійсно, від такого купання може бути позитивний ефект — вироблення ендорфінів, покращення настрою, зменшення ризиків появи депресії, підвищення працездатності, омолодження, стимуляція імунітету тощо», — пояснює лікарка.

У протилежному ж випадку купання в ополонці без належної підготовки може призвести до негативних наслідків, додає Олена Соломко. Таких як, наприклад, холодовий шок від різкого зниження температури, або переохолодження — від тривалого перебування у воді при перебуванні в ополонці більше трьох хвилин.

«Якщо організм не натренований, купання може спричинити холодовий шок. І що більшою є різниця між температурою повітря та температурою води у ополонці, то більші ризики такого шоку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пасха на карантині: 5 мотивацій, щоб відсвяткувати вдома

Чи змиває гріхи купання в ополонці на Водохреща?

На це питання відповідає ПЦУ на своїй офіційній сторінці в Facebook.

«Улюблені брати і сестри, обмивання в ополонці на Водохреща ніяким чином не призводить до духовного очищення і не «звільняє» від гріхів! Жодного церковного припису для звершення такого дійства немає і, як твердять дослідники, в українського народу воно не мало поширення», — пишуть на сторінці в Facebook.

Дуже важливо розуміти суть християнського свята і не плутати його з модою, традиціями, народними віруваннями, тим більше – із забобонами чи марновірством.

«У велике свято Богоявлення ми дякуємо Богу, славимо Його, розуміючи, що найбільша для нас святиня – це Господь, Який спонукає кожну людину до внутрішніх змін в бік добра. Освячена вода – не чарівна. Вода не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі. І щоб зцілитися від неї, потрібно її спочатку виявити, від щирого серця покаятися та змінитися за допомогою Божою», — зазначають у дописі.

І нарешті: Церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір для кожного. Головне – не перетворювати таке купання на якийсь магічний ритуал, привід до пияцтва, гордості чи осудження ближнього – наприклад, того, хто таки вирішив зануритись в ополонку, аби випробувати своє тіло.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

photo_2021-01-16_15-56-03 (2)

Різдво – всіма улюблене християнське свято, а для справжніх християн – один із найважливіших днів у святковому календарі. Це час спогадів про Ісуса Христа – Бога, Який став людиною заради порятунку людей.

На початку січня в церкві «Христос є відповідь» відбулося різдвяне свято для дітей і їхніх батьків, присвячене народженню Спасителя. Для гостей була організована цікава святкова програма: пісні прославлення, веселі ігри, конкурси на тему Різдва, перегляд різдвяного мультфільму. Кожна дитина отримала смачний подарунок, змогла поласувати солодкою ватою і попкорном. Дорослі також не залишилися без різдвяних сувенірів – для них була підготовлена християнська література, а також тематичні календарі. Все це служителі організували, щоб показати любов Бога, розповісти про народження Спасителя Ісуса Христа.

«Свято чудове: був мультфільм про Ісуса, який із задоволенням дивилися діти, сподобалися конкурси – все пройшло так невимушено. Добре, що діти приймають цю інформацію, вчаться, дізнаються про Бога», – каже Алла Мельничук.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Любов з небес: у Києві пройшов різдвяний концерт

Понад сімдесят дітей отримали можливість добре провести час і насолодитися різдвяною атмосферою любові, добра, розуміння і турботи. Дорослі змогли залишити всі справи, втекти від сірих буднів і в цей непростий час серед життєвих хвилювань підняти настрій собі і дітям. Свято допомогло відсторонитися від повсякденності і зосередитися на Бозі, прислухатися до голосу Ісуса і Його слів любові і підбадьорення.

«Тут дуже приємна атмосфера, дітям подобається. Ми всі вдячні служителям церкви за цю частинку свята в цьому буденному житті», – поділився ще один учасник свята Віктор Білоус.

Різдвяні свята – дні, коли у християн з’являється ще одна чудова можливість проявити увагу до ближнього, показати Божу любов усім людям через святкові богослужіння, поздоровлення і подарунки. Служителі церкви «Христос є відповідь» подарували дітям і батькам не тільки гарний настрій, але й змогли донести важливу істину, що найголовніший подарунок на Різдво – це Сам Ісус Христос. Є надія, що всі, хто був на цьому святі, дозволять Ісусу народитися в їхньому серці і жити там завжди.

«Я дуже радий, що сьогодні Бог дозволив провести свято для дітей, свято на честь Різдва Христового. Я впевнений, що діти, які сьогодні відвідали цей захід, збережуть в пам’яті не тільки отримані солодощі, а й запам’ятають найпопулярнішу особистість у світі – Ісуса Христа, зрозуміють, для чого Він народився і прийшов у цей світ. І наше щире бажання, щоб якомога більше людей почули про Спасителя, прийняли Його в своє серце і отримали порятунок», – підсумував Тарас Сень, пастор церкви «Христос є відповідь».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Привітали Ісуса з днем народження: у Луцьку встановили різдвяні борди

«Найголовніше, що тут дуже багато розповідали про Ісуса Христа, розповідали просто, доступно, зрозуміло. Слава Богу!», – додала гостя Анна Власенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

136168879_926305447907546_7676984682805837907_n-2

Протестанти Рівненщини та Волині особливо активно проявили себе у різдвяні свята. Незважаючи на негоду і карантин, християни використали усі можливості, аби привітати місцевих мешканців з Різдвом.

Баптисти провели благодійне служіння в одному із сіл Ратнівського району на Волині. Місцеві християни власноруч напекли хліба та з хлібом фізичним і духовним завітали у кожен дім, щоб привітати з Різдвом та запросити на святкове богослужіння.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Християнська молодь привітала мера Луцька з Різдвом

136052752_808461519733667_5639694890247021969_o

В різних куточках Рівненщини на місіонерських точках, незважаючи на карантин і негоду, євангелізували християни віри євангельської: співали різдвяні пісні, вітали місцевих жителів зі святом, проводили дитячі служіння та спілкування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

dzy6rd-0x-1-6000×3999-77nhsqmo5vwoxix2tadilmrt5x5uknkk

У  вівторок, 12 січня, до міського голови Луцька Ігоря Поліщука завітали християни віри євангельської з церкви «Спасіння».

Про це йдеться на сайті Луцької міськради.

Зазначається, що молоді люди разом заколядували та привітали міського голову й усіх працівників Луцької міської ради із різдвяними святами.

Ігор Поліщук сердечно подякував за вітання та побажав гостям Господнього благословіння і усіх благ. А на згадку про зустріч колядникам подарували солодкі сувеніри.

До слова, нещодавно у Луцьку створили раду церков.

Окрім того, у Луцьку привітали Ісуса з днем народження, встановивши різдвяні борди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

квартет-головна

Радість та затишок від величної події – народження Спасителя подарували організатори різдвяного концерту «Любов з небес» всім учасникам. Концерт пройшов в церкві «Християнська надія» напередодні Нового року.

Про це пише poklik.media

Учасники святкової програми виконували різдвяні колядки, тематичні пісні та вірші. Зокрема, прозвучали такі відомі композиції, як «Нині радість стала», «Небо і земля», «Тихая ніч» та інші. Відбулись під час концерту й прем’єри авторських пісень. 

«Ми бажаємо, щоб у кожному серці сьогодні стало тепліше. Хай засяє любов і світло, та усіх присутніх наповнює радість!» – такими словами звернулись ведучі концерту – молоде подружжя  Едуард та Катерина Гльоза на початку програми.

ведучі-951×634

Протягом усього концерту маленькі Матвій та Самуїл Кушніри роздумували над справжнім сенсом Різдва, обговорюючи прихід Царя Спасителя на Землю та розповідаючи вірші про Його любов до кожної людини.

діалог-кушнір-951×634

Далі організаторка свята, співачка Ірина Волкова, виконала композицію «Рождество Христа». За її словами, назва концерту «Любов з небес» народилась з її серця.

«Вірш з Писання Івана 3:16 став для мене підтвердженням тому. В ньому сказано: “Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне”. Тому, дякуючи Божій любові, в нас з’ явився цей день – народився Спаситель», – розповіла співачка.

волкова-премєра-951×634

У різдвяному концерті, крім Ірини Волкової,  взяли участь й інші вокалістки групи прославлення церкви «Християнська надія»:  Марина Кушнір,  Яна Тицька. Виступив також церковний хор під керівництвом Лесі Лоюк, виконавши такі твори, як «Нова радість стала», «Радуйся мир» та «Маріє, знала ти!». 

хор-мир-951×634

Особливим гостем концерту став соліст Національної філармонії Сергій Череватенко, який виконав соло на трубі.

trump4-951×634.jpg.pagespeed.ce.aA_pfX1BvN

Серед інших артистів на сцені радували гостей Олеся Закатюра, Дар’я Бобровнік, Єва та Олексій Луценки. Підготували музичні номери й діти недільної школи та музиканти церкви. Серед учасників були й учениці Ірини Волкової: Мірра Партоленко та Альона Бобошко.

10-ти річна Дар’я Бобровнік – учасниця багатьох міжнародних і всеукраїнських конкурсів, 17 разово лауреат 1 ступню і 3-х разова володарка Гран-Прі. 10-ти річна Єва Луценко була лауреатом ІІ ступеня всеукраїнських вокальних конкурсів та фестивалів. Такими молодими талантами багата церква Християнська Надія.

Ведучі під час свята постійно акцентували увагу на тому, що Бог подарував нам Свою любов, щоб і ми могли ділить нею з іншими. Несподіванно для всіх Екатерина Гльоза подарувала  своєму чоловіку пісню про кохання, адже «любов небесна допомагає людям кохати своїх рідних та близьких тут на Землі».

Водночас Ірина Волкова презентувала дві нові авторські композиції з відеокліпами: «Кожен новий день» та «Розкіш моя».  Марина Кушнір також представила свою нову різдвяну пісню «Он пришел на эту землю».

мар7-951×634

«Бог дав у серці бажання зробити традиційним такий концерт напередодні Різдва. Віримо, що все буде по волі Господа у новому році», – запевнила організаторка концерту.

Атмосфера Різдва, миру, радості, затишку надовго залишилась з гостями свята, які тепло відгукувались про нього після завершення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

колаж2-793×634
070121_ua-e1610036453700

6 січня на центральному ринку представники протестантських церков привітали мешканців Черкас з Різдвом Христовим. 

Про це пише Бог News.

6 музичних груп виконували різдвяні пісні для працівників і відвідувачів ринку. Вітали й в прозі, нагадуючи, що суть Різдва — це народження у світ Спасителя Ісуса Христа. 

Організатор заходу ГО «Рух Реформації» за підтримки протестантських церков міста. 

«Ми вирішили, що ці два святкових тижні треба наповнити духом Різдва. Саме тому ми прийшли в місце, де проходять за день тисячі людей. Наша мета — донести Радісну Звістку, що Христос прийшов, щоб бути благословенням і Спасом для всіх народів і кожної людини зокрема», — зазначив голова ГО Рух Реформації Валерій Бєляєв. 

 «Не сподівалася, що у нас влаштують таке свято. Приємно було послухати гарні колядки, і навіть на робочому місці відчути святковий настрій», — зазначає співробітниця ринку Світлана.

070121_ua1

Захід проходив на декількох локаціях. На відкритому повітрі та в критій частині ринку. Там виконавці провели флешмоб, несподівано почавши акапельно виконувати різдвяні пісні. 

«Мені подобається співати й дарувати людям щастя. Я хочу повідомити людям новину, що багато років тому народився Ісус. Він може змінити життя кожного з нас на краще», — зазначає одна з учасниць заходу Катерина Озіран. 

«Коли народився Ісус, для всієї землі прийшли дуже хороші зміни. У нас з’явився Спаситель. І в цей час Різдва — ми, як християни, хочемо привітати всіх, подарувати святковий настрій і разом згадати суть свята», — зазначає один з організаторів заходу Ксенія Довгопята. 

ГО Рух Реформації за підтримки протестантських церков міста влаштовує Різдвяні та інші заходи з початку свого заснування, вже три роки. Цього року формат змінився відповідно до карантинних вимог. 

«Ми хотіли поділитися своєю радістю від того, що народився наш Спаситель Ісус Христос і ще раз нагадати собі та людям, що це реальність, яка нам близька. А оскільки цього року свято проходило під час карантину, формат організатори змінили на безпечний для людей», — зазначив учасник заходу Павло Філіпенко.

070319_ant3

Організація планує продовжити свою роботупроводити благодійні, соціальні, освітні та концертні заходи змінюючи формати в залежності від обставин. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

rzdvo-hristove-v-2018-roc-yak-svyatkuvati-rzdvyaniy-stl-narodn-tradicyi_2

Для українців найулюбленішим святом є Різдво, свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг» з 2 по 4 січня.

Про це пише risu.ua

Про це зазначили 56% респондентів. 28% опитаних сказали, що це Новий рік, 6% — День Святого Миколая, 3% — Старий Новий рік, повідомляє Gazeta.ua.

77% опитаних зазначили, що святкують Різдво 7 січня. 15% відзначають це свято двічі, як за юліанським календарем — 7 січня, так і за григоріанським — 25 грудня.

5% Різдво не святкують. Найбільше тих, хто святкує у двох датах, або ж за новим стилем – у західних областях та Києві.

Соціологи опитали 2,5 тис. респондентів в усіх регіонах України, за винятком окупованих Росією Криму та районів Донецької і Луганської областей. Метод опитування — телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера. Похибка опитування — не більш як 2%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: